Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Datura - kwiaty dla aniołów [Odmiany]

dr Magdalena Narkiewicz
Datura złoscita - Fot. shutterstock/Ariene Studio

Daturze wystarcza donica, by wyrosnąć na okazałe drzewko obwieszone ogromnymi kwiatami, które mogłyby służyć za trąbki orkiestrze aniołów.

Datura złoscita - Fot. shutterstock/Ariene Studio

Datura

Balkony, tarasy i przydomowe placyki, na których królują ponad metrowe pojemnikowe drzewka lub krzewy datur, z daleka przyciągają wzrok. Pod koniec lata rośliny tworzą ogromny parasol liści i mnóstwo wspaniałych, zwykłe białych, żółtych, różowych lub morelowych kwiatów. Najbardziej oryginalne mają podwójne, pełne lub nawet piętrowe, jakby włożone jeden w drugi kielichy z powywijanymi brzeżnymi wypustkami. Długość kwiatów może znacznie przekraczać 20 cm. Przeważnie są to odmiany mieszańcowe pochodzące od ciepłolubnych amerykańskich gatunków, głównie datury białej (Datura candida), powabnej (D. suaveolens) i złocistej (D. aurea). Potocznie nazywa się je anielskimi trąbami. Od połowy maja aż do późnej jesieni datury doskonale czują się w zacisznym miejscu na słońcu, nieco ocienione w południe. Muszą być sowicie nawożone, najlepiej podczas każdego podlewania. Jesienią, gdy nastają chłodne noce, nadal kwitną, choć zaczynają gubić liście. Przed przymrozkami trzeba je wnieść do pomieszczenia. Na oszklonej werandzie lub w jasnym pokoju przez krótki czas będą jeszcze kwitły. Zimę powinny jednak spędzić w chłodnym pomieszczeniu.

Na zdjęciu powyżej: Datura złocista

Fot. shutterstock/Ekkachai

Na zdjęciu powyżej: Datura powabna

owoce - Fot. shutterstock/Travis Klein

Ciemna strona urody

CIEMNA STRONA URODY

Nazwa "datura" pochodzi z języka hindi i oznacza kolczaste jabłko. W rzeczywistości owoce tych roślin przypominają raczej kasztany z drobnymi czarnymi nasionami w środku. Pilnujmy, by nie bawiły się nimi dzieci, bo nawet w minimalnej dawce są dla nich śmiertelną trucizną (lepiej od razu obrywać pęczniejące zawiązki). Nie pozwólmy też maluchom grać na "trąbkach". Silnie trujące są również pozostałe części rośliny, ale te raczej nie kuszą, by je próbować. Pamiętajmy, że nawet osoby dorosłe po dotykaniu datury powinny umyć ręce.

Na zdjęciu powyżej Bieluń Surmikwiat

Fot. shutterstock/patpitchaya

Na zdjęciu powyżej: Bieluń surmikwiat (D. Metel) 'Double Purple Queen"

datury - Fot. Flora Press/Visions Flora Press

Jak je zdobyć

JAK JE ZDOBYĆ

W sprzedaży 20-centymetrowe rośliny można kupić już za kilkanaście złotych, ale oryginalne odmiany są kilka razy droższe. Jest jednak jeszcze czas, by poprosić właściciela upatrzonego okazu o sadzonkę. Półzdrewniałe wierzchołki o długości 15 cm, na których pozostawimy 2-3 górne liście, umieszczone w wilgotnym piasku i okryte perforowaną bezbarwną folią ukorzeniają się łatwo od wczesnej wiosny do jesieni. Trwa to zwykle miesiąc, po czym sadzonkę przesadzamy do doniczki z lekką próchniczną ziemią.

Na zdjęciu powyżej: Datury podczas upałów codziennie potrzebują bardzo dużo wody. Tak więc gdy zachwycamy się kwitnącymi okazami, doceńmy też trud ich opiekunów.

Fot. commons.wikimedia.org/Dinkum

Na zdjęciu powyżej: Datura biała"Double White'

datura czerwona - Fot. Lilianna Sokołowska

Jak zimują

JAK ZIMUJĄ

Przed przymrozkami datury wnosimy do pomieszczenia. Na oszklonej werandzie lub w jasnym pokoju przez krótki czas będą jeszcze kwitły (można też od razu odciąć ich delikatne wierzchołki). Rośliny podlewamy znacznie oszczędniej niż dotąd. Potem datury powinny wejść w stan spoczynku. Najpóźniej od listopada powinny stać w chłodzie (ok. 6°C), ale miejsce nie musi być jasne. Ziemię podlewamy tylko sporadycznie. Wiosną starszym roślinom pozostawiamy 3-4 mocne metrowe gałęzie, młode pędy przycinamy do 30 cm. Datury przesadzamy do nowej ziemi o obojętnym odczynie użyźnionej nawozem długo działającym, możemy też skrócić im korzenie. Młodym okazom wystarczy 5-10-litrowa donica, kilkuletnie wymagają nawet 40-litrowej.

Na zdjęciu powyżej: Datura czerwona (D.Sanguinea)

datura róznobarwna - Fot. shutterstock/Chokniti Khongchum

Brugmansia

Okazałe anielskie trąby o drewniejących pędach noszą obecnie nazwę Brugmansia, a datury, inaczej bielunie, to podobnie pięknie kwitnące niższe gatunki uprawiane w ogrodach jako rośliny jednoroczne.

Na zdjęciu powyżej: Datura różnobarwna ( D.Versicolor) 'Apricot'

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Duże rośliny doniczkowe
Na co chorują rośliny doniczkowe i jak im pomóc
Datura

Skomentuj:

Datura - kwiaty dla aniołów [Odmiany]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej