Zaprośmy owady do ogrodu
Parę słów o roli owadów w naszych ogrodach
1 z 3
2 z 3
3 z 3
Rośliny i owady to nierozerwalny duet nie tylko w naturze, ale także w ogrodach. Unoszące się nad rabatami pszczoły, trzmiele, kolorowe motyle i cała rzesza innych gatunków sprawiają, że nasz ogród jest pełen ruchu i życia. Obserwowanie ich może być ciekawe i sprawiać dużo radości.
Warto pamiętać, że podobnie jak w naturze owady pełnią w ogrodzie różne pożyteczne funkcje. Zapylają rośliny - w tym drzewa i krzewy owocowe - zapewniając nam obfite plony. Wiele gatunków, takich jak pasożytnicze osy, złotooki czy biedronki, jest także naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Dzięki naturalnej aktywności owadów stosowanie szkodliwych środków chemicznych często staje się zbędne.
Jeśli więc chcemy stworzyć ogród przyjazny naturze, zaprośmy pożyteczne owady, sadząc odpowiednie rośliny, zwłaszcza miododajne.
Pośród bylin chętnie odwiedzanych przez pszczoły wyróżniają się szałwie, omszona, łąkowa i lekarska, a także kocimiętka Faassena, lebiodka, macierzanki oraz mięta. Jesienią owady te licznie odwiedzają baldachy rozchodników ogrodowego i okazałego.
Aby przywabić motyle, warto posadzić sadziec konopiasty i purpurowy, jeżówki rudbekie, lawendę, floksy, goździki, werbeny i driakiew. Ulubienicą motyli jest kwitnąca latem budleja Dawida.
Pośród miododajnych drzew i krzewów do najpopularniejszych należą: lipa, robinia akacjowa, perełkowiec, berberysy, irgi, aronia, głogi, oliwniki oraz porastający mury bluszcz pospolity. Wczesną wiosną pszczoły chętnie zbierają także pyłek z wierzby iwy.
Na rabatach obok warzyw posadźmy gatunki zapewniające dobroczynnym owadom pokarm i schronienie. Doskonale sprawdzają się tu nagietki, kosmosy, cynie i aksamitki.
Szczególnie atrakcyjne dla owadów są rośliny o licznych, drobnych kwiatach, w których nektar jest łatwo dostępny. Pasożytnicze osy i złotooki niszczące szkodniki chętnie żywią się nektarem roślin baldaszkowatych (koper, marchew, arcydzięgiel, fenkuł), a także wrotyczu, krwawników, złocieni, rumianków i zatrwianu.
Wybierając rośliny, unikajmy odmian o pełnych kwiatach, których specyficzna budowa sprawia, że nektar i pyłek pozostają dla owadów niedostępne. Warto także wiedzieć, że owady najchętniej odwiedzają rośliny rosnące w większych jednogatunkowych skupiskach. Z kolei duża różnorodność roślin zapewnia korzystne warunki dla osiedlania się wielu ich pożytecznych gatunków. Dlatego dobrze jest część trawnika obsiać mieszanką łąkową, a na skraju ogrodu pozostawiać dzikie rośliny, niekiedy nawet chwasty, które sprzyjają naturalnej równowadze i bioróżnorodności. Pozostając w zgodzie z naturą, w ogrodzie przyjaznym owadom, należy oczywiście unikać stosowania chemicznych środków ochrony.
Skomentuj:
Zaprośmy owady do ogrodu