Projektowanie ogrodu - poradnik dla początkujących cz.3 - ogród łatwy w obsłudze
W poprzednich odcinkach naszego cyklu mówiliśmy o zasadach projektowania ogrodu i doborze roślin. Teraz podpowiemy co zrobić, by ogród był łatwy w pielęgnacji, a wręcz prawie bezobsługowy
Ujmijmy sobie pracy ogrodowej
Jeśli mamy mało czasu, nie planujmy bylinowych rabat i wielkich trawników wymagających stałego koszenia. Lepiej posadzić kilka drzew, krzewy i zdecydować się na rzadziej koszoną murawę ekstensywną.
Aby uprościć zabiegi, warto łączyć powierzchnie o jednakowym sposobie pielęgnacji - np. obsadzone krzewami rabaty (gdzie można zastosować okrycie agrowłókniną) czy nasadzenia sezonowe wymagające co roku gruntownego przekopania.
Żeby się nie schylać sadźmy rośliny w skrzyniach, gazonach lub rabatach ograniczonych murkami. Podwyższenie daje ciekawy efekt, bo rośliny wydają się większe, w dodatku mogą stanowić piętrowe tło dla innych - niżej rosnących. Murki mogą pełnić dodatkową funkcję ławek.
Trawniki zaplanujmy tak, żeby kosiarka mieściła się między roślinami (przewidując ich docelowe rozmiary). Nie sadźmy też zbyt gęsto drzew i krzewów w celu uzyskania natychmiastowego efektu, bo z czasem ich część trzeba będzie usunąć. Gdy zrobimy to zbyt późno, rośliny będą trwale zniekształcone wskutek rywalizacji z sąsiadami. Lepiej młody ogród wypełnić niekłopotliwymi bylinami lub krzewami, które nie staną się konkurencją dla roślin docelowych.
Zobacz mały ogród w skrzyniach
W kolejnym odcinku opowiemy o nawierzchniach ogrodowych
Skomentuj:
Projektowanie ogrodu - poradnik dla początkujących cz.3 - ogród łatwy w obsłudze