Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Karmniki dla ptaków. Jak uniknąć bałaganu wokół karmnika.

Odpowiada: Piotr Syga
Karmniki dla ptaków. Do karmników z daszkiem (tradycyjnych domków) pokarm sypiemy drobnymi porcjami. - Fot. Piotr Syga

W zimie staram się regularnie dokarmiać ptaki. Popadam też z tego powodu w konflikt z sąsiadami, a przyczyną jest bałagan jaki wyrządzają zwierzęta. Do karmnika sypię mieszankę różnego rodzaju nasion i suszonych owoców. Niestety sporo tej karmy ptaki rozsypują na ziemię, znajdujące się poniżej balkony i taras sąsiada. Jak rozwiązać ten problem na przyszłość?

O ile taki bałagan nie ma większego znaczenia w ogródku, na balkonie z pewnością stwarza kłopot. Spadające ziarna, okruchy, czy łuski nasion zaśmiecają otoczenie i mogą stać się udręką nie tylko dla nas samych lecz także sąsiadów czy przechadzających się pod balkonami osób. Żeby tego uniknąć podczas dokarmiania zachowajmy umiar. Do karmników z daszkiem (tradycyjnych domków) pokarm sypiemy drobnymi porcjami. Pamiętajmy też o tym by nie mieszać różnych jego rodzajów, np. suszonych owoców ze słonecznikiem - stadko sikorek, czy wróbli w mig pochłonie tłuste ziarenka, a owocków po prostu pozbędzie się na zewnątrz. Poza tym "stolik" w takiej gospodzie powinien ze wszystkich stron mieć burty.

Do podawania różnych pokarmów sypkich (nasiona, ziarna, drobne suszone owoce) idealne są karmniki automatyczne, wyposażone w więcej niż jedną komorę na karmę. Tego rodzaju stołówka ma same zalety. Pokarm dawkowany jest w miarę potrzeby. Kiedy ptaki wydziobują go z półeczki, sam wysypuje się z pojemnika - nigdy nie zalega w nadmiarze i nie moknie na deszczu. Dodatkowym plusem takich karmników jest możliwość załadowania ich różnymi rodzajami pokarmów. W ten sposób jednym urządzeniem zaoferujemy strawę wielu gatunkom ptaków i to bez obawy, że część zostanie zmarnowana.

Proszę pamiętać, że nawet z mieszanki różnych nasion typowych dla danego gatunku, ptaki wydziobują najpierw to co im najbardziej smakuje, a do reszty wracają wtedy kiedy doskwiera im prawdziwy głód. Jeszcze jedna rada. Jeśli karmnik znajduje się gdzieś na parapecie lub balkonie, nie sypmy do niego nasion w łupinach, np. słonecznika czy dyni. Ptaki zjadają kaloryczną zawartość, a łusek po prostu się pozbywają. Zarówno dynia, słonecznik czy orzeszki ziemne są znakomite na ptasią karmę i na szczęście można je kupić w formie łuskanej.

Jeśli masz jakiś kłopot ze swoim ogrodem i szukasz porady - zrób zdjęcie i przyślij opis do nas na adres:e-ogrody@agora.pl Postaramy się pomóc.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Pożyteczne owady - mali pomocnicy ogrodnika
Pokarm dla ptaków czyli czym karmić ptaki zimą. Karmniki dla ptaków
Karmniki dla ptaków. Biesiada w kokosie

Skomentuj:

Karmniki dla ptaków. Jak uniknąć bałaganu wokół karmnika.

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej