Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny na balkon wschodni. Jakie rośliny dobrze znoszą słońce

KJT, Alicja Gawryś

Takie miejsce jest wprost stworzone dla roślin, które potrzebują dużo światła, ale niezbyt palącego. Już z samych i begonii niecierpków można tu stworzyć przepiękne kompozycje, a przecież gatunków o podobnych wymaganiach jest więcej. Ale oczywiście na wschodnim balkonie udają się także popularne pelargonie, petunie i lobelie.

Fuksja Shadow Dancer Improved Rosella
Fuksja Shadow Dancer Improved Rosella
Fot. PLANTPOL ZABORZE
Latem słońce wschodzi o 4 lub 5 rano i oświetla wschodni balkon aż do południa. A przy tym promienie jeszcze nie palą, za to sprzyjają kwitnieniu roślin trochę bardziej delikatnych, które mogłyby nie wytrzymać na balkonie południowym czy zachodnim.

Niecierpki i begonie idealna na balkon wschodni

Słońce do południa uwielbiają niecierpki nowogwinejski o dużych, nawet 5-centymetrowych kwiatach i ładnych sporych liściach, jak i niecierpki sułtańskie, o nieco drobniejszych kwiatach. Oba kwitną bardzo obficie i bardzo wytrwale - oczywiście przy właściwym nawożeniu. Niecierpki występują w niezliczonej liczbie serii, grup odmianowych i odmian, różniących się siłą wzrostu i kolorami. Ich kwiaty bywają różowe - w licznych odcieniach tej barwy - czerwone, amarantowe, białe. Niektóre mają barwne liście.

Innym kwiatowym samgrojem na wschodnie okna są begonie - bulwiaste, stale kwitnące oraz cała gama różnych ich mieszańców, obecna na naszym rynku (chociaż nie wszędzie w równym natężeniu). Otóż mamy begonie o pokroju wniesionym, lekko zwisającym i tworzące długie kwietne kaskady, pełne i pojedyncze, o kwiatach 2-3 -centymetrowych i 15-centymetrowych. Kolory trudno zliczyć, bo u begonii jest zarówno gama obecna u niecierpków, jak i ciepłe żółcie, pomarańcze, kremy. Wschodnie stanowisko jest o tyle korzystne, że tu rzadziej padają tak silne deszcze jak od zachodu.

Rośliny które potrzebują słońca do kwitnięcia i wybarwienia liści

Podczas , gdy przy południowej wystawie fuksja mogłaby czasem ulegać poparzeniu, to na wschodnim ma wprost idealne warunki. Dlaczego ją tak polecam? Bo przez całe lato tworzy niezliczone ilości dzwoneczkowatych kwiatów - różowych w różnych odcieniach, fioletowych, czerwonych, białych lub dwubarwnych. Wszystkie - pojedyncze i pełne, przypominają tańczące laleczki, Odmian jest poro - i takich o wzniesionym pokroju i zwisających.

Koleus kwitnie nieciekawie, ale jego liści - to paleta szalonego malarza. W cętki, paski, kropki - w co chcecie i w jakich chcecie kolorach (no, z wyjątkiem niebieskiego). Koleusy war warto często podcinać, by się zagęszczały.

Wilec ziemniaczany ma niepoetyczna nazwę, ale super kolorowe (zielone, cytrynowe, żółte, brązowe lub purpurowe liście), wyrastające na zwisających pędach. Można je sadzić jako dodatek do innych roślin, ale też same tylko różnobarwne wilce w większym pojemniku prezentują się super.

Roślinne rarytasy, które świetnie czują się na słonecznym balkonie

Miałam kiedyś w skrzynce skrętnik o błękitnych kwiatach, lekko zwisających pędach i drobnych liściach. Cacko na wschodni balkon! Szukajcie go w sklepach pod nazwą Stretocarpus saxorum.

Hibiscus mochatus to roślina o dużej urody i o dużych kwiatach. Ta kuzynka róży chińskiej rośnie dość silne. Na balkonie już jeden okaz daje mocny efekt.

Ciągle mało znany kuzyn barwinka - katarantus (Cataranthus) kwitnie na różowo lub amarantowo, przez całe lato. Także lubi wschodnią wystawę.

Zioła i warzywka na balkon wschodni

Na balkon, na którym najjaśniej jest rano, można wystawić skrzynki z wszelkimi ziołami. Odmiany o kolorowych liściach będą tu pięknie się wybarwiać, a nie przypali ich słońce.

Spośród warzyw najlepiej się udają miniaturowe (koktajlowe) pomidory, papryczki, pietruszka naciowa oraz szczypiorek.

Pnącza na balkon wschodni

Kto chce swój balkon otoczyć żywą przesłoną, polecam kobeę, która silnie rośnie i tworzy niesamowicie oryginalne fioletowe kwiaty aż do października. Roślina ta wymaga dużego pojemnika.

Czarnooka Zuzia pod taką nazwą na całym świecie uprawia się tunbergię - pnącze o pomarańczowych lub żółtych, trąbkowatych kwiatach z czarną plamką w środku. Gatunek ten lubi półcień.

Wilec purpurowy i błękitny tworzą dość duże kielichowate kwiaty, które rozchylają się na powitanie słońca.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny na balkon wschodni. Jakie rośliny dobrze znoszą słońce