Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ogród zimowy - żeby cieszyć się roślinnością przez cały rok

Aldona Zakrzewska
Ogród zimowy. Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca - Fot. gracja.cieszyn.pl

Ogród zimowy to marzenie wielu osób. Można w nim wypić poranną kawę wśród bujnej roślinności i rozkoszować się przyrodą niezależnie, czy za oknem lato czy mróz. Ale są różne rodzaje ogrodów zimowych - zarówno pod względem konstrukcji i kształtu jak i temperatury w nich panującej oraz roślinności. Oto krótki przewodnik po ogrodach zimowych

Ogród zimowy - Fot. gracja.cieszyn.pl

Ogród zimowy - krok pierwszy. Do czego ma nam służyć?

Zanim podejmiemy decyzję o budowie własnej oranżerii, zastanówmy się, do czego ma nam służyć: być lokum dla ciekawych roślin czy całorocznym przedłużeniem salonu, chroniącym dom przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie, zimą zaś - przed wychładzaniem? A może tylko sezonową przechowalnią dla ogrodowych roślin nieznoszących mrozów? Od odpowiedzi na podobne pytania zależy wybór rodzaju konstrukcji, jej umiejscowienie i koszt.

Przede wszystkim "szklany ogród" to wymarzone miejsce odpoczynku i obcowania z przyrodą, nawet w środku zimy. Zapalonym ogrodnikom daje on możliwość uprawy roślin zwykle słabo rosnących w mało przyjaznym mikroklimacie naszych mieszkań. Aby dobrze spełniał swą funkcję, powinien być nie tylko efektowny, ale też komfortowy zarówno dla domowników, jak i dla zielonych lokatorów.

Sprawdź gdzie najlepiej umieścić ogród zimowy

Ogród zimowy. W tej ogrzewanej oranżerii zamieszkał bananowiec - Fot. Sahutterstock

Ciepły czy zimny ogród zimowy?

Tak naprawdę na miano ogrodów zimowych zasługują całoroczne ogrzewane oranżerie, gdyż w mroźne dni mogą z nich korzystać nie tylko rośliny, ale i domownicy.

Ciepłe ogrody zimowe są kosztowne, ale mają wiele zalet, bo oprócz przyjemności życia wśród roślin znacznie obniżają koszy ogrzewania domu.

Chłodne ogrody zimowe zwykle służą jako miejsce przechowywania zimą ogrodowych i balkonowych roślin w donicach, a domownicy najczęściej korzystają z nich wiosną i jesienią. Zimne oranżerie są za to znacz nie tańsze od całorocznych.

Czytaj więcej o ciepłych i zimnych ogrodach zimowych

Strelicja. Rośliny do ciepłych ogrodów zimowych - Fot. shutterstock

Rośliny do ciepłych ogrodów zimowych i ich pielęgnacja

Ciepły ogród zimowy to taki, w którym zimą panuje temp. 18-20°C czyli prawie tyle co w domu. Można w nim uprawiać rośliny z wilgotnych lasów tropikalnych (np. dżungli).

Możemy w niej uprawiać wiele roślin o ozdobnych liściach, które do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo rozproszonego światła. Warunki panujące w ogrzewanej oranżerii będą odpowiadać ciepłolubnym, pięknie kwitnącym gatunkom. W takiej temperaturze pełnię swej urody mogą również zaprezentować palmy oraz paprocie posadzone w ich cieniu. A w dużej oranżerii zmieszczą się nawet dorodne paprocie drzewiaste.

Czytaj więcej o roślinach do ciepłych oranżerii i ich pielęgnacji

Zimna oranżeria to raj dla kaktusów. Rośliny do zimnych ogrodów zimowych - Fot. Shutterstock

Rośliny do chłodnych ogrodów zimowych i ich pielęgnacja

Ponieważ ściany lekkich konstrukcji zimnych ogrodów często nie stanowią szczelnej bariery dla chłodu i wiatru, w ich wnętrzu trudno utrzymać dodatnią temperaturę. W takich ogrodach świetnie rosną rośliny śródziemnomorskie.

Takie ogrody to wymarzone miejsce dla gatunków śródziemnomorskich (np. oleandrów, datur, fuksji) latem uprawianych w donicach na tarasie. Zimą przechodzą one okres spoczynku, a w zimnej szklarni panują idealne ku temu warunki, podobne do tych w naturze. Rośliny mają w niej sporo światła, wilgoci i temperaturę w granicach 5-15°C. Należy wówczas ograniczyć ich podlewanie, nie zapominając jednak o małych dawkach wody - tylko takich, by ziemia w doniczkach nie została zasuszona. Jeśli oranżeria nie jest dogrzewana, w mroźne dni trzeba chronić korzenie zielonych lokatorów przed przemarzaniem, otulając donice matami czy agrowłókniną. Rośliny pielęgnujemy w ten sposób aż do wiosny. Gdy temperatura w szklarni zacznie się podnosić, zaczynamy je dokarmiać i mocniej podlewać.

Czytaj więcej o roślinach do chłodnych ogrodów zimowych i ich pielęgnacji

Ogród zimowy. Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca - Fot. gracja.cieszyn.pl

Formy i wyposażenie ogrodów zimowych

Ogród zimowy może być "przyklejonym" do domu pawilonem lub integralną częścią budynku. Może też być zabudowanym balkonem lub tarasem. Rozwiązań jest wiele, oczywiście najtańsze są te z katalogów.

Ogród można zbudować na planie kwadratu, prostokąta lub wielokąta, nadając mu prostą formę z jednospadowym dachem, albo też zdecydować się na bardziej skomplikowane kształty i łamany dach.

Można go "zawiesić" na wysokości drugiej kondygnacji (np. nad garażem) lub wybrać piętrowy model. Ogród musi pasować do bryły domu, a jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 10m2 (choć pełen komfort zapewnia 15-25 m2).

Uwaga! Pozwolenie na budowę oranżerii o powierzchni mniejszej niż 25m2 nie jest wymagane. Wystarczy zgłoszenie w starostwie powiatowym.

Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca

Czytaj więcej o kształtach i wyposażeniu ogrodów zimowych

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury

Skomentuj:

Ogród zimowy - żeby cieszyć się roślinnością przez cały rok

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej