Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Werbena ogrodowa

Verbena hybrida

Encyklopedia roślin: Werbena ogrodowa  Verbena hybrida

Kolor kwiatów

białe, czerwone, fioletowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

jesień, lato, wiosna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna, wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Werbena ogrodowa, inaczej rabatowa lub witułka ogrodowa (Verbena hybrida). Jest to krótkowieczna stale zielona bylina, która w chłodnym klimacie uprawiana jest jako roślina sezonowa. Powstała w wyniku skrzyżowania kilku ciepłolubnych dzikich gatunków amerykańskich. Tworzy rozkładające się lub sztywno wzniesione pędy, przy czym jej pokrój zwykle modyfikowany jest za pomocą uszczykiwania i substancji skarlających. Drobne pięciopłatkowe kwiatki zebrane są w płaskie okrągłe kwiatostany o średnicy około 7 cm. Jako pierwsze rozwijają się ich pąki zewnętrzne. Płatki zwykle mają świeże jaskrawe kolory - niebieskie, różowe, fioletowe lub białe, u wielu odmian rozjaśnione białym oczkiem.

Rozmiary Od 20 do 40 cm wysokości.

Odmiany 'Małgosia' - niska, kwiaty krwistoczerwone z białym oczkiem; 'Maskotka' - niska, kwiaty czerwone; 'Talizman'- niska, kwiaty wiśniowowrzosowe z białym oczkiem; 'Magda' - wysoka, kwiaty amarantowe; 'Wiesia' - wysoka, kwiaty ciemnowrzosowe; 'Amulet' -wysoka, kwiaty białe; 'Quartz Blue' - poduchowata, niebieskofioletowa z białym oczkiem; 'Obsession Crimson with Eye' - poduchowata, karminowa z dużym białym oczkiem.

Kwitnienie Przez cały sezon wegetacyjny.

Wymagania Podłoże żyzne, próchniczno-gliniaste, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie i słoneczne stanowisko.

Uprawa i pielęgnacja W latach chłodnych i deszczowych werbena ogrodowa słabiej kwitnie, natomiast dobrze znosi chłody, a nawet przymrozki. Jest dość odporna na brak wilgoci w glebie, jednak długotrwałe przesuszenie podłoża powoduje, że rośliny tracą dolne liście, przestają obficie kwitnąć i stają się bardziej podatne na choroby.

Rozmnażanie Nasiona warto przez kilkanaście godzin przechłodzić w lodówce, by szybciej kiełkowały. Następnie wysiewa się je do płaskich pojemników. W temperaturze 18-20°C siewki pojawią się po 2-3 tygodniach. Wymagają pikowania.

Cięcie Usuwanie przekwitłych kwiatostanów poprawia wygląd roślin i sprzyja bujnemu kwitnieniu.

Podlewanie i nawożenie Rośliny w pojemnikach powinno się regularnie i dość obficie podlewać jednoczenie zasilając mocno rozcieńczonym roztworem nawozu wieloskładnikowego. Rosnące w gruncie werbeny są odporne na suszę, a w żyznej, próchnicznej glebie wystarczy je 2-3 razy zasilić roztworem nawozu wieloskładnikowego.

Choroby i szkodniki Rzadko chorują. W czasie długotrwałej suszy bywają atakowane przez przędziorki, a gdy jest bardzo wilgotno przez szarą pleśń. Na liściach może też wystąpić mączniak prawdziwy.

Zastosowanie Roślina polecana na rabaty, do tworzenia barwnych kobierców i obsadzania pojemników, a także na kwiat cięty. Niskie odmiany nadają się również na słoneczne skalniaki.

1 z 3Encyklopedia roślin: Werbena ogrodowa  Verbena hybrida
2 z 3Encyklopedia roślin: Werbena ogrodowa  Verbena hybrida
3 z 3Encyklopedia roślin: Werbena ogrodowa  Verbena hybrida   Magellana