Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Małe oczka wodne - modne i nowoczesne

Aldona Zakrzewska

Nawet najmniejsze oczko wodne powinno pasować do stylu ogrodu, tak jak biżuteria do sukni na ogrodowe party.

JEZIORKO WODA STAW ZBIORNIK WODNY OCZKO WODNE DONICA DONICZKA POJEMNIK WODOSPAD KASKADA MUR BETONOWY KLON PALMOWY ACER PALMATUM DRZEWO LISCIASTE JESIEN LISC CZERWONY HORTENSJA HYDRANGEA KRZEW LISCIASTY FOT. MAGDALENA TOMZYNSKA SLAJD MALY PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (68) - 12.2004 SLOWA KLUCZOWE: OGRODY ROSLINY
PROSTE OCZKO WODNE Z KASKADKĄ - nie zabiera wiele miejsca, a dodaje ogrodowi uroku.
Fot. Magdalena Tomżyńska
W każdym ogrodzie znajdzie się miejsce na małe oczko, strumyk czy źródełko. Wodne detale dodają wdzięku aranżacji i - nawilżając oraz schładzając powietrze - pomagają nam przetrwać lato. Nad wodą lepiej się odpoczywa, oddycha, cieszy zielenią.

Wodne akcenty zdobią ogród niczym biżuteria, pod warunkiem że harmonizują z ogrodem.

Do stylu formalnego pasuje geometryczny zbiornik z fontanną. Ale wystarczy zaokrąglić jego brzegi i będzie pasował do naturalnego stylu. Wiele zależy od formy wodotrysku - nastrojowa rzeźba, z której wypływa woda, czy źródełko tryskające z ozdobnej dyszy na murze tworzą romantyczny klimat. Natomiast w nowoczesnym ogrodzie wystarczy minimalistyczne rozwiązanie z prostą dyszą.

Większość wodotrysków działa w podobny sposób; woda jest zasysana ze zbiornika (np. misy) elektryczną pompką fontannową, a później tłoczona ukrytą rurką do miejsca wypływu, skąd wpada z powrotem do zbiornika. Krąży więc w zamkniętym obiegu.

Tafla wody zawsze powinna mieć roślinną oprawę. Dopiero wówczas zalśni w ogrodowej kompozycji niczym brylant.

Czy wiesz, że... Modne są kontrasty. Surowy charakter nowoczesnych wodnych detali łagodzimy sąsiedztwem kwiatów "z babcinego ogródka", np. malw, floksów.NOWOCZESNA FORMA

Nowoczesna rzeźba, a może oryginalny kształt słupa wody? Stolik z fontanną, kaskada tryskająca z blatu stołu? Właśnie takie wodne detale - o prostym kształcie - pasują do nowoczesnych ogrodów. Dobrze będą tu wyglądać oczka o geometrycznych formach aranżowane w murowanych nieckach wyniesionych ponad ziemię. Świetną ozdobą będzie też pióropusz wody tryskający z abstrakcyjnej rzeźby. Wodny detal powinien zwracać na siebie uwagę. Nietrudno o to, jeśli wykonany jest z metalu, przezroczystego tworzywa czy szkła - wtedy na jego powierzchni załamują się promienie słońca, dając zaskakujące efekty. Można poszukać np. wodotrysków w formie obracających się pod ciśnieniem wody akrylowych kul umieszczonych w prostych misach. Ciekawym detalem są bicze wodne tryskające z dysz. Po zmierzchu podświetlone podwodnymi lampami przypominać będą fajerwerki.

ROMANTYCZNY PLUSK

Z nakiem firmowym romantycznych ogrodów jest plusk wody tryskającej ze stylowych rzeźb. Ogrodnikowi z duszą romantyka przypadnie też do gustu kaskada z glinianych amfor, z wodą przelewającą się z dzbana do dzbana, wodotrysk w donicy lub innym ceramicznym naczyniu. Ważne, żeby była to ceramika w dobrym gatunku, odporna na mróz i ładnie się starzejąca. Pompa zastosowana w takich konstrukcjach nie może mieć zbyt dużej mocy, bo woda powinna delikatnie wypływać z naczynia, zraszając posadzone w pobliżu rośliny. W romantycznym ogrodzie powinno też zalśnić lustro wody; choćby mała sadzawka w terakotowej misie czy w kamiennym korycie. Jeśli oczko będzie dostatecznie duże (minimum o śr. 60 cm i gł. 30 cm), można w nim posadzić miniaturowe lilie wodne.

Czy wiesz, że... Zadbajmy o stylowe otoczenie wodotrysku. Obsadźmy go pachnącymi różami, dostojnymi hortensjami i piwoniami, zwinnym winobluszczem.SWOBODNIE I NATURALNIE

Nietrudno sprawić, by ogród przypominał mazurski pejzaż. Wystarczy założyć w nim sadzawkę. Aby wyglądała podobnie jak w naturze, trzeba starannie zamaskować uszczelniającą go folię, wyprofilować żwirowo-kamienny brzeg i dno. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe oczka wodne z laminatu. Są lekkie, trwałe i łatwe w montażu. Wystarczy wkopać je w ziemię, a potem zamaskować brzegi. W pobliżu stawu można wybudować kamienną kaskadkę. W zależności od tego, czy wolimy delikatny szmer, czy huk niczym w wodospadzie, zaplanujmy odpowiednie odległości pomiędzy jej stopniami. Im są mniejsze i im mniejsza moc pompy tłoczącej wodę, tym kaskada cichsza. W oczku wodnym może też kończyć bieg strumień meandrujący pomiędzy płytami tarasu. Ostatnio często stosuje się też wodotryski zwane mokrymi kamieniami, czyli głazy z przewierconymi otworami, z których wypływa woda. Kamienne źródła wyglądają naturalnie i ładnie komponują się z zielenią.

Czy wiesz, że... Rośliny posadzone wokół sadzawki (np. trawy, pałki, kosaćce) powinny maskować konstrukcyjne niedociągnięcia (np. wystające brzegi folii).ORIENTALNY UMIAR

Ogrody gejsz i samurajów to krajobrazy w miniaturze, nawiązujące do japońskiego pejzażu. Ich istotą jest spokój, harmonia barw i kształtów, a miłym urozmaiceniem błękit oczek wodnych i blask bambusowych źródełek. Zwłaszcza te ostatnie - bezpretensjonalne i naturalne - świetnie wpisują się w przestrzeń japońskiego pejzażu. Plusk musi być jednak subtelny, by nie przeszkadzał w kontemplacji. W źródełkach używa się więc pomp o małej mocy. W japońskich ogrodach pojawiają się też tzw. suche strumienie. Są to przestrzenie wysypane żwirem grabionym w różne wzory symbolizujące fale. Zgodnie z estetyką zen taka symbolika wyraża istotę mokrej, szemrzącej strugi. Układanie kamieni jest sztuką, a pielęgnacja suchych strumieni - formą medytacji.

Czy wiesz, że... Orientalny styl wodnych detali warto podkreślić zielonymi poduchami mchu i "japońskimi" roślinami, np. azaliami, klonami palmowymi, strzyżonymi iglakami.WODNE NIEZAWODNE

W małych oczkach wodnych trudno o równowagę biologiczną, a w efekcie o samooczyszczanie się wody. Konieczna jest więc instalacja pompy czy filtru. Pompa to serce oczka: tłoczy wodę do filtra, zapewniając jej oczyszczenie i natlenienie, kieruje ją do dysz fontann. Ale ważne są też inne elementy wyposażenia, np. lampy dodające oczku uroku po zmierzchu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Małe oczka wodne - modne i nowoczesne