Rabata skalna
Posadzone między kamieniami kępy roślin rozrosną się szybko i już po kilku sezonach stworzą atrakcyjną skalną kompozycję.
Oto ciekawie urządzona skalna rabata w kształcie trójkąta - suchy murek wykonany z łamanego kamienia oraz nieregularne plamy roślin wyglądają bardzo naturalnie. W kompozycji przeważają gatunki kwitnące na różowo i fioletowo, szczególnie efektowne na tle gęstych liściastych krzewów rosnących w sąsiedztwie. Na brzegach i w szczelinach między kamieniami posadzono kępki jasno- i ciemnoróżowego żagwinu, ożywione żółtymi plamami kwitnącej kokoryczy. Są ładną oprawą dla umieszczonych centralnie roślin w dwóch odcieniach fioletu - jaśniejszych szafirków i ciemnej dąbrówki rozłogowej, której liście od wiosny do jesieni będą okrywać podłoże. Obok białej kępy ubiorka wiecznie zielonego umieszczono drobny hiacyncik hiszpański (warto pamiętać, że niepozornie wyglądający ubiorek w dobrych warunkach może się rozrosnąć nawet na szerokość 1,5 m). Centralne miejsce z przodu rabaty zajmuje strzyżony bukszpan w doborowym towarzystwie kosaćców i paproci - języcznika zwyczajnego. Zielona plama liści na zdjęciu to aster alpejski, który zakwitnie dopiero w maju, gdy szafirki zaczną przechodzić w stan spoczynku, a ich liście zaschną. Z tyłu, w cieniu magnolii, widać wyższe gatunki: orliki, brunerę i penstemon. Na tym trójkątnym skalniaku kamieni jest niewiele - do roślin można sięgnąć z każdej strony, nie będzie więc kłopotu z ich pielęgnacją.
Rośliny na rabacie
1. Magnolia (Magnolia)
2. Orlik ogrodowy (Aquilegia ×hybrida)
3. Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)
4. Penstemon (Penstemon)
5. Ubiorek wieczniezielony (Iberis sempervirens)
6. Hiacyncik hiszpański (Hiacynthoides hispanica)
7. Żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum) 'Swan Red'
8. Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
9. Żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum)
10. Szafirek (Muscari)
11. Aster alpejski (Aster alpinus)
12. Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium)
13. Kosaciec (Iris)
14. Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) 'Rotundifolia'
15. Kokorycz żółta (Corydalis lutea)
Co można zmienić
Taką rabatę warto wzbogacić o gatunki kwitnące latem, dzięki czemu skalniak dłużej będzie kolorowy i pełen życia. I tak żagwin może w części zastąpić rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) kwitnący od lipca do września. Obok szafirków posadźmy goździki ('Leuchtfunk' lub Alwooda), które doskonale radzą sobie na skalniakach.
Na zdjęciu powyżej:
1. Goździk Alwooda 'Alpinus'
2. Rozwar wielkokwiatowy
3. Goździk kropkowany 'Leuchtfunk'
Rozchodnik, sosna górska
Przestrzenie między kamieniami wypełnijmy rozchodnikiem o żółtych liściach. Magnolię z powodzeniem zastąpi mało wymagająca kalina koralowa, a bukszpan - sosna górska 'Mops'.
Na zdjęciu powyżej:
1. Rozchodnik
2. Kalina koralowa
3. Sosna górska 'Mops'
Skomentuj:
Rabata skalna