Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak przygotować iglaki do zimy

Grzegorz Falkowski
Fot. shutterstock/ berna namoglu

Nasze iglaki często po zimie brązowieją, jak je przed tym uchronić i co to jest susza fizjologiczna. O tym przeczytają Państwo w poniższym artykule.

Przygotowanie iglaków do zimy w większości przypadków nie polega na zabezpieczeniu ich przed mrozem, ale głównie na ochronie przed wysychaniem. Igły lub łuski roślin iglastych, podobnie jak liście roślin zimozielonych, przez cały rok oddychają i prowadzą wymianę gazową. Problem pojawia się wówczas, gdy w mroźne, słoneczne dni powierzchnia liści nagrzewa się i dochodzi do utraty wody przez parowanie, a roślina nie może uzupełnić jej braku ze względu na zamarznięty grunt. Opisywane zjawisko nosi nazwę suszy fizjologicznej i prowadzi do brązowienia oraz w konsekwencji obumierania liści. Na uszkodzenia najbardziej są narażone drzewa i krzewy o płaskich, dużych igłach, np. cisy, jodła kaukaska, ale też karłowe świerki o drobnych igłach, np. świerk biały 'Conica'. To właśnie dlatego po mroźnej, ale i słonecznej zimie zwykle od strony południowej igły brązowieją i opadają. Jeśli więc nasze cisy, cyprysiki, jodły lub miniaturowe świerki, a zwłaszcza ich złociste odmiany rosną na stanowisku słonecznym, warto je osłonić od strony południowej siatką cieniującą lub agrowłókniną, a jesienią dobrze podlać, tak aby w czasie odwilży mogły szybko uzupełnić ubytki wody.

Kolejna czynność, o której warto pamiętać przed nadejściem opadów śniegu, dotyczy zabezpieczania wieloprzewodnikowych krzewów i drzew iglastych. Najczęściej problem odginania i łamania się gałęzi pod ciężarem mokrego śniegu dotyka roślin o pokroju kolumnowym, ale okiść śniegowa może zdeformować również kuliste odmiany ogrodowych iglaków, zwłaszcza te o luźnym ułożeniu gałązek. Słupowe odmiany wystarczy od dołu do góry obwiązać sznurkiem, nie za luźno, aby sznurek nie spadł, ale i nie za mocno, żeby gałązki nie były zbyt ściśnięte. Odmiany kuliste można po obwodzie otoczyć szeroką opaską z cieniówki.

W naszych warunkach klimatycznych warto w ten sposób zabezpieczać: kolumnowe odmiany cisów, cyprysik Lawsona 'Ellwoodii' i 'Globosa', cyprysik groszkowy 'Plumosa', jałowiec chiński 'Blaauw', jałowiec skalny 'Blue Arrow', 'Skyrocket', sosnę pospolitą 'Fastigiata', żywotnik zachodni 'Globosa'.

Zabezpieczenia przed mrozem wymagają iglaki wrażliwe na mróz, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Słomianym chochołem warto otoczyć jodły hiszpańskie, cedry, sośnice i szydlice.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Grudzień w ogrodzie [Kalendarz prac]
Jak się pozbyć sopli i śniegu z dachu oraz balkonu
Czy śnieg szkodzi roślinom?

Skomentuj:

Jak przygotować iglaki do zimy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej