Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Świerk kłujący Picea pungens 'Białobok'. Iglaki, krzewy ozdobne.

Ewa Łuczak
Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok'. Iglaki - Fot. Joanna Filipczak archiwum Agencji Promocji Zieleni

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok' to efektowne drzewo iglaste. Młode przyrosty na końcówkach gałęzi mają bardzo jasne igły kontrastujące ze srebrno-niebieskimi starszymi. Drzewo rośnie powoli i świetnie nadaje się do małych i dużych ogrodów oraz parków.

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok' uprawiany jest w Europie dopiero od drugiej połowy XIX wieku. Naturalnie występuje w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, rośnie w górach na wysokości 2000 - 3000 m n.p.m.. Drzewa mają ładne, stożkowate korony oraz srebrzystą barwę igieł, są mało wymagające i świetnie radzą sobie w warunkach miejskich. Szeroki wybór odmian różniących się siłą wzrostu, pokrojem oraz intensywnością wybarwienia igieł ułatwia znalezienie drzew odpowiednich zarówno do małych ogrodów przydomowych, jak i rozległych założeń parkowych. Wśród dużej liczby taksonów na szczególną uwagę zasługuje na polska odmiana 'Białobok', znaleziona jeszcze przed wojną, w latach trzydziestych zeszłego wieku w Lublinie, przez Jana Białoboka i wprowadzona do uprawy przez arboretum w Kórniku.

Wygląd

Drzewo to rośnie powoli i często ma nieregularny pokrój. Po 10 latach uprawy osiąga zwykle nie więcej niż 2 m wysokości. Czasami rośliny przyjmują formę krzaczastą. 'Białobok' najefektowniej prezentuje się na początku maja, gdy na końcach wszystkich pędów pojawiają się bardzo jasne, młode przyrosty, lekko kremowe lub kremowo-żółte, silnie kontrastujące ze starszymi, srebrzysto-niebieskimi igłami. Igły sztywne, ostre, kłujące, długości 2-3 cm, ułożone promieniście wokół żółtawo-brązowych gałązek i pędów. Srebrzysto-niebieska barwa roślin jest trwała, utrzymuje się także w okresie zimy. Przy zakupie roślin warto zwrócić uwagę, czy drzewko ma wykształcony silny przewodnik. Jeśli nie, to raczej należy się spodziewać, że odmiana będzie, przynajmniej w pierwszych latach uprawy, rosła w formie szerokiego krzewu, wcale nie mniej atrakcyjnego.

Wymagania

Spośród uprawianych u nas świerków Picea pungens i jego odmiany najlepiej radzą sobie z niedoborem wody w podłożu oraz niską wilgotnością powietrza. Jako jedne z niewielu są polecane do sadzenia w terenach miejskich, narażonych na kurz i zanieczyszczenia. Wykazują pełną odporność na mróz. Świerk kłujący 'Białobok' najlepiej rośnie na glebach świeżych, gliniasto-piaszczystych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Wymaga stanowisk słonecznych, nie toleruje zacienienia. Praktycznie wolny och szkodników i chorób. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się jedynie do podlewania roślin w pierwszym roku po posadzeniu. Później drzewa właściwie nie wymagają żadnej ogrodniczej ingerencji.

Zastosowanie.

Świerk kłujący 'Białobok' charakteryzuje się bogatymi walorami dekoracyjnymi. Wiosną uwagę zwracają młode, jasne i bardzo wyraziste przyrosty. Zimą drzewka nie ulegają zniekształceniu pod ciężarem śniegu, doskonale nadają się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, na rabatach z roślinami iglastymi i na wrzosowiskach. Dodatkową zaletą świerka kłującego jest długotrwałe utrzymywanie pełnego ugałęzienia korony, szczególnie w dolnej części drzewa, dlatego rośliny te dobrze prezentują się w miejscach wyeksponowanych i na trawnikach.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Cypryśnik błotny. Iglaki
Glicynia, Wisteria sinensis 'Prolific'
Tawuła japońska(Spiraea japonica) 'Goldflame'

Skomentuj:

Świerk kłujący Picea pungens 'Białobok'. Iglaki, krzewy ozdobne.

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej