Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

15 pomysłów na wodę na balkonie

Aldona Zakrzewska
Wodoszczelny pojemnik obmurowany płytkami sjenitu może być ozdobą zarówno ogrodu, jak i tarasu. - Fot. Lilianna Sokołowska

Każdy lubi wypoczywać nad wodą. Właściciele balkonów i małych tarasów też mają taką możliwość. Wystarczy, że zdecydują się na wodę w wersji mini.

Coraz częściej traktujemy balkony i tarasy jako części mieszkań, starajmy się więc, by zaaranżowane na nich wodne kąciki nawiązywały do stylu wnętrza. Właściciele lodżii mogą np. na bocznej ścianie (około 1,5 m nad podłogą) zainstalować źródełko składające się z pionowej płyty z ozdobną dyszą, z której woda wypływa do znajdującej się poniżej misy. Ukryta w niej pompa tłoczy wodę (specjalnym przewodem) do dyszy - i cykl się powtarza. Powstaje więc obieg zamknięty. Działające na tej samej zasadzie źródełka tryskające z kamiennych brył, minifontanny zamontowane w "nieprzemakalnych" pojemnikach nie zajmują miejsca, a są źródłem miłego plusku. Na każdym balkonie zmieści się też minioczko pełne roślin wodnych, a nawet... małych rybek. Trzeba tylko wybrać odpowiedni pojemnik... Aby w balkonowym oczku mogły zamieszkać rybki, powinno ono mieć minimum 40 cm głębokości i około 80 cm średnicy. Konieczny jest również filtr oraz urządzenia napowietrzające wodę, trzeba też posadzić kilka wodnych roślin.

Czy wiesz, że...

Wodne detale dodają balkonowi wdzięku i są dobrodziejstwem dla roślin - nawilżając i schładzając powietrze, pomagają im przetrwać lato.

Warto wiedzieć

Duże ogrodowe oczko wodne czy fontanna, zwłaszcza wykonane z kamienia, zanadto obciążą balkon. Można więc sobie na nie pozwolić tylko na tarasie znajdującym się na poziomie gruntu.

Miejsce na oczko powinno być półcieniste - w słońcu woda szybko się nagrzewa, co powoduje zamieranie roślin.

Metalowe naczynia nie nadają się dla ryb (temperatura wody ulega w nich dużym wahaniom), ale rośliny będą się tu dobrze rozwijać.

Na małym balkonie dobrym rozwiązaniem jest narożne oczko wodne (w kształcie trójkąta). Można też wybrać typowo ogrodowe oczko, np. zakopywaną w ziemi wypraskę, a jej mało efektowne ścianki zamaskować choćby płotkiem z drewnianych rollborderów.





Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Oczko wodne. Rośliny wodne i nadbrzeżne
Wszystko o zakładaniu oczka wodnego. Poradnik dla początkujących cz.7
Małe oczka wodne - modne i nowoczesne

Skomentuj:

15 pomysłów na wodę na balkonie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej