Rzeźba w ogrodzie
Rzeźby i dekoracyjne detale mogą uratować mało efektowny ogród, a ładny uczynić jeszcze piękniejszym.
Rzeźba w ogrodzie
Ogrodowe statuetki, podobnie jak inne ozdobne elementy, muszą być odpowiednio dobrane i ładnie wyeksponowane. Warto jednak zadać sobie nieco trudu - ustawione wśród zieleni dodadzą zakątkowi uroku, staną się głównymi punktami kompozycji.
Jaką rzeźbę wybrać? Możliwości jest wiele - od gotowych form po oryginalne obiekty wykonywane na indywidualne zamówienie. Takim ozdobnym detalom należy się bardziej wyeksponowane miejsce w ogrodzie: przedogródek, okolice tarasu, brzeg oczka wodnego albo centralny punkt klombu. Otoczenie powinno być przy tym zaaranżowane w taki sposób, by natłok roślin nie konkurował z kamienną czy metalową formą. Warto też pamiętać, że smukła wysoka statuetka zdynamizuje spokojną aranżację, a niska, o obłym kształcie - uspokoi zbyt dynamiczną.
Na zdjęciu powyżej: Maska z tworzywa imitującego kamień to doskonały detal zarówno do roman- tycznych, jak i nowoczesnych ogrodów.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Ta unikalna ławka odlana w brązie jest zarazem oryginalną rzeźbą.
Rzeźba w ogrodzie
Wybrany element musi też pasować do stylu ogrodu. Klasycyzujący posąg wśród wiejskich grządek albo nowoczesna forma w romantycznym zakątku będą raczej niemiłym zgrzytem. Poza klasycznymi formami warto sięgnąć po nowoczesne detale z metalu, szkła, tworzywa czy drewna. Na rabacie można umieścić motyle z aluminium, na brzegu stawu metalowe kule, altanę ozdobić lampionem. Funkcję rzeźby mogą też pełnić zwykłe przedmioty, którym nadamy niecodzienną rolę.
Większość rzeźb najlepiej prezentuje się ustawiona na podwyższeniu, a duże formy - oglądane z pewnej odległości. Zieleń wokół pozwala je lepiej wyeksponować, ale tło nie powinno z nimi konkurować.
Na zdjęciu powyżej: Za sprawa jaszczurek z aluminium banalny płot nabrał nowego wyrazu.
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta
Ta kamienna postać zasługuje na wyjątkowe miejsce w ogrodzie - przysiadła więc na ceglanej barierce tarasu.
Rzeźba zawsze w forimie
Brąz i aluminium nie wymagają ochrony przed wilgocią. Ale surowe żeliwo i stal stopniowo pokrywają się rdzą. Aby się jej pozbyć, powierzchnię rzeźby czyścimy szczotką drucianą lub stalową watą i malujemy specjalnym preparatem (np. Emalia Luksusowa, Hammerite Prosto na Rdzę). Surowe drewno z czasem paczy się i pęka. Nawet twardy grab, dąb i gatunki egzotyczne stopniowo blakną. Raz w roku nacierajmy je olejem do konserwacji drewna. Natomiast beton i kamień warto pokryć impregnatem chroniącym przed zabrudzeniem i glonami (np. Sarsil W, Funcosil AS Fassadensiegel), a w razie potrzeby umyć myjką ciśnieniową. Silne zabrudzenia usuwajmy chemicznymi środkami (np. Atlas Silstop, Lithofin MN, Sopro MNW 706), a naloty z glonów preparatami Glonojad, Atlas Mykos, Lithofin Allex lub Sopro AFR 746.
Na zdjęciu powyżej: Siedziska w kształcie owoców pasują najbardziej do zakątków w stylu wiejskim.
Fot. Chronos
Popiersie z syntetycznego kamienia wyeksponowane na cokole.
Skomentuj:
Rzeźba w ogrodzie