Bratki na balkonie i tarasie - wiosenne kompozycje
Dzięki bratkom nasze balkony wyglądają wesoło i kolorowo już od pierwszych dni wiosny. A kto nie ma balkonu, może je posadzić choćby w skrzynce na parapecie.
Bratki na balkonie
Duże i małe bratki na balkonie
Bratki na balon miniaturowe
Jedynym kolorem, którego nie znajdziemy w kwiatach bratków, jest zieleń. Wszystkie pozostałe występują albo pojedynczo, albo w rozmaitych połączeniach. Kwiaty wielobarwne mają często tzw. twarz, oczko, plamkę lub flagę. Ciekawą ozdobą są czarne żyłki na płatkach, które wyglądają jak wąsy albo zalotne rzęsy. Płatki niektórych odmian są cieniowane, a innych mają fryzowane brzegi.
Kiedy kwitną bratki?
Bratki na balkonie od kiedy?
Gdzie sadzić bratki bratki na balkonie?
Miniaturowe odmiany świetnie sprawdzają się na skalniakach, nawet w szczelinach między kamieniami, ale w ogrodzie prawdziwym królestwem bratków są rabaty. Można je tu sadzić jako rośliny obwódkowe, a także łączyć różne kolory, aby powstały z nich wielobarwne wzory geometryczne.
Bratki są też sprawdzoną rośliną na groby. Sadzimy je tam wiosną albo jesienią (wtedy okrywamy na zimę).
Pielęgnacja bratków na balkonie
Rośliny te warto posadzić w dobrej, żyznej, ale przepuszczalnej ziemi z drenażem na dnie pojemnika. W gruncie urosną niemal na każdej glebie, byle nie zbyt podmokłej lub nadmiernie piaszczystej. Dbajmy, żeby nie miały zbyt sucho i wspomagajmy ich rozwój nawozem. Najlepsze są odżywki dla gatunków balkonowych i kwitnących.
Poszczególne odmiany mają różną odporność na mróz. Najwrażliwsze są te o największych kwiatach. Śnieg jest dla nich dobrym zabezpieczeniem, ale jeśli go nie ma, a temperatura spada znacznie poniżej zera, rośliny warto okryć, np. gałązkami iglaków. Okrycie to należy zdjąć kiedy tylko minie sroga zima. Jeśli słońce przygrzewa, a ziemia długo pozostaje zamarznięta, trzeba ją polewać wodą, inaczej rośliny wyschną.
Bratki na balkon a przymrozki
Bratkom na balkonie grozi przemarznięcie korzeni, dlatego skrzynkę lepiej wstawić do większego pojemnika wypełnionego materiałem izolacyjnym, np. liśćmi. Chłód ani przymrozki do -5°C nie przeszkadzają bratkom w kwitnieniu, dlatego mogą one zdobić otoczenie domu już w marcu i kwietniu.
Bratki na balkon z rozsady i z siewu
Choroby bratków na balkonie
Chociaż nowe odmiany bratków są dość odporne, czasem zdarza się, że chorują.
- Na górnej stronie blaszek liściowych widoczne są żółtawe lub brązowe plamy, a na dolnej jasny nalot - mączniak rzekomy. Zanim liście zaczną masowo zamierać, rośliny opryskujemy jednym z preparatów: Agrecol Anty-Grzyb, Aliette lub ekologicznymi - Biochicol bądź Biosept.
- Liście bratków pokrywają się żółtymi cętkami, na ich spodniej stronie widać delikatną pajęczynkę, potem całe zasychają - przędziorki. Rośliny opryskujemy środkiem Karate Zeon lub Magus, zanim szkodniki zaatakują wszystkie liście.
Bratki należą do jednych z najbardziej lubianych wiosennych kwiatów. Doskonale sprawdzają się nie tylko do dekoracji ogrodów. Z powodzeniem można wykorzystać je jako rośliny balkonowe i tarasowe.
Z czym łączyć bratki?
Bratki są stosunkowo mało wymagającymi roślinami. Doskonale znoszą przymrozki, co oznacza, że można wykorzystać je do ozdabiania ogrodów, tarasów i balkonów nawet już w marcu. Bratki dostępne są obecnie w wielu kolorach, co sprawia, że można z nich tworzyć wielobarwne kompozycje. Kompozycje z bratków można tworzyć wykorzystując nie tylko wiosenne rośliny cebulowe. Efektowna kompozycja powstanie również z bratków i miniaturowych iglaków. Piękną kompozycje można też stworzyć łącząc bratki z wrzosami albo wrzoścami. Kompozycje z bratków można tworzyć w skrzynkach balkonowych i donicach.
Jak długo kwitną bratki na balkonie?
Okres kwitnienia bratków jest bardzo długi. Na ogół kwitną one od marca aż do czerwca. Kompozycja z bratków z lekko zacienionym miejscu może być efektowna nawet dłużej. Swoją urodę bratki zaczynają tracić dopiero wtedy, gdy temperatura jest naprawdę bardzo wysoka. Usuwając przekwitłe kwiaty, okres kwitnienia bratków można wydłużyć.
Wiosenne kompozycje bratki na balkonie
Bratki doskonale nadają się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami. Szczególnie dobrze czują się w towarzystwie kwitnących wiosną roślin cebulowych. Można je łączyć z narcyzami, hiacyntami czy tulipanami. Efektowną kompozycję można stworzyć wykorzystując także żonkile czy szafirki.
Skomentuj:
Bratki na balkonie i tarasie - wiosenne kompozycje