Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Zielony taras

Aldona Zakrzewska
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Jeśli nieciekawy widok z okna nie zachęca do relaksu na balkonie, wystarczy stworzyć malowniczą przesłonę.

Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Balustrada....

Na balkonach nowo budowanych osiedli coraz częściej stosuje się balustrady ze szklanych tafli. Ale choć dzięki nim elewacje domów prezentują się bardzo okazale, mieszkańcy nierzadko narzekają na brak intymności. Nic dziwnego - na swoich balkonach, zwłaszcza tych ulokowanych na poziomie parteru, są doskonale widoczni dla każdego, kto przechodzi ulicą.

Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Balkon na parterze

Prezentowany balkon jest spory - ma powierzchnię około 20 m2. Znajduje się na parterze domu w jednym z warszawskich osiedli w centrum miasta. Projektantce Elizie Różowicz już podczas pierwszego spotkania z właścicielami udało się sprecyzować najważniejsze założenia projektu.

Na zdjęciu powyżej: Żeby nie było zbyt monotonie, jasnozielone bambusy posadzono w grafitowej donicy, a ciemnozielone tuje - w białych pojemnikach

Tak było...

Okazało się, że inwestorom zależy na niewyszukanej kompozycji (im prostsza aranżacja, tym lepsza), na eleganckim i nowoczesnym wystroju utrzymanym w jasnej kolorystyce - i oczywiście na zieleni. Ponieważ jednak przewidywali, że zabraknie im czasu na troskliwą pielęgnację roślin, zażyczyli sobie, żeby posadzone gatunki były możliwie odporne na suszę i upały. Ponadto miały być dekoracyjne również zimą.

Na zdjęciu powyżej: Szklana barierka nie zapewniała kameralności

Fot. Lilianna Sokołowska

Żywopłot

Najważniejsze było jednak stworzenie przesłony, dzięki której balkon stałby się kameralnym kącikiem do relaksu, idealnym na niedzielną sjestę i poranną kawę. Aby sprostać temu zadaniu, projektantka założyła na balkonie żywopłot z tui o kolumnowym pokroju, posadzonych w wysokich, lecz lekkich donicach z tworzywa sztucznego. Temu nieco sztywnemu szpalerowi dodają uroku "potargane" kępy wysokich bambusów. Odgrywają one też inną rolę - ich zwiewne źdźbła chronią balkon przed wzrokiem przechodniów, ale nie zasłaniają słońca. "Okienkiem" dla słonecznych promieni są również pojawiające się w żywopłocie niższe rośliny - strzyżone w kule bukszpany.Ponadto w jednej z donic posadzono winobluszcz (który w przyszłości wespnie się po stalowych kratkach rozpiętych pomiędzy podłogą a sufitem) oraz lawendę.

Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Biel, graffiti i zieleń

Kompozycja balkonu jest elegancka i ponadczasowa. Króluje tutaj prosta forma, jeszcze bardziej wyrazista za sprawą bieli eleganckich donic (tylko jedna z nich ma grafitową barwę), posadzki oraz poduch wyścielających sofę i fotele z technorattanu. Jasna barwa harmonizuje z elewacją domu, ale kontrastuje z brązem mebli i ciemną zielenią żywotników.Krzewy iglaste potrzebują sporo miejsca dla korzeni. Przygotujmy więc dla nich duże skrzynie lub inne trwałe pojemniki (np. betonowe, z tworzywa sztucznego, terakoty) o wysokości co najmniej 40 cm. Sadźmy rośliny w odpowiednich odstępach. Zbyt gęsto rozmieszczone będą się wzajemnie zacieniać i w rezultacie tracić igły.

Na zdjęciu powyżej: Dzięki żywopłotowi wnętrze balkonu jest niewidoczne dla przechodniów

Na zdjęciu powyżej: Dzięki żywopłotowi wnętrze balkonu jest niewidoczne dla przechodniów

SWIERK SITKAJSKI ' SILBERZWERG ' PICEA SITCHENSIS - ODMIANA KARLOWA ,'/CIS POSREDNI TAXUS MEDIA ODMIANA KRZYSZTOF KRZEW IGLASTY KOLOR ZOLTY - Fot. Wiesław Szydlo/Fot. Wiesław Gawryś

Eliza Różowicz, projektantka balkonu www.roza-ogrody.com.pl

Iglaste krzewy jako balkonowa przesłona sprawdzają się doskonale. Do uprawy w donicach nadaje się wiele gatunków i odmian zielonych przez cały rok. Na balkon wybierajmy wolno rosnące i odporne na mróz odmiany tui zachodnich, cisów, sosen, świerków, jodeł i jałowców. Zrezygnujmy z wrażliwych cyprysików (zwłaszcza Lawsona) czy sośnicy. W donicach można sadzić zarówno strzeliste okazy (np. cis 'Krzysztof' i 'David', tuję zachodnią 'Zmatlic'), jak i zgrabne stożki (np. świerk biały 'Daisy's White' i 'Sander's Blue'). Efektowne są również iglaste kulki z czasem osiągające średnicę kilkudziesięciu centymetrów (np. sosna gęstokwiatowa 'Alice Verdake', tuja zachodnia 'Hoseri, świerk sitkajski 'Silberzwerg') oraz formy płożące (np. jałowce 'Greenmantle', 'Mother Lode').

Na zdjęciu powyżej: Cis pospolity 'Krzyszto

Na zdjęciu powyżej: Cis pospolity 'Krzysztof' (1) i świerk sitkajski 'Silberzwerg' (2)

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Wiosenna rabata
Porządki po zimie
Ogród zielenią malowany

Skomentuj:

Zielony taras

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej