Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pracuj na balkonie

Iwona Dąbrowska
Biuro na balkonie. Wystarczy wygodny fotel, stolik i trochę roślin by praca stała się przyjemnością. Aranżacje balkonów - zdjęcia - Fot. www.balkonovo.pl/Marzena Hmielewicz

Biuro na świeżym powietrzu, wśród kwiatów... Prawda, że brzmi kusząco?



Do czego służą balkony? Przyglądając się im z ulicy można tylko powiedzieć - do niczego. A przecież jest to fragment mieszkania, który przynajmniej od kwietnia do października może być w pełni wykorzystywany: do wypoczynku w pojedynkę, do towarzyskiego spotkania, ale również do pracy z laptopem. Trzeba go jedynie odpowiednio zagospodarować. Wtedy okaże się, że wypełnienie obowiązków zawodowych w całkiem innym otoczeniu, może być przyjemne.

Meble odpowiednie do potrzeb

Dwa fotele oraz stolik to zestaw, który sprawdzi się zarówno w pracy przy komputerze jak i podczas odpoczynku. Miękkie, nakładane poduszki na siedziska zapewnią wygodę. Muszą być obszyte materiałem, który nie będzie chłonął wilgoci. Dlatego typowe tapicerowane fotele lub krzesła stosowane we wnętrzach nie sprawdzą się na balkonie. Podobnie drewno, z którego wykonane są meble na balkon musi być odporne na warunki panujące na zewnątrz. Nie mogą być to zatem meble fornirowane, bo pod wpływem zmian wilgotności i temperatury, fornir będzie się odklejał.

Rady

- Wybierając fotele i stół na balkon, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, że balkony są często bardzo wąskie. Dlatego przed zakupem należy balkon dobrze wymierzyć, aby meble pasowały do niego wielkością.

- Decydując się na jasne obicie pokrowców na siedziska sprawdźmy czy można je zdejmować do prania. Jeśli nie, lepiej wybrać ciemne pokrowce.

Posadzka stwarza klimat

Betonową nawierzchnię balkonu wykończoną najczęściej terakotą warto przykryć innym materiałem - równie odpornym na warunki zewnętrzne, ale bardziej przyjemnym w kontakcie. Sztuczna trawa doskonale się do tego nadaje. Tworzywo, z którego jest wykonana, gwarantuje równie długie lata użytkowania jak terakota. Jednocześnie nawierzchnia imitująca trawę wzmaga wrażenie, że jesteśmy poza czterema ścianami.

Rady.

- Wykładzinę przycinamy do wymiaru balkonu i rozkładamy. Nie ma konieczności przymocowywania jej do podłoża. Tylko w miejscach styku dwóch kawałków warto przykleić ją do posadzki taśmą dwustronnie przylepną, aby łączenie było jak najmniej widoczne.

- Utrzymanie sztucznej trawy w czystości jest bardzo proste - wystarczy odkurzacz. W razie rozlania jakiegoś płynu, wycieramy go szmatką. Jeżeli nie będzie to farba lub olej, nie pozostanie nawet najmniejszy ślad.

Pojemniki na rośliny

Jeśli chcemy mieć żywe rośliny na balkonie, niezbędne są pojemniki, w których je posadzimy. Niewielkie doniczki lepiej ustawić na wysokości wzroku - na regale lub zawieszonych półkach. Umieszczone bezpośrednio na posadzce nie są wystarczająco dobrze wyeksponowane i można je niechcący potrącić. Poza tym, między doniczkami zbiera się brud, rozlana przy nalewaniu woda, co narzuca obowiązek regularnego sprzątania. Trudno jest również dobrać taki zestaw donic, które pasują do siebie pod względem estetycznym i jednocześnie nadają się do posadzenia roślin różnej wielkości. Dlatego na balkonie bardziej sprawdzają się donice - skrzynie.

Rady.

- Kupione w sklepie skrzynie zwykle zrobione są z drewna już przez producenta zabezpieczonego przed wilgocią i promieniowaniem UV. Warto jednak dodatkowo pokryć zewnętrzne ścianki bejcą lub farbą, aby dopasować kolorystycznie do wystroju balkonu.

- Do drewnianej skrzyni łatwo przymocować pergolę, po której mogą wspinać się pnącza. Taką konstrukcję można dobrać gotową albo zrobić ją samodzielnie. Wystarczy kilka słupków, kilkanaście listew, wkręty i wkrętarka.

Dobór roślin

Na balkonie warunki bywają ekstremalne. Prażące słońce, stały cień, silny wiatr, brak wody, gdy zapomnimy o podlewaniu - to tylko przykłady z czym muszą sobie poradzić rośliny na balkonie. Dlatego dobór roślinności musi być starannie przemyślany. Najlepiej wybierać gatunki o małych wymaganiach. Na prezentowanym balkonie posadzono zielone przez cały rok jałowce, sosnę kosodrzewinę, barwinek, bluszcz. Dla efektu kolorystycznego sezonowo pojawiają się kwitnące rośliny - na wiosnę bratki, latem lobelia, jesienią wrzosy.

Rady.

- Na dnie donicy ocieplonej styropianem i wyłożonej folią koniecznie należy rozsypać kilkucentymetrową warstwę keramzytu. Dzięki temu rośliny nie ucierpią od nadmiaru wody, jeśli podczas podlewania zawiedzie nas wyczucie.

- Dla ułatwienia wymiany sezonowych kwiatów warto między posadzonymi na stałe roślinami umieścić w ziemi plastikowe doniczki. W taki wkład łatwo wstawić lub wyjąć doniczkę z kwiatami. Trzeba tylko dobrać wymiary doniczek. Te wymienialne muszą być o minimalnie mniejszej średnicy niż te zakopane na stałe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Byliny polecane do donic
Byliny - ozdoba donic
Projekty balkonów. Metamorfoza balkonu

Skomentuj:

Pracuj na balkonie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej