Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) 'Cambridge'. Roślina tygodnia
W Polsce naturalnie rośnie około 15 gatunków zaliczanych do rodzaju Geranium
Występowanie
Bodziszek to ciekawy rodzaj botaniczny obejmujący około 450 gatunków bylin oraz roślin jednorocznych występujących na półkuli północnej.
Zastosowanie
Odmiany ogrodowe bodziszków są cenione ze względu na dekoracyjne ulistnienie oraz obfite kwitnienie. Są to w przeważającej większości byliny, które dosyć szybko zarastają przeznaczone im zagony czy rabaty. Wiele z dostępnych odmian doskonale nadaje się nie tylko do uprawy w ogrodach przydomowych, ale również na miejskich kwietnikach, w zieleni osiedlowej oraz jako runo w widnych parkach miejskich. Nadaje się do zadarniania gleby pod świetlistymi koronami drzew, sadzenia wzdłuż ścieżek i alejek spacerowych, tworzenia kwiatowych dywanów i rabat zarówno w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej oraz osiedlowej.
Wygląd
Jednym z ciekawszych gatunków wykorzystywanych jako roślina okrywowa i zadarniająca jest bodziszek kantabryjski , gatunek uzyskany ze skrzyżowania bodziszka dalmackiego (G. dalmaticum) z bodziszkiem korzeniastym (G. macrorhizum).
Bodziszek kantabryjski 'Cambridge' to niska bylina o szerokokępiastym pokroju, dorastająca do 30 cm wysokości i tworząca zwarte okrywy z jasnozielonych liści. Rośliny rozrastają się na boki za pomocą krótkich, podziemnych rozłogów. Okrągłe w zarysie i głęboko powcinane, z 5-7 klapami, blaszki liściowe są osadzone na długich, owłosionych ogonkach liściowych wyrastających z rozet położonych tuż przy ziemi. Liście z wierzchu są pokryte delikatnym kutnerem, od spodu matowe, aromatyczne. Jesienią pięknie przebarwiają się w ciepłych kolorach czerwieni, pomarańczu i purpury. Od czerwca do lipca spomiędzy liści wyrastają gęsto owłosione pędy kwiatostanowe, rozgałęziające się na wysokości liści i wynoszące ponad nie od kilku do kilkunastu pąków kwiatowych. Z pąków kwiatowych rozwijają się różowe kwiaty zbudowane z 5 stosunkowo dużych, okrągłych i zachodzących na siebie brzegami płatków, pięciu pręcików i długiego słupka. W trakcie kwitnienia rośliny wabią motyle oraz inne owady zapylające. Po przekwitnieniu płatki korony opadają, ale ozdobne pozostają zrośnięte ze sobą na kształt żebrowanej beczułki działki kielicha, osłaniające część kwiatu, w której zawiązują się nasiona. Różowa barwa kwiatów jest podkreślona przez jasnozielone tło, jakie tworzą znajdujące się nieco niżej liście.
Uprawa
Bodziszek kantabryjski 'Cambridge' jest byliną łatwą w uprawie, niewymagającą, zdrową, odporną na mróz i krótkotrwałe okresy suszy. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, na glebach przeciętnych, wilgotnych, ale przepuszczalnych. Roślina najpiękniej prezentuje się w grupach, wówczas sadzi się od 3 do 7 sztuk na 1 m2.
Więcej informacji w katalogach roślin:
www.katalogiroslin.pl
Skomentuj:
Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) 'Cambridge'. Roślina tygodnia