Byliny - ozdoba donic
Na naszych balkonach królują kwiaty sezonowe - surfinie, lobelie, aksamitki... Mało kto uprawia w donicach byliny - piękne i trwałe konkurentki roślin jednorocznych.
Ze sklepu i z ogrodu
Popularność doniczkowych bylin z roku na rok rośnie, a w sklepach pojawiają się wciąż nowe odmiany, przeznaczone specjalnie do donic. Mają podobne wymagania do swych ogrodowych odpowiedników, za to obficiej kwitną i mają bardziej zwarty pokrój. Są nowością na rynku, trudno więc jeszcze określić ich odporność na mróz. Jeśli chcemy je traktować jak wielorazowe ozdoby, zadbajmy, by zimą nie przemarzły; donice zadołujmy w ogrodzie lub w inny sposób zabezpieczmy je przed mrozem. Byliny do skrzynek balkonowych można też wykopać z rabaty. Wybierzmy gatunki atrakcyjne przez większą część sezonu, łatwe w uprawie, odporne na mróz i suszę. Kierujmy się zasadą: jeśli roślina z trudem radzi sobie w ogrodzie, raczej nie wytrzyma w pojemniku. Nie sadźmy też gatunków zbyt ekspansywnych, bardzo wysokich i o kruchych pędach; te ostatnie nie sprawdzą się zwłaszcza na balkonach wyższych pięter.
Kolorowo w półcieniu
Bylinowe kompozycje to świetny sposób na ukwiecenie półcienistego balkonu. Mało jest bowiem kwiatów jednorocznych znoszących niedostatek światła, sporo bylin zaś dobrze rośnie w półcieniu (np. funkia, bodziszek, żurawka, tawułki, miodunka).Niezależnie od położenia balkonu rośliny wieloletnie mogą odgrywać na nim rolę lidera lub być uzupełnieniem kompozycji z roślin sezonowych. Sadzimy je od wiosny do połowy września i pielęgnujemy zgodnie z wymaganiami poszczególnych gatunków. Niewielka ilość ziemi w donicy musi im jednak wystarczyć na cały sezon, a czasem na kilka lat. Rośliny trzeba więc regularnie nawozić (od wiosny do połowy lata). Bardzo ważne jest też systematyczne podlewanie, gdyż ziemia w donicach - zwłaszcza na słonecznych balkonach - szybko wysycha.
Zobacz także:
Skalniak w miniaturze
Iglaki i krzewy do donic
Pierisy - zachwyć się ich urodą
- Więcej o:
- balkon
- donice z kwiatami
- wiosna