Bajeczne polskie parki pełne kwiatów
Jeśli nie wiecie, gdzie pojechać w weekend - polecamy wycieczki w urocze miejsca pełne kwiatów.
Zamek i arboretum w Kórniku
Zamek w Kórniku to zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, położona w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN.
Początki zamku sięgają średniowiecza. W ciągu swojej historii zamek był kilkakrotnie przebudowywany i zmieniał styl. Jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku, nawiązuje do neogotyku angielskiego i kryje wiele cennych zbiorów.
Strona zachodnia to rozbudowany architektonicznie taras z widokiem na jezioro Kórnickie i "Zwierzyniec".
Strona południowa stanowi najładniejszą partię zamku. Jest zdominowana przez łuk indyjski, wzorowany prawdopodobnie na Pawilonie Królewskim w Brighton, a pośrednio na muzułmańskiej architekturze Indii.
Od strony wschodniej nad zamkiem wznosi się neogotycka wieża, swoją elewacją z czerwonej cegły kontrastująca z resztą zamku, wybudowana dopiero podczas przebudowy zamku przez Tytusa Działyńskiego.
Przy wjeździe do zamku stoją zabytkowe oficyny oraz wozownia.
Ogród przy zamku założyła w XVIII w. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Pierwotnie był to ogród w stylu francuskim. Ówczesna właścicielka założyła również szkółki drzew oraz zwierzyniec z egzotycznymi roślinami i zwierzętami. Po przebudowie w XIX w. przez Tytusa Działyńskiego powstało tu arboretum.
Rośnie w nim ponad 3000 różnych gatunków i odmian wyjątkowych drzew i krzewów. Wiosną park wygląda szczególnie malowniczo i tonie w kolorach i zapachach tysięcy kwiatów.
Zobaczcie film o Arboretum
Arboretum w Kórniku from Instytut Dendrologii on Vimeo.
Arboretum w Rogowie
Arboretum SGGW w Rogowie (woj. łódzkie) - należy do grupy najcenniejszych i największych tego typu ogrodów w Europie. Zawiera jedną z najbogatszych kolekcji gatunków i odmian drzew i krzewów.
Ogród-park składa się między innymi z leśnych terenów doświadczalnych, kolekcji dendrologicznych, alpinarium, a także muzeum przyrodniczo-leśnego. Najpiękniej park wygląda wiosną - gdy kwitną drzewa, krzewy i byliny, a także jesienią - gdy przebarwiają się liście i owoce.
Na terenie parku znajduje się sklepik, w którym można kupić sadzonki roślin. Podczas licznych imprez organizowane są kiermasze roślin, porady specjalistów i wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Adres: ul. Leśna 1, Rogów
Godziny otwarcia:
pon.-pt.:7:00 - 18:00
sob.-niedz. i święta (Boże Ciało): 10:00 - 20:00
Więcej informacji o arboretum w Rogowie
Ogród japoński we Wrocławiu
W stolicy Dolnego Śląska można obejrzeć największy w Polsce ogród w stylu japońskim. Powstał już przed I wojną światową z okazji Wystawy Światowej, według pomysłu hrabiego von Hochberga. W jego projektowaniu i zakładaniu brali udział specjaliści z Japonii. Obecny wygląd ogród zawdzięcza rewaloryzacji, którą podjęto w latach 90. XX wieku we współpracy z ambasadą Japonii. Zachowano pierwotny plan i stary układ ścieżek. Wokół rozległego stawu z łukowatym mostem wybudowano kaskady wodne i system strumieni, postawiono pawilony, bramy i latarenki.
Rośnie tu kilkadziesiąt gatunków wywodzących się z flory Japonii - m.in. klony, irysy, bambusy, glicynie. Kompozycje roślinne zachwycają harmonią o każdej porze roku. Ogród Japoński stanowi atrakcję Parku Szczytnickiego, na terenie którego się mieści. Wizyta w nim to prawie jak wyprawa do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Teren Parku Szczytnickiego, Wrocław wejście od ul. Mickiewicza
Czynne: 1 kwietnia - 31 października w godz. 9-19
Więcej informacji: www.wroclaw.pl/ogrod.
Arboretum w Wojsławicach
Bajeczny ogród założony przez Fritza von Oheimb w 1890 r gromadzi największą w Polsce kolekcję rododendronów i azalii.
Łagodne wzgórza, zaciszne cieniste wąwozy i kilka stawów połączonych strumieniem tworzy mikroklimat, który, w połączeniu z żyzną lessową glebą, wyjątkowo służy tym wymagającym roślinom.
Pośród kilku tysięcy drzew i krzewów, m.in. 300-letnich dębów i cisów, ciekawostką jest cedr libański wysoki na 20 metrów, liczący pół wieku - najstarszy i najbardziej okazały w Polsce, pierwszy, który udało się u nas aklimatyzować. Do wojsławickich osobliwości należy także metasekwoja chińska o miękkich, jasnozielonych igłach opadających na zimę, głowocis japoński, kaningamia chińska przypominająca araukarię, cedrzyniec kalifornijski (pachnie podobnie jak cedr, stąd nazwa), mamutowiec olbrzymi o wykręconych konarach przypominających kły mamuta (gatunek wpisany na Światową Czerwoną Listę Roślin Zagrożonych, w naturze występuje tylko na małym obszarze w górach Sierra Nevada w Kalifornii) czy posadzona jeszcze przez Oheimba unikatowa sośnica japońska, którą ściągał z Azji.
Ogród wygląda pięknie przez cały rok, ale w maju i czerwcu - gdy kwitną różaneczniki i azalie wprost zapiera dech w piersiach.
Położenie
Wojsławice położone są 50 km na południe od Wrocławia i 2 km, na wschód od historycznej Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich.
Adres:
Wojsławice 2, 58?230 Niemcza
Więcej informacji o arboretum w Wojsławicach
Arkadia
Arkadia koło Łowicza to prawdziwy klejnot w stylu romantycznym. Oddalona jest o 4 km od Nieborowa, gdzie znajduje pałac Radziwiłłów, także wart zwiedzania. Park w stylu sentymentalnym pod koniec XVIII w. zaczęła tworzyć księżna Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. Dziś zajmuje on 14 ha. Zamiast wyszukanych rabat znajdziemy tu kobierce dzikich ziół oraz typowe dla sentymentalnych ogrodów nastrojowe ruiny zatopione we wspaniałym naturalnym drzewostanie. Spacerując krętymi ścieżkami, kolejno odkrywamy Domek Gotycki, Łuk Kamienny, Dom Murgrabiego, Świątynię Diany, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana, Mur z Hermami, Grotę Sybilli. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwoma wyspami. Podziwiać też można piękne widoki na rozległe łąki. Przy okazji wizyty w Arkadii warto zwiedzić sąsiedni park i muzeum w Nieborowie.
Skomentuj:
Bajeczne polskie parki pełne kwiatów