Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Projektowanie ogrodu - poradnik dla początkujących cz.2 - dobór roślin

dr inż. Halina Jaroszewska
Kwiatowe rabaty umieśćmy blisko okien. Urodę kompozycji można poprawić, dodając rośliny sezonowe w donicach - Fot. Flora Press

Zima to najlepszy czas na projektowanie ogrodu. Można wtedy na spokojnie wszystko przemyśleć i przygotować, by od wiosny ruszyć z założeniem lub przebudowaniem ogrodu. W poprzednim odcinku podaliśmy zasady dobrego projektu, w tym podpowiemy jak dobierać rośliny.

Kwiatowe rabaty umieśćmy blisko okien. Urodę kompozycji można poprawić, dodając rośliny sezonowe w donicach - Fot. Flora Press

Projektowanie ogrodu - poznaj rośliny

Baza ogrodu to drzewa i żywopłoty. Musimy myśleć o nich jako o elemencie stałym, który będzie nam towarzyszył przez lata. Gatunki wieloletnie potrzebują czasu, by urosnąć, sadzenie ich metodą prób i błędów jest więc raczej niewskazane.

Pamiętajmy - nie można mieć wszystkiego.

Rośliny w katalogach prezentowane są w apogeum swojej urody. Spróbujmy sprawdzić, jak wyglądają w innych okresach wegetacji i jakie będą docelowe rozmiary gatunków i odmian. Uroczy srebrny świerczek posadzony przed oknem może z czasem odebrać nam całe światło w domu. W kompozycjach wielogatunkowych z przodu sadźmy rośliny niższe.

Zawsze podstawą doboru roślin powinny być warunki siedliska (glebowo-wodne i klimatyczne). Wszelkie modyfikacje gleby są bardzo kosztowne i często nie wystarczają na dłuższy czas. Problem z deficytem wody można rozwiązać, zakładając system zraszający, lecz częste korzystanie z wodociągu sporo kosztuje.

Sadzenie dużych drzew w ogrodzie - Fot. Shutterstock

Projektowanie ogrodów - sadzenie dużych okazów

By osiągnąć szybki efekt, wiele osób kupuje duże okazy roślin, które są bardzo kosztowne. Warto wiedzieć, że po posadzeniu potrzebują one fachowych starań, ponieważ trudno i o wiele dłużej aklimatyzują się w nowym miejscu. Przyrosty roczne takiej rośliny w ciągu 3-4 lat stanowią często 10-20% przyrostu roślin młodszych. Istnieje też ryzyko, że duży okaz nie przyjmie się lub rozwinie nieprawidłowo, tracąc część korony albo szczep szlachetnej odmiany.

W kolejnym odcinku naszego cyklu o projektowaniu podpowiemy jakie rośliny sadzić, by uzyskać szybki efekt

Zobacz poprzedni odcinek - ogólne zasady projektowania

 

Fot. Shutterstock

Poznaj szybko rosnące krzewy, które dadzą ładny efekt w krótkim czasie

AUTOR

Architekt krajobrazu dr inż. HALINA JAROSZEWSKA jest długoletnią wykładowczynią Politechniki Łódzkiej, a także doświadczonym praktykiem - autorką kilkuset projektów prywatnych ogrodów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?

Skomentuj:

Projektowanie ogrodu - poradnik dla początkujących cz.2 - dobór roślin

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej