Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pomysły na ogrodzenie

Aldona Zakrzewska
płot z recyklingu, cegła - Fot. Lilianna Sokołowska

Nie wszystkie ogrodzenia muszą wyglądać tak samo. Warto korzystać z nietypowych materiałów, nadawać płotom ciekawą barwę czy fakturę.

płot z recyklingu, cegła - Fot. Lilianna Sokołowska

Ogrodzenie z rycykilngu

Nie pozbywajmy się pochopnie materiałów rozbiórkowych - można przecież wykorzystać je w ogrodzie, np. przy budowie ogrodzenia. To na zdjęciu wykonano z pokrytych patyną cegieł, pustaków, dachówek i płyt kamiennych. Mur jest nieotynkowany, w pełni widać więc urodę surowców. Do tego otwarte na oścież stare wrota, a w nich namalowany na murze krajobraz - notabene świetny trik optycznie powiększający ogród.

płot, ogrodzenie, - Fot. Małgorzata Dyrska

Doniczki na płocie

Ogrodowe ściany i płoty mogą się stać tłem różnych kompozycji. Tutaj na ogrodzeniu rytmicznie zawieszono oryginalne doniczki. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się także na tarasie, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca na kwiaty. Postarajmy się, by pojemniki pasowały do całości, np. w kąciku utrzymanym w nowoczesnym stylu najlepsza będzie minimalistyczna forma i mocne kolory. A kiedy zapragniemy zmian, wystarczy przenieść doniczki w inne miejsce.

cegła, ogrodzenie - Fot. Arkadiusz Ścichocki

Ogrodzenie z cegły

Może być jedno i drugie! Drewniany płot to nie tylko tradycyjne (czytaj: banalne) sztachety umocowane do poprzecznych rygli. Oto rozwiązanie, które powinno zadowolić zarówno miłośników tradycji, jak i zwolenników nowoczesności: ekran z klejonych drewnianych cegiełek. Jeśli jednak ma on pełnić funkcję ogrodzenia, lepiej postawić solidny betonowy mur i okleić go drewnianym brukiem - powstanie efektowna trójwymiarowa konstrukcja. Równie ciekawy efekt uzyskamy, wykańczając mur okleiną z drewnianych plastrów (z pociętych pieńków).

gabiony - Fot. Tomasz Ciesielski

Ogrodzenie z gabionów

Nowoczesne ogrodzenie można stworzyć z gabionu (czyli stalowego kosza wypeł- nionego np. kamieniami). Jest ono i efektowne, i praktyczne, np. skutecznie chroni przed hałasem (zwłaszcza gdy kosze wypełnimy bazaltem). Za wypełnienie mogą też posłużyć inne materiały, w tym z odzysku (np. tworzywo sztuczne, beton, cegły). A jeśli użyjemy ziemi i posadzimy w niej rośliny, uzyskamy żywą zieloną ścianę.

płot w szachownice, ogrodzenie, - Fot. Lilianna Sokołowska

Motyw szachownicy

Wznosząc ogrodzenie, warto brać przykład z projektantów wnętrz, którzy często sięgają po śmiałe rozwiązania. Można też czerpać inspirację z nowoczesnej sztuki. Tu mur ogrodzenia pomalowano w motyw szachownicy przyciągającej wzrok i dodającej ogrodowi dynamiki.

Przykładem jest panel Zenturo (120×200 cm - ok. 125 zł), - Fot. Batafence

Siatka inczaej

Ogrodzenie z siatki nie musi być nudne. Przykładem jest panel Zenturo (120×200 cm - ok. 125 zł), którego ażurową konstrukcję (z ocynkowanego drutu w powłoce PVC) można wypełniać taśmą (litą lub perforowaną), pikselami z tworzywa czy listew- kami (powstanie rodzaj drewnianego płotu).

miskanty, trawy, ogrodzenie - Fot. Lilianna Sokołowska

Odrodzenie z traw

Miskanty olbrzymie (Miscanthus giganteus) to trawy ozdobne dorastające do wysokości 2,5 m. Doskonale nadają się więc na ogrodowe parawany, a nawet płoty. Ich ścięte pędy możemy umieścić w rusztowaniu ze stalowej siatki lub w gotowym gabionie (jak na zdjęciu) albo posadzić rośliny w gruncie - wtedy ścianka będzie zmieniała wygląd wraz z porami roku. Podobne ogrodzenie można też wykonać np. z wikliny.

kolorowy płot - Fot. Mak media/ F. Strauss

Kolorowy płot

Elementy małej architektury wyglądają tak samo przez cały rok. Dotyczy to też ogrodzenia. Aby nadać mu nowy wygląd, wystarczy je pomalować, pamiętając, że jasny kolor optycznie powiększy ogród, a ciepły doda kameralności. Wcześniej jednak zróbmy próbę generalną; kupmy tester, pomalujmy kawałek płotu i odczekajmy kilka dni, by mieć pewność, że właśnie o taki efekt nam chodziło.

siatka, płot, ogrodzenie - Fot. Shutterstock

Sposób na tradycyjna siatke

Po siatce ogrodzeniowej może się wspinać kwitnący powój czy kobea. Jeśli jednak u jej stóp jest chodnik lub inna utwardzona nawierzchnia, można ją ukwiecić w inny sposób - malując siatkę w kwiatowy motyw, przeplatając przez jej oczka rośliny z giętkiego tworzywa sztucznego albo "tkając" łączkę z barwnych syntetycznych włókien. Jest to zadanie pracochłonne, ale efekt niepowtarzalny.

zielona ściana, ogrodzenie, płot - Fot. Lilianna Sokołowska

Zielona ściana zamiast muru

Wertykalne ogrody (zwane też zielonymi ścianami) to hit ostatnich lat. Projektanci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych technologii. Tkaninę z kieszeniami nierzadko zastępują prostszym rozwiązaniem - systemem półek, na których stawiają pojemniki z roślinami. W małym ogrodzie można zagospodarować w ten sposób ścianę ogrodzenia. Taki stelaż, odpowiednio wykończony i oświetlony, sam w sobie stanie się ozdobą ogrodu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Mieszkanie w łąkowym klimacie
Gabiony. Co i jak można zbudować z gabionów w ogrodzie
Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie

Skomentuj:

Pomysły na ogrodzenie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej