Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Małgorzata Wójcik, KJT

Hortensje bukietowe wiosną toną w zieleni liści, latem i jesienią zachwycają urodą białych, zielonych lub różowych kwiatów, a zimą zdobią ogród oszronionymi kwiatostanami.

Hortensja bukietowa
Hortensja bukietowa
Fot. Pixabay/C003/DUOTONE

Hortensja bukietowa pochodzenie

Ich ojczyzną jest Azja. Na naturalnych stanowiskach hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata), inaczej wiechowate, można spotkać w Japonii, w Chinach, na wyspach Kurylskich oraz na Sachalinie. Krzewy osiągają tam wysokość nawet 4 m.

Hortensja bukietowa mrozoodporna

W naszym klimacie hortensja bukietowa jest w pełni mrozoodporna, ale rzadko przekracza wysokość 2 m. Jej jasne, podłużne liście są zaostrzone na końcach. Stożkowate kwiatostany zadziwiają rozmiarami - mogą osiągać długość nawet 40 cm. Zależnie od odmiany są one czysto białe, jasnozielone, lekko różowe bądź ciemnoróżowe. Podobnie jak w przypadku wrażliwszej na mróz hortensji ogrodowej (H. macrophylla) u większości odmian  zmieniają barwę w zależności od fazy rozwoju.

Hortensje najbardziej odporne na mróz

Kwiatostany pozostają na krzewach przez całą zimę i stanowią w tym okresie ciekawą dekorację, szczególnie gdy okryje je szron albo śnieg.

Hortensje - odmiany o białych i kremowych kwiatach

Najpopularniejsze są odmiany o białych kwiatach. Niektóre można kupić również w formie szczepionej na pniu. Białe kwiaty wytwarza osiągająca wysokość 1,5 m odmiana 'Magical Moonlight' o wielkich kwiatostanach. Hortensja 'Kyushu' ma zwarty pokrój, a dwumetrowa 'Polar Bear' wyróżnia się gigantycznymi kwiatostanami, które najpierw są zielonkawe, ale później długo zachowują białą barwę.

Warta uwagi jest 'Silver Dollar', która przez cały okres kwitnienia pozostaje biała, oraz 'Unique' o białych, lekko różowiejących kwiatach i ciemnym ulistnieniu. Z białych odmian dużym powodzeniem cieszy się również osiągająca wysokość 3 m hortensja 'Tardiva', której kwiatostany są złożone z drobnych kwiatów płodnych i większych płonnych. w seledynowej zieleni...

Nietypowy dla roślin zielony kolor kwiatów spotkać można u kilku odmian hortensji. Pojawia się on na początku kwitnienia roślin, latem. Później zanika i kwiatostany bieleją, a niektóre z nich stają się różowe. Płatki tej barwy są charakterystyczne dla odmiany 'Candlelight', hortensji bukietowej Dentelle de Gorron 'Rencri', 'Limelight', Little Lime 'Jane' oraz 'Diamantino'.

Hortensja bukietowa 'Renhy' Vanille fraise (Hygrangea paniculata)

Hortensje ...i w odcieniach różu

Uroda tych odmian późnym latem i jesienią przyćmiewa pozostałe rośliny ogrodowe. Wówczas ich kwiatostany różowieją - niektóre stają się ciemne, prawie czerwone albo rdzawe.

Intensywnym kolorem wyróżniają się 2-metrowa 'Pink Diamond', karłowa 'Sundae Fraise', a także wyjątkowo intensywnie przebarwiająca się 'Pinky Winky'. Jasnoróżowe kwiaty pod koniec kwitnienia mają natomiast hortensja Dart's Little Dot 'Darlido' osiągająca wysokość zaledwie 1 m, 'Great Star' o nietypowych, wydłużonych płatkach dorastająca do 2 m oraz 2,5-metrowa 'Phantom'.

Z jakimi roślinami sadzić hortensje

Atrakcyjnie prezentujące się pod koniec sezonu hortensje bukietowe potrzebują odpowiedniego tła. Trzeba więc pamiętać, by obok nich w ogrodzie pojawiły się gatunki, które są atrakcyjne również wiosną lub zimą. Hortensje te doskonale wyglądają w sąsiedztwie drzew i krzewów, np. choiny kanadyjskiej, tulipanowców, cisów, perukowców (głównie tych o purpurowych liściach), brzóz lub strzyżonych bukszpanów. Rabatę z hortensjami warto wypełnić kwitnącymi bylinami, takimi jak jeżówki, floksy wiechowate, tawułki i zawilce japońskie. Pod nimi ładnie prezentować się będą ozdobne z liści funkie, żurawki, epimedium, runianka japońska lub dąbrówka rozłogowa oraz wiosenne kwiaty cebulowe. Lekkości kompozycji dodadzą trawy ozdobne - rozplenica japońska, miskant, imperata 'Red Baron' i kępkowe turzyce.

Warto wiedzieć: Krzewy hortensji bukietowej mocno przycinane wczesną wiosną wytwarzają dużo większe kwiatostany niż te, którym usuwa się jedynie zeszłoroczne kwiaty. Kwiaty są ozdobą rośliny już od czerwca do późnej jesieni. Pozostawia się je na okres zimowy.

Gdzie można je kupić hortensje

Odmiany hortensji bukietowej dostępne są w szkółkach, centrach ogrodniczych i sklepach internetowych, np. futuregardens.pl, ogrodniczyraj.pl, florini.pl, w cenie 15-100 zł za sztukę.

Uprawa hortensji

Hortensja bukietowa bez problemu zimuje na terenie całego kraju i nie wymaga okrywania.

Gdzie posadzić hortensję

- Stanowisko. Słoneczne, ciepłe.

Jaka ziemia dla hortensji

- Gleba. Żyzna i przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym. Stale lekko wilgotna.

Nawożenie hortensji

- Preparatami zawierającymi wapń oraz nawozami organicznymi.

Podlewanie hortensji

- W razie suszy hortensje trzeba podlewać. Aby zapobiec utracie wilgoci,  podłoże pod hortensją warto ściółkować.

Kiedy usunąć uschnięte kwiatostany

- Po kwitnieniu, wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia) usuwamy uschnięte kwiaty. Dzięki temu pobudzimy roślinę do wytworzenia większej liczby pąków kwiatowych.

Rozmnażanie hortensji

Hortensje bukietowe można rozmnażać przez sadzonki pędowe pobierane latem z pędów, które w tym czasie nie kwitną i nie mają pąków kwiatowych. W tym celu 10-centymetrowy odcinek pozbawiamy liści w dolnej partii, a górne liście ścinamy do połowy, by nie traciły wilgoci. Odcięty pęd zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w przepuszczalnym podłożu w doniczce do połowy wysokości, tak by pod ziemią znalazł się jeden węzeł (czyli miejsce, z którego wyrastają liście). Dociskamy, podlewamy i okrywamy butelką z tworzywa, tworząc rodzaj szklarenki. Przenosimy w miejsce zacienione i podlewamy co kilka dni.

Dlaczego hortensje nie kwitną?

Można także wykonać odkłady wiosną: znajdującą się blisko podłoża gałązkę przyciskamy do ziemi, zdrapujemy z niej lekko korę, obciążamy, aby nie wyprostowała się z powrotem i przysypujemy ziemią. Korzenie powinny wyrosnąć po 2 miesiącach. Wówczas odcinamy pęd od rośliny matecznej i czekamy jeszcze miesiąc. Po tym okresie można przenieść sadzonkę na docelowe miejsce.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie