Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Zima w ogrodzie. Zimowanie lawendy, hortensji, róż

Odpowiada arch. Krajobrazu Ewa Łuczak, Związek Szkółkarzy Polskich
Hortensja - Fot. Paweł Słomczyński / AG

Nie wiem jak postąpić z następującymi kwiatami: lawenda, paprocie, hortensje, astry, róże. Czy je przycinać? czy otulać przed mrozami? Pozdrawiam Zbigniew M.

Rośliny takie jak - lawenda i astry dobrze u nas zimują i nie trzeba ich przycinać przed zimą. Warto to zrobić dopiero wiosną. Lawendę przycinamy dość krótko. Nie jest też konieczne okrywanie tych roślin, wystarczy obsypać ich "szyjki korzeniowe" liśćmi z ogrodu.

Róże i hortensje są to rośliny, które potrzebują okrycia zimowego, należy przykryć ich "szyjki korzeniowe" kopczykiem z ziemi i iści. Natomiast pędy można okryć matami słomianymi lub włókniną. Pędy róż przycinamy dopiero na wiosnę, gdy będzie widać, które zmarzły lub są chore. Należy pamiętać, że wiosną, gdy jest już ciepło, rośliny okryte szybciej zaczynają wypuszczać liście. Zbyt długie przetrzymanie okryć może spowodować wzrost wydelikaconych i wybujałych pędów.

Co do przycinania Hortensji - wszystko zależy od tego jaką odmianę mają Państwo w ogrodzie. Ponieważ niektóre odmiany mają kwiaty na zeszłorocznych pędach - jak hortensja ogrodowa (tej nie można przycinać jesienią), albo jak Hortensje bukietowe - na nowych.

Paprocie. Zeschłe liście można przyciąć jesienią lub bez problemu pozostawić je do wiosny, staną się wówczas naturalną ochroną karpy. Wiosną trzeba będzie przyciąć je krótko, nad karpą.

Ogólne zasady. Proszę pamiętać, że nie należy przycinać roślin zbty późno jesienią, ponieważ taki zabieg może pobudzić wzrost nowych pędów z pąków uśpionych, które będą narażone na zmarznięcie - jako młode i delikatne. Miejsce cięcia jest jak otwarte wrota dla zarazków, grzybów i mrozu - ułatwia im niszczenie tkanek rośliny. Rośliny zimozielone należy podlewać nawet jesienią. Jeżeli nie ma mrozów i ziemia jest przesuszona częściej ulegają one wyschnięciu niż wymarznięciu. Rośliny kolumnowe, takie jak jałowce czy thuje można zabezpieczyć przed opadami śniegu: obwiązując ich korony np. sznurkiem. Taki zabieg ochroni je przed wyłamywaniem pędów oraz zniszczeniem pokroju przez oblepiający, mokry śnieg. Śnieg taki należy w miarę możliwości strząsać z roślin, a wiosną usuwać - aby nie przydusić wegetacji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zimowa pielęgnacja ozdobnych drzew i krzewów liściastych.
Czyściec wełnisty [Uprawa i pielęgnacja]
Najpopularniejsze zimozielone rośliny do ogrodu

Skomentuj:

Zima w ogrodzie. Zimowanie lawendy, hortensji, róż

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej