Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Podwyższona podgrzewana rabata - krok po kroku

Red.
Fot. Mak Media/F. Strauss

Do zrobienia jednej podwyższonej rabaty potrzebujesz jedynie czterech blatów i wolnego popołudnia. Dzięki dodatkowej warstwie drenującej nasze nasadzenia nie przemarzną zimą.

rabata - Fot. Mak Media/F. STRAUSS

Przygotowujemy obudowę

Przygotowujemy 4 blaty (120×60×80 cm) zbite z olejowanych desek. Posłużą nam one do zmontowania obudowy podwyższonej rabaty.

Blaty łączymy ze sobą w narożnikach za pomocą wkrętów i wiertarki. Konstrukcję obudowy wzmacniamy drewnianymi listwami przybitymi do ścianek w narożnikach.

rabata krok po kroku - Fot. Mak Media /F. Strauss

Montujemy obudowe

Dno i ściany rabaty uszczelniamy płachtą folii kubełkowej. Ustawiamy na niej obudowę, brzegi folii zawijamy do jej wnętrza i przybijamy gwoździkami do ścianek.

Na dnie rabaty układamy warstwę drenażu, który odprowadzi nadmiar wody. Mogą to być drobne gałęzie, keramzyt, kamienie, gruz pobudowlany itp.

Wyniesione rabaty to dobry pomysł zwłaszcza do małych ogródków. Pomagają zorganizować przestrzeń, stanowiąc przy tym ciekawy element dekoracyjny. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów i kolorystyki umożliwiają też połączenie ogrodu i domu w spójną całość. Ale przede wszystkim na takich rabatach łatwiej pielęgnować rośliny - nie trzeba się nisko schylać przy pieleniu czy podlewaniu, a ziemia nie osypuje się na trawnik czy ścieżki. Najprościej ograniczyć rabatę obrzeżem z belek czy desek. Umocnienie można też wylać z betonu, wznieść z gotowych bloczków i pokryć wybraną okleiną, wymurować z cegły lub ułożyć z kamienia - najlepiej bez użycia zaprawy (rośliny będą mogły przerastać). Podwyższone rabaty da się także zbudować w miejscach, które nie mają styczności z gruntem - na tarasach, balkonach oraz w ogrodach na dachu, zamieniając je w oazy zieleni. - Fot. Mak Media /F. Strauss

Wypełniamy rabatę

Układamy kolejne warstwy (patrz tekst powyżej). Na koniec ściółkujemy podłoże, by ograniczyć rozwój chwastów i wysychanie gleby. Sadzimy rośliny.

Fot. Mak Media /F. Strauss

Na takiej rabacie rośliny rosną jak na drożdżach. Nic, tylko zbierać plony (bez schylania się).

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Chryzantemy bylinowe
Ogród piękny jesienią
Polski ogród jednym ze 100 najpiękniejszych na świecie

Skomentuj:

Podwyższona podgrzewana rabata - krok po kroku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej