Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Grujecznik [Przegląd odmian]

dr Magdalena Narkiewicz
Fot. Wojciech Kindlarski

Grujecznikiem japońskim można się zauroczyć. Jesienią jego liście fascynują bogactwem odcieni, a na dodatek... smakowicie pachną świeżym piernikiem.

Fot. Wojciech Kindlarski

Dwa poziomy

Japończycy nazywają go katsura, ale polska nazwa tego drzewa brzmi "grujecznik japoński", a łacińska - Cercidiphyllum japonicum. W Japonii i Chinach, skąd pochodzi, czasem dorasta do wysokości nawet 15. piętra! W chłodnym klimacie zwykle tworzy kilka pni i silnie rośnie wszerz, a w górę niezbyt wysoko.

Na zdjęciu powyżej: Grujecznik zaczyna przebarwiać się we wrześniu, a po przymrozku zrzuca wszystkie liście.

s - Fot. Flora Press/Nova Photo Graphik Flora Press

Niezwykłe liście

Rozwijające się listki mają odcienie ciemnej purpury, starsze zielenieją, a ponieważ ich dolną stronę pokrywa szary meszek, poruszane wiatrem srebrzyście opalizują. Najpiękniej prezentują się jednak od połowy września, gdy zdają się płonąć. Na nasłonecznionych gałęziach przybierają złociste, ceglaste i fioletowe barwy, a na ocienionych - kremowe i różowe. Co więcej, zasychające liście pachną piernikiem. Dla nieznających drzewa jest to niespodzianka, a dla jego miłośników - długo wyczekiwana przyjemność.

Na zdjęciu powyżej:Odmiana 'Rotfuchs' (niem. czerwony lis) jesienią kojarzy się z lisią kitą.

Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Gazeta

Na miare ogrodu

Od niedawna krajowe szkółki rozmnażają typowe dla tego gatunku drzewa oraz kilka jego powoli rosnących niskich odmian. Trzeba jednak brać pod uwagę, że formy płaczące 'Amazing Grace' i 'Pendulum' szeroko rozkładają konary, a ich liście jesienią są głównie żółto-pomarańczowe. Bardzo malowniczo prezentują się na brzegach jeziorek. Dorastają do 5 m wysokości, ale cięciem można dodatkowo ograniczać ich rozmiary. Równie niska jest kolumnowa odmiana 'Rotfuchs', która wiosną zabarwia się na fioletowo, a jesienią na purpurowo. Polecana jest do sadzenia w małych jednorodnych grupach lub w formowanych pod sznurek szpalerach.

Na zdjęciu powyżej:'Rotfuchs' wyróżnia się fioletowo- -różową barwą młodych liści. Dopiero latem stają się ciemnozielone.

Fot. Wiesław Gawry?

Recepta na kolor

Grujecznik preferuje półcień i żyzne wilgotne gleby. Na stanowiskach słonecznych i suchych rośnie wolno, ale piękniej się wybarwia, jeśli gleba jest kwaśnawa. Gdy jednak liście więdną, trzeba go podlewać. Niestety, mróz może uszkadzać cienkie gałązki, a przymrozek - warzyć młode liście. Drzewa szybko się regenerują, lepiej jednak przeznaczać dla nich zaciszne miejsca.

Na zdjęciu powyżej:'Pendulum' jest odmianą o malowniczym płaczącym pokroju.

Fot. Getty Images/FPM/GAP Photos RM/Abby Rex Getty Images/GAP Photos RM

Dobrane do pary

Rodzaj grujecznik liczy dwa gatunki. Ten drugi to grujecznik wspaniały (C. magnificum), dawniej uważany za odmianę botaniczną japońskiego. Rośnie "tylko" do 10 m, ma nieco większe liście, które też słodko pachną, ale przebarwiają się głównie na żółto.

Kwiaty grujecznika nie mają płatków, jedynie słupek lub pęczek pręcików. Żeńskie tworzą się na innych drzewach niż męskie. Z żeńskich powstają owoce, takie jak na zdjęciu obok. Lubią je ptaki.

Zależnie od wielkości grujeczniki rozmnażane z nasion kupimy w cenie od 10 do 35 zł, a odmiany szczepione na pniu - od 30 do 140 zł. Sprzedaż prowadzą szkółki drzew i ogrodnicze sklepy internetowe.

Na zdjęciu powyżej: Grujeczniki wiosną tworzą najpierw drobne purpurowe kwiaty. Nieco później rozwijają się zwykle podobnie zabarwione liście.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Listopadowe krokusy [Przegląd odmian]
Listopad w ogrodzie [Kalendarz prac]
Grujecznik japoński - Cercidyphyllum japonicum

Skomentuj:

Grujecznik [Przegląd odmian]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej