2 z 4Trejaże dają efekt trompe l'oeil. Mamy wrażenie, że ogród jest większy - FOT. MARIUSZ PURTA
3 z 4Nawet w niewielkim ogródku warto znaleźć miejsce dla szumiącej wody - FOT. MARIUSZ PURTA
4 z 4Na tarasie ustawiono okazałe meble z rattanu, a na placyku - finezyjne z żeliwa - FOT. MARIUSZ PURTA
Ogródek ma powierzchnię niespełna 110 m2. Z czterech stron otaczają go ściany, wejście prowadzi z tarasu. Właściciele zgodzili się z koncepcją nadania wnętrzu śródziemnomorskiego charakteru. Moim zadaniem było również optyczne powiększenie działki i znalezienie miejsca dla małego trawnika.
Na środku działki zastałam prostokątny, betonowy zbiornik wodny zupełnie bez charakteru, nad którym zwieszała się wierzba iwa. W ogródku były ponadto stary bez lilak w słabej kondycji (postanowiłam z niego zrezygnować) oraz róża pnąca i piękna hortensja, które zachowałam. Zachwycił mnie widok przewieszającego się przez mur bluszczu rosnącego na sąsiedniej działce.
Nad wodą
Sadzawka pozostała najważniejszym elementem patio, ale zupełnie zmieniła charakter. Jej brzegi oraz taras proponowałam wyłożyć płytami trawertynu, właściciele ze względów praktycznych wybrali jednak kremowy gres imitujący fakturą naturalny kamień. Wzdłuż dwóch brzegów sadzawki posadzono niski żywopłot z bukszpanu w kształcie litery L.
W letnie dni na słonecznym tarasie pojawia się ogromny płócienny parasol dający schronienie przed żarem. Na ścianie naprzeciw tarasu umieściłam metalowe podpory na pnącza. Przypominają zwieńczone łagodnym łukiem bramy. W centrum jednego z trejaży, dokładnie naprzeciwko wyjścia z salonu, zaprojektowałam lustro. Obraz w tafli przedłuży perspektywę i optycznie powiększy przestrzeń. Obsadzenie metalowych krat pnączami maskuje granicę pomiędzy prawdziwym ogrodem a jego odbiciem. To wzmacnia iluzję.
Woń ziół i kwiatów
Śródziemnomorski klimat stwarza też odpowiednio dobrana roślinność. Na szerokiej rabacie wzdłuż ogrodzenia posadzono strzeliste jałowce 'Arnold' i 'Blue Arrow', które przypominają cyprysy. Pod krzewami rozrastają się wonna lawenda, szałwia i macierzanka. Zamiast, wrażliwej na mrozy bugenwilli po ścianie wspinają się powojniki i milin amerykański o jaskrawych kwiatach.
Wiosennym akcentem są różowe kwiaty tawuły japońskiej. Później rozwijają się fioletowy różanecznik i bujne kwiaty hortensji ogrodowej. Wczesną jesienią patio rozwesela fioletowy łan astrów. Uzupełnieniem rabat są jednoroczne rośliny w terakotowych donicach na tarasie. Znakomicie będą się tu czuły pelargonie, przypołudniki (Dorontheanthus), nemezje, portulaki...
Skomentuj:
Projekt małego ogrodu. Śródziemnomorskie patio