Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bratki, hiacynty, stokrotki. Kwiatami powitaj wiosnę. Kwiaty na balkon i do ogrodu

Barbara Sudolska-Stefaniak

Nadeszła wiosna i wreszcie można wyjść przed dom lub na balkon by obsadzić donice i skrzynki balkonowe. Dzięki temu wiosna rozkwitnie tuż za progiem - na wyciągnięcie ręki

Bratki, stokrotki, niezapominajki - kompozycja żółto-niebiesko-czerwona
Bratki, stokrotki, niezapominajki - kompozycja żółto-niebiesko-czerwona
Fot. Barbara Stefaniak
W sprzedaży jest teraz ogromny wybór roślin rabatowych. Oprócz bratków o nieprzemijającej urodzie są stokrotki, niezapominajki, prymule, żonkile, hiacynty. Można z nich stworzyć grupę monochromatyczną, ale można tez wymieszać kolory i gatunki i posadzić je w dużej donicy. Powstanie wtedy wiosenna rabata.

Warto jednak pamiętać o tym, że taka kolorowa kompozycja najlepiej się prezentuje na spokojnym jednobarwnym tle, najlepiej na tle zielonych krzewów. Jeśli postawimy ją w pobliżu wielobarwnych rabat nie uzyskamy zamierzonego efektu.

Co z czym łączyć

Mieszanka jednorocznych kwiatów - bratki, stokrotki i niezapominajki tworzy piękną kompozycję kolorystyczną. Warto bawić się kolorami i łączyć nawet bardzo odważnie ale konsekwentnie. Kompozycja nie może jednak wyglądać jak zmiksowana, musi tworzyć wyraźne barwne plamy, kolorystyczne półtony. Wtedy pachnie świeżością. Ja połączyłam w jednym koszu fiolet z błękitem i czerwienią, a w innym kolory fioletowy, żółty i biały.

Ale największa przyjemność w wiosennym ogrodzie to rośliny cebulowe. Jeśli jesienią posadziliśmy cebule, teraz możemy podziwiać jak prosto z ziemi wyrastają kwiaty. Po przebiśniegach przyszła pora na hiacynty. Zawsze kiedy dostajemy je w prezencie, po przekwitnięciu sadźmy je w jedno stałe miejsce w ogrodzie. Po kilku latach powstanie cały pachnący łan. Podobnie postępujemy z małymi kwiaciarnianymi żonkilami 'Tete a tete'.

Jeżeli mamy w ogrodzie drzewa owocowe, lub śliwę wiśniową albo ozdobne wiśnie, włóżmy do wazonu kilka gałęzi. Wkrótce pąki się rozwiną i wiosna zawita w naszych domach, na przekór niepogodzie.Barbara Sudolska-Stefaniak, Pracownia Projektowa BIS www.pp-bis.pl

Członek OSTO
    Więcej o:

Skomentuj:

Bratki, hiacynty, stokrotki. Kwiatami powitaj wiosnę. Kwiaty na balkon i do ogrodu