Na jakie choroby roślin stosujemy opryski? Jak wiosną opryskiwać rośliny
Wiosna to pierwszy w sezonie okres sprzyjający rozwojowi licznych chorób i agresywnemu działaniu szkodników. Niestabilna pogoda sprzyja wielu organizmom niszczącym nasze ogrody. Poznajcie skuteczne preparaty na choroby roślin
Jak bezpiecznie wykonywać opryski?
Ze środków ochrony roślin sporządzamy zazwyczaj roztwór wodny w stężeniu zalecanym przez producenta. Ważne jest, by tą cieczą bardzo dokładnie pokryć rośliny. Do tego celu potrzebujemy opryskiwacza dobrej klasy, który rozpyli zawiesinę lub emulsję na jak najmniejsze krople, wręcz mgiełkę i dzięki temu dotrze ona w zakamarki liści, kwiatów i kory. W ten sposób zużyjemy tylko konieczną ilość pestycydu - zależy nam bowiem, by jak najmniej dostało się go do środowiska, a także, by ograniczyć wydatki na preparaty.
Do oprysków w przydomowych ogrodach dopuszczone są tylko niektóre fungicydy oraz insektycydy (środki te sprzedawane są w małych opakowaniach dla ogrodników amatorów). Ich stosowanie w ogrodzie musi się wiązać ze ścisłym przestrzeganiem środków bezpieczeństwa.
Jakie są dostępne opryskiwacze
Do wyboru są małe (1,5-2-litrowe) opryskiwacze ręczne i większe (5-7-litrowe) oraz bardziej wydajne opryskiwacze ciśnieniowe, które nosi się na ramieniu bądź plecach. Dzięki stosowaniu długich lanc (zwłaszcza teleskopowych), można opryskiwać wysoko rosnące gałęzie.
Kiedy wykonujemy opryski
Ważna jest pora wykonywania zabiegów, by nie zbiegła się z oblotem pszczół i trzmieli (najlepiej to robić przed zmierzchem, przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie).
O terminie oprysków warto uprzedzić sąsiadów. Podczas zabiegu i tuż po nim nie wypuszczajmy też zwierząt domowych.
Jak się ubrać do oprysku
Osoba wykonująca opryski powinna się ubrać w ochronny kombinezon bądź płaszcz, osłonić twarz okularami ochronnymi i maseczką, włożyć gumowe lub lateksowe rękawice oraz długie gumowe buty. Dopiero tak uzbrojona może uruchomić opryskiwacz.
Po zabiegu trzeba spłukać ubranie ochronne i wziąć prysznic. Trzeba także koniecznie sprawdzić na etykiecie preparatu, jaki jest okres karencji danego środka - czyli czas, jaki musi upłynąć od oprysku do zerwania owoców i ich spożycia i bezwzględnie go przestrzegać.
Skuteczne preparaty na jakie choroby
Fytoftoroza i zgnilizna korzeni
Często występują razem. Pierwsze zewnętrzne objawy to osłabienie i lekkie żółknięcie młodych liści i pędów, które może wskazywać też na rozwój innych chorób. Dlatego warto delikatnie odkopać wierzchnią warstwę korzeni i zwrócić uwagę na ich stan. Jeśli są kruche, łatwo się rozpadają, a żywe tkanki w bryle korzeniowej brunatnieją - mamy do czynienia z jedną z chorób.
Leczenie roślin ogranicza się do podlewania roślin wodnymi preparatami środków ochrony roślin.
Fytoftorozę eliminujemy wykorzystując preparat Proplant 722 SL, a zamieranie korzeni - Previcur Energy 840 SL lub Rovral Aquaflo 500 SC. Podlewamy dwukrotnie co 14-21 dni i każdorazowo kiedy choroba powróci - a niestety, mają one tendencję do nawrotów.
Szara pleśń
Jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność i duże wahania temperatury między nocą i dniem. Objawem są brązowe plamy o wodnistej strukturze oraz obecność białego nalotu pleśni na roślinach.
Tę chorobę zwalczamy wykonując opryski jednym z wymienionych środków chemicznych: Rovral Aquaflo 500 SC, Switch 62,5 WG lub Signum 33WG. Jeśli objawy nie ustąpią, zabieg powtarzamy za 7-14 dni.
Alternarioza
Objawia się koncentrycznie ułożonymi plamami, najczęściej w środkowej części blaszki liściowej. Alternariozę zwalczamy stosując opryski z wykorzystaniem preparatu Rovral Aquaflo 500 SC lub Signum 33 WG. Wykonujemy dwa opryski, w odstępach 7-14-dniowych.
Zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych
Nadmiernie opadające igliwie oraz zamieranie fragmentów pędów wskazują na rozwój szkodliwych grzybów. Rośliny z tą infekcją leczymy, stosując preparat Topsin M 500 SC. Wykonujemy dwa opryski co 14-21 dni, powtarzając serię w okresie letnim i jesiennym.
Skomentuj:
Na jakie choroby roślin stosujemy opryski? Jak wiosną opryskiwać rośliny