Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Luty w domu, na balkonie i tarasie.

Hanna Masternak, Małgorzata Szymczykiewicz
Pierwiosnek bezłodygowy - Fot. Shutterstock

Luty to ostatni miesiąc zimowego spoczynku wielu roślin. Powoli możemy więc budzić je do życia, przesadzać, mocniej podlewać i zasilać nawozami

W lutym kwitnie

Pierwiosnek bezłodygowy (Primula acaulis) to chyba najpopularniejszy zwiastun wiosny w naszych domach. Pojawia się w kwiaciarniach i marketach i kosztuje zwykle tylko parę złotych. Warto wybierać okazy, które mają jeszcze dużo nierozwiniętych pąków. Będą zdobić wnętrze trzy, cztery tygodnie. To rośliny preferujące chłód i niezbyt intensywne oświetlenie oraz wilgotne podłoże. Gdy nie ma mrozu, na noc dobrze wystawiać je na zewnątrz. Dłużej zachowają świeżość.

W DOMU

Przesadzamy rośliny pokojowe

Pod koniec miesiąca możemy już zacząć wymieniać ziemię i doniczki roślinom pokojowym. Mniejsze okazy przesadzamy do pojemników o dwa lub trzy numery większych, a dużym wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. Dwa tygodnie po tym zabiegu pierwszy raz zasilamy kwiaty (więcej na s. 58).

Podlewamy

Większość roślin doniczkowych zaczynamy podlewać nieco intensywniej, bo budzą się już z zimowego snu i potrzebują więcej wody do życia. Stopniowo zaczynamy podlewać też kaktusy i ustawiamy je w cieplejszym i jak najjaśniejszym miejscu.

Dbamy o kwiaty cebulowe

Pędzone samodzielnie lub kupowane w kwiaciarni rośliny cebulowe ustawiamy w jasnym, ale chłodnym (ok. 15°C) miejscu, aby dłużej kwitły. Możemy je też na noc (gdy nie ma mrozu) wystawiać na zewnątrz, co pozwoli kwiatom dłużej zachować świeżość. Gdy przekwitną, usuwamy suche kwiaty i podlewamy jeszcze przez kilka tygodni same liście. Kiedy ziemia rozmarznie, możemy posadzić rośliny w ogrodzie. Zakwitną tam w przyszłym roku.

NA BALKONIE I TARASIE

Nawozimy rośliny doniczkowe

Lada dzień rośliny rozpoczną intensywną wegetację. Warto zacząć je zasilać, by nowe przyrosty były silne. Podlewamy rośliny balkonowe

Gdy tylko puści mróz, zaczynamy podlewać krzewy i byliny rosnące w pojemnikach na zewnątrz, bo na silnym wiosennym słońcu łatwo mogą przeschnąć.

Nawozimy drzewka wystawiane na balkon

Pod koniec miesiąca zaczynamy zasilać stojące w pomieszczeniach drzewka tarasowe - cytrusy, oleandry, mirty itp. Okazy wymagające przesadzenia umieszczamy w nieco większych pojemnikach ze świeżą ziemią, a bardzo dużym roślinom wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża.

Rozmnażamy kwiaty wieloletnie

Przygotowujemy sadzonki pelargonii, fuksji i innych kwiatów wieloletnich przechowywanych w pomieszczeniach. Tniemy pędy na kawałki o długości 6-8 cm i umieszczamy w pojemnikach wypełnionych mieszanką ziemi kompostowej, piasku i torfu. Ustawione w jasnym, ciepłym (18°C) miejscu powinny ukorzenić się w ciągu dwóch tygodni. Sadzimy je wtedy pojedynczo w niedużych doniczkach.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?
Grubosz drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa

Skomentuj:

Luty w domu, na balkonie i tarasie.

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej