Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Byliny - ozdoba donic

Aldona Zakrzewska

Na naszych balkonach królują kwiaty sezonowe - surfinie, lobelie, aksamitki... Mało kto uprawia w donicach byliny - piękne i trwałe konkurentki roślin jednorocznych.

BARWINEK POSPOLITY VINCA MINOR ODMIANA RALPH SUGHERT LISC DWUBARWNY BYLINA KRZEWINKA
Barwinek
Fot. Wojciech Podstolski
Ogrodowe byliny na balkonie? Czemu nie! Mieszkańcy bloków również mogą je uprawiać; wprawdzie nie w gruncie, lecz w donicach. I tworzyć z nich "rabaty" jakby żywcem przeniesione z ogrodu, zróżnicowane barwą, pokrojem, fakturę. Wśród bylin są bowiem gatunki nie tylko pięknie kwitnące (i to w różnych terminach), lecz również o ozdobnych liściach, o płożącym, kulistym czy wzniesionym pokroju i różnej wysokości. Niektóre są atrakcyjne do późnej jesieni (np. bodziszki, rozchodniki, dąbrówki, trawy). Starannie dobierając gatunki i odmiany, można więc stworzyć na balkonie kompozycje efektowne od wiosny do jesieni.

Zobacz byliny polecane do donic



Ze sklepu i z ogrodu

Popularność doniczkowych bylin z roku na rok rośnie, a w sklepach pojawiają się wciąż nowe odmiany, przeznaczone specjalnie do donic. Mają podobne wymagania do swych ogrodowych odpowiedników, za to obficiej kwitną i mają bardziej zwarty pokrój. Są nowością na rynku, trudno więc jeszcze określić ich odporność na mróz. Jeśli chcemy je traktować jak wielorazowe ozdoby, zadbajmy, by zimą nie przemarzły; donice zadołujmy w ogrodzie lub w inny sposób zabezpieczmy je przed mrozem. Byliny do skrzynek balkonowych można też wykopać z rabaty. Wybierzmy gatunki atrakcyjne przez większą część sezonu, łatwe w uprawie, odporne na mróz i suszę. Kierujmy się zasadą: jeśli roślina z trudem radzi sobie w ogrodzie, raczej nie wytrzyma w pojemniku. Nie sadźmy też gatunków zbyt ekspansywnych, bardzo wysokich i o kruchych pędach; te ostatnie nie sprawdzą się zwłaszcza na balkonach wyższych pięter.

Kolorowo w półcieniu

Bylinowe kompozycje to świetny sposób na ukwiecenie półcienistego balkonu. Mało jest bowiem kwiatów jednorocznych znoszących niedostatek światła, sporo bylin zaś dobrze rośnie w półcieniu (np. funkia, bodziszek, żurawka, tawułki, miodunka).Niezależnie od położenia balkonu rośliny wieloletnie mogą odgrywać na nim rolę lidera lub być uzupełnieniem kompozycji z roślin sezonowych. Sadzimy je od wiosny do połowy września i pielęgnujemy zgodnie z wymaganiami poszczególnych gatunków. Niewielka ilość ziemi w donicy musi im jednak wystarczyć na cały sezon, a czasem na kilka lat. Rośliny trzeba więc regularnie nawozić (od wiosny do połowy lata). Bardzo ważne jest też systematyczne podlewanie, gdyż ziemia w donicach - zwłaszcza na słonecznych balkonach - szybko wysycha.

Zobacz także:

Skalniak w miniaturze

Iglaki i krzewy do donic

Pierisy - zachwyć się ich urodą

Skomentuj:

Byliny - ozdoba donic