Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Trujące jagódki w ogrodzie - uważaj na dzieci

odpowiada Piotr Syga, ogrodnik
Cis - Fot. Paweł Słomczynski / AG

Jakie ogrodowe rośliny mogą być niebezpieczne dla maluchów? Adam J.

Sporo popularnych ogrodowych gatunków zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia. Pamiętajmy, że dla dziecka nawet ich minimalna dawka bywa niebezpieczna. Lepiej więc, by maluchy nie bawiły się w miejscach, gdzie rosną trujące rośliny. Nie zawsze jest to możliwe. Dlatego najważniejsza jest edukacja. Dzieci trzeba często przestrzegać przed zrywaniem owoców i braniem do ust fragmentów dzikich i ozdobnych roślin. Powinniśmy też znać objawy zatruć roślinami, by jak najszybciej móc odpowiednio zareagować. Których gatunków należałoby się wystrzegać w pierwszej kolejności? Z pewnością tych o barwnych owocach czy nasionach. Wiele z nich wygląda bardzo smakowicie.

Wawrzynek (Daphne). Najpopularniejszy jest wawrzynek wilczełyko (D. mezereum), krzew, który kwitnie na przedwiośniu, zarówno w ogrodach, jak i zalesionych górzystych rejonach Polski. Ma efektowne owoce - lśniące, czerwone i, co gorsza, dość smaczne, słodko--kwaśne. Są przysmakiem ptaków, zwłaszcza drozdów, ale zjedzenie kilku przez człowieka wywołuje zapalenie błon śluzowych, ból szyi, skurcze i kolki, a u dzieci może prowadzić do śmierci.

Jałowiec sabiński (Juniperus sabina). To mało wymagający iglak, który ma wiele odmian o gniazdowym lub płożącym pokroju. Wszystkie jego części zawierają trujący olejek eteryczny. Spożycie jego niebieskawych owoców wywołuje wymioty, stany zapalne żołądka i jelit, a nawet śmierć. Trujący, choć nieco mniej niebezpieczny, jest jałowiec wirginijski (J. virginiana). Jedynie owoce jałowca pospolitego (J. communis) mogą być wykorzystywane jako przyprawa.

Ostrokrzew (Ilex). Atutem tego krzewu są zimozielone liście i błyszczące, czerwone owoce. Ponieważ jest to gatunek dwupienny, owoce masowo tworzą jedynie odmiany żeńskie, w których pobliżu rośnie przynajmniej jeden okaz męski. Jagody są przysmakiem ptaków, ale zawarte w nich alkaloidy u ludzi wywołują wymioty, biegunkę, zapalenie nerek. Spożycie przez dziecko 20-30 jagódek może spowodować nawet śmiertelne zatrucie.

Złotokap (Laburnum). To okazały krzew lub małe drzewo o pięknych żółtych kwiatach podobnych do glicynii. Często prowadzony jest przy ścianach i pergolach. Wszystkie jego części (także kwiaty) są trujące. Najwięcej szkodliwej cytozyny zawierają nasiona. Ich spożycie może spowodować gwałtowne wymioty, skurcze i zaburzenia czynności oddechowych. Śmiertelna dawka dla dzieci to kilkanaście nasion.

Rącznik (Ricinus). Niesamowita jak na roślinę sezonową wysokość (2-3 m) i piękny pokrój sprawiają, że rącznik trafia do wielu ogrodów. Jego nasiona zawierają dużą ilość jednej z najsilniejszych roślinnych trucizn - rycyny. Objawami zatrucia są pieczenie w ustach, zawroty głowy, ostra biegunka. Zjedzenie kilkunastu nasion przez osobę dorosłą, a tylko kilku przez dziecko może spowodować śmierć.

Cis (Taxus). Jest jednym z niewielu iglaków nadających się do cienistych miejsc. Zawiera trujący alkaloid - taksynę. Nie zawierają jej tylko czerwone mięsiste części jagód. Niestety, w słodkawym miąższu znajduje się silnie trujące nasiono. Taksyna powoduje uszkodzenie nerek i osłabienie serca. U cisa owoce zawiązują się na okazach żeńskich. Odmiany męskie, np. 'Krzysztof' i 'Wojtek', ich nie tworzą.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Aranżacje ogrodów. Kącik dla dzieci w ogrodzie
Krzewy ozdobne: złotokap - niedoceniony krzew
Rododendron zachorował po zimie

Skomentuj:

Trujące jagódki w ogrodzie - uważaj na dzieci

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej