Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rewia jeżówek

Dr Magdalena Narkiewicz
JEŻÓWKA PURPUROWA 'FLAME THROWER' tworzy mocno pachnące kwiaty o płomiennych barwach. Osiągają średnicę 10 cm. Dorasta do niemal metrowej wysokości i silnie się krzewi - Fot. Vitroflora

Jeżówka nie jest już tylko purpurowa, a zamiast zjeżonej główki może mieć wdzięczny pomponik. Wygląda imponująco w letnie upały i w jesiennych promieniach słońca.

Kolebką jeżówki (Echinacea) są prerie Ameryki Północnej. Rośnie tam kilka jej gatunków. Najbardziej urodziwa jest różowofioletowa jeżówka purpurowa (E. purpurea). Jeżówka blada (E. pallida) i żółta (E. paradoxa) prezentują się skromniej, jednak i one niekiedy widywane są na rabatach.

Korzystając z tej niewielkiej bazy, hodowcy zdołali uzyskać odmiany mieszańcowe, które zadziwiają różnorodnością. Mogą kwitnąć nie tylko na purpurowo, ale i na żółto, pomarańczowo, łososiowo, różowo, czerwono, biało, a nawet na zielono. Różnią się też istotnymi dla ogólnego wyglądu detalami: zabarwieniem główki, jej kształtem, długością płatków oraz ich ułożeniem. Ostatnim hitem są odmiany zwane pomponowymi, ponieważ zamiast "jeżyka" mają kopułkę z małych płatków. Pojawiły się też odmiany niskie, czyli takie, które nie przekraczają 60 cm wysokości. Tworzą zwarte szeroko rozrastające się kępy, doskonale więc prezentują się w części frontowej rabat.

Odmiany jeżówki zwykle zaczynają kwitnąć w czerwcu-lipcu, kończą w sierpniu-wrześniu. Warto usuwać łodygi z przekwitłymi kwiatami (stymuluje to rozwój nowych pąków). Tylko u odmian o "zjeżonej" główce można je zachować, by zimą zdobiły ogród. Rozrośnięte okazy dają się dzielić na części późnym latem (chociaż wtedy trzeba je mocno przyciąć) lub wiosną. Po posadzeniu muszą bowiem mieć czas na zregenerowanie się przed nastaniem mrozów.

Czy wiesz, że...

Jeżówka to cenne zioło. Wzmacnia odporność organizmu, przyspiesza leczenie infekcji i łagodzi odczyny po ukąszeniu owadów.

ZALETY JEŻÓWEK

Jeżówki radzą sobie na niezbyt urodzajnej ziemi, lepiej jednak rosną, jeśli w podłożu jest sporo próchnicy.

Nieuszlachetnione rośliny doskonale znoszą suszę, natomiast odmiany gorzej. Najbardziej wytrzymałe są 'Magnus' i 'White Swan'. Wystarczy je podlewać tylko przez pierwszy rok po posadzeniu.

Pełne słońce doskonale jeżówkom służy, wiele nowych odmian bez sporej dawki promieni nie jest w stanie w pełni się wybarwić.

Jeżówki nie chorują, nie atakują ich szkodniki, wiatr nie łamie, mróz nie niszczy. Natomiast nie znoszą zbyt wilgotnej ziemi.

Po letnim kwitnieniu mniej liczne kwiaty niekiedy ukazują się niemal do przymrozków. Późno kończą sezon np. 'Lelani' i 'Secret Lust'.

To, co nazywamy kwiatem, u roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae) w rzeczywistości jest kwiatostanem. U jeżówki jego środek zwykle silnie się uwypukla i wyrastają na nim sztywne, małe kwiaty rurkowate. Te, które wyglądają jak płatki, to kwiaty języczkowate.

NAJNOWSZE JEŻÓWKOWE RARYTASY

Odmian jeżówki purpurowej przybywa lawinowo. Przedstawiamy cztery nowości tego sezonu, których kwiaty spodobały się nam najbardziej. Nieduże ich sadzonki można kupić np. w sklepach internetowych. Ceny zaczynają się od 20 zł.





Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Piękne kwiaty cebulowe - posadź je teraz
Zaskakują jesienią. Rośliny o najpiękniej przebarwiających się liściach
Jesień pełna kwiatów i kolorów - byliny kwitnące jesienią

Skomentuj:

Rewia jeżówek

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej