Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Projektowanie ogrodu - poradnik dla początkujących cz.1 - ogólne zasady

dr inż. Halina Jaroszewska
Projekt ogrodu - Fot. Shutterstock

Zima to najlepszy czas na zaplanowanie ogrodu. Oto kilka wskazówek, które przydadzą się wszystkim pragnącym samodzielnie zakładać lub modyfikować ogród. Pozwolą one zbudować harmonijną przestrzeń, gdzie można odpocząć i oddać się swym pasjom.

Taras z roślinami w donicach - Fot. Lilianna Sokołowska

Myśl o ogrodzie na etapie projektowania domu

- Piękne drzewa podnoszą wartość terenu - nie pozwól tego zmarnować. Uszanuj każde drzewo, jakie masz szczęście zastać na swojej działce, może ono stanowić bazę dalszej kompozycji. Nawet stara jabłoń czy grusza na długie lata ozdobi twój ogród.

- Zbyt wysokie posadowienie budynku w terenie powoduje konieczność budowy dużej ilości schodów, zbyt niskie zaś - odprowadzenia wody spod budynku. W obu przypadkach jest to marnowanie miejsca na ogród.

- Jeśli działka sąsiaduje z ruchliwą ulicą, buduj dom w głębi terenu, aby można było stworzyć izolującą strefę zieleni.

Projekt ogrodu - Fot. Shutterstock

Zadbaj o projekt ogrodu

Zaprojektowanie ciekawego ogrodu z charakterem nie jest proste, dlatego warto powierzyć to zadanie fachowcom. Dzięki temu unikniemy wielu błędów i przypadkowości w ogrodzie, a później nie będziemy musieli przemeblowywać ogrodu przez kilka następnych lat. Wiele osób woli jednak samodzielnie kreować przestrzeń swojego zielonego zakątka. Podpowiadamy - jak się do tego zabrać.

Jak zaprojektować ogród na miarę własnych możliwości i potrzeb?

Od czego zacząć? Jak uniknąć błędów? Po pierwsze, narysujmy plan działki, najlepiej w skali 1:100 (1 cm = 1 m), zaznaczając jej granice, dom i inne budowle, szambo, studnię i instalacje - przyłącza kanalizacyjne czy elektryczne. Zlokalizujmy i umieśćmy na planie rosnące na terenie drzewa i krzewy.

Oceńmy następnie sytuację, spoglądając na ogród z okien domu i z tarasu, a notatki nanieśmy na plan.

To co w sąsiedztwie brzydkie, uciążliwe lub zakłócające prywatność, spróbujemy zasłonić. To, co ładne lub przydatne - otwarty widok, piękne drzewa u sąsiada - włączymy optycznie w kompozycję.

 

Fot. Flora Press

 

Zastanówmy się, czego nam potrzeba. Inaczej urządzi ogród rodzina z małymi dziećmi, inaczej prowadzący bogate życie towarzyskie, jeszcze inaczej osoba starsza, szukająca spokoju. Pomyślmy, co będzie najważniejsze - duży trawnik do gier i zabaw, cienisty kącik z ławką, altana grillowa, warzywnik, a może oczko wodne czy kwiatowe rabaty... Spróbujmy pomieścić swoje życzenia na planie, łącząc lub izolując od siebie funkcje tak, żeby nie kolidowały ze sobą. Nie zapominajmy o dobrej komunikacji z domem.

Na neutralnym, szarym tle wyeksponowane zostały mocne bryły rabat. Kontrastują one z malowniczym, 'rozchwianym' pokrojem sumaka - Fot. Flora Press

Projektowanie ogrodu. Zasady kompozycji

Postarajmy się unikać nadmiernej różnorodności w doborze gatunków trwałych (drzew i krzewów). Aby wzmocnić efekt, nie powodując chaosu, lepiej sadzić po kilka roślin tego samego gatunku. Ścieżki, tarasy, altany, murki powinny być możliwie neutralne i zbudowane z jednorodnego materiału. Lepiej różnicować wielkość elementów nawierzchni (płyty, kostka), niż urozmaicać ją barwnymi wstawkami.

 

Fot. Flora Press

 

Ceńmy prostotę

Nie warto komplikować przebiegu ścieżek czy kształtu rabat. Projektując swobodnie, wystarczy jedynie zachować płynność linii. Niech korony roślin również nawzajem łagodnie się przenikają.

 

Fot. MEDIUM GAP/El

 

Szanujmy przestrzeń

Ważna jest dobra proporcja między wolną przestrzenią a skupiskami roślin - powinny one być dobrze eksponowane i mieć dostateczny dostęp do światła.

Połączmy funkcje ogrodu

Ogród użytkowy wymaga połączenia z placem gospodarczym i dostępu do podjazdu. Miejsce grillowania czy trawnik do głośnych zabaw lepiej oddalić od okien sypialni (pamiętajmy także o sąsiadach).

Plac zabaw małych dzieci należy ulokować tak, by widać go było z miejsca, gdzie najczęściej przebywamy.

Jeśli w domu jest pies, żywopłot trzeba sadzić w odległości co najmniej 1 m od ogrodzenia.

Ogród dobrze zaprojektowany. - Fot. MEDIUM GAP/El

Projektowanie ogrodu - połącz funkcje ogrodu

Ogród użytkowy wymaga połączenia z placem gospodarczym i dostępu do podjazdu. Miejsce grillowania czy trawnik do głośnych zabaw lepiej oddalić od okien sypialni (pamiętajmy także o sąsiadach).

Plac zabaw małych dzieci należy ulokować tak, by widać go było z miejsca, gdzie najczęściej przebywamy.

Jeśli w domu jest pies, żywopłot trzeba sadzić w odległości co najmniej 1 m od ogrodzenia.

Projektowanie ogrodu. Nastrój można budować skromnymi środkami - wystarczy pojedynczy krzew róży i rzeźbiarski detal - Fot. Medium / GAP Photos

Projektowanie ogrodu. Utrzymaj styl

Charakter ogrodu w dużym stopniu zależy od stylu domu. Do domu w stylu dworku czy chaty pasują tradycyjne układy osiowe, symetryczne. Dom nowoczesny można otoczyć zarówno ogrodem powtarzającym proste linie jego kompozycji, jak i - prawem kontrastu - zaprojektować rozwiązanie swobodne.

W kolejnym odcinku naszego poradnika podpowiemy jak dobierać rośliny.

AUTOR

Architekt krajobrazu dr inż. HALINA JAROSZEWSKA jest długoletnią wykładowczynią Politechniki Łódzkiej, a także doświadczonym praktykiem - autorką kilkuset projektów prywatnych ogrodów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zaproś do ogrodu przyrodę: polne kwiaty, motyle, owady i ptaki
Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?
Hektar - ile to arów? 1 ar ile to m2?

Skomentuj:

Projektowanie ogrodu - poradnik dla początkujących cz.1 - ogólne zasady

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej