Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Miłek amurski [Pielęgnacja]

Alicja Gawryś

Kto kocha najwcześniejsze kwiaty, niech posadzi miłek amurski. Roślina będzie dla niego co roku rozwijała swe złociste płatki już na przedwiośniu.

Miłek amurski - Fot. Shutterstock/Walerij Władimirowicz Kirsanow

Miłe przebudzenie

To dziwne, że miłek amurski (Adonis amurensis) nie zrobił u nas do tej pory większej kariery. Ta wdzięczna niewielka bylina jest odporna na mrozy i długowieczna. Potrafi, tak jak krokus czy przebi- śnieg, rozwijać się w ukryciu pod warstwą śniegu i gdy tylko zacznie on topnieć, nagle wypuszcza gwiazdkowate kwiaty o lśniących żółtych płatkach. I nie są to wcale maleństwa, bo ich średnica wynosi około 5 cm. Takie miłe niespodzianki zdarzają się często już pod koniec lutego, a gdy zima trzyma dłużej - w marcu. U starszych, rozrośniętych egzemplarzy kwiatów może być kilkanaście i wówczas tworzą słoneczną wysepkę na szarawej, uśpionej jeszcze rabacie. Poza tym są bardzo trwałe - możemy je podziwiać przez 4-5 tygodni. Na uwagę zasługują odmiany takie jak 'Sandanzaki', 'Flore Pleno' (obie pełne, żółto-zielone) oraz 'Chichibubeni' - bardzo rzadka, pomarańczowa.

Na zdjęciu powyżej: Gdy pierwsze kwiaty miłka wychylą się spod śniegu, jest on niziutką, jeszcze bezlistną rośliną. W okresie kwitnienia trwającym około miesiąca pędy i liście stopniowo się wydłużają i rozwijają

Miłek amurski 'Flore Pleno' - Fot. Flora Press/MAP

Tajemnica urody

Miłek amurski podczas kwitnienia dorasta do wysokości 20-25 cm. Jego ozdobę stanowią również liście, długości około 10 cm.W środku lata gatunek ten kończy wegetację i jego części nadziemne zamierają - zapada w stan spoczynku trwający aż do przedwiośnia. Po miłku zostaje latem puste miejsce, dlatego lepiej sadzić go w towarzystwie innych roślin. Ze względu na upodobanie do kwaśnego podłoża bylinę tę mogą otaczać wrzośce, wrzosy i niewielkie iglaki.

Na zdjęciu powyżej: Miłek amurski 'Flore Pleno'

Miłek amurski 'Sandanzaki' - Fot. Flora Press/MAP

Co dolega miłkowi

Gatunek ten najlepiej rośnie pod ażurowymi koronami krzewów i drzew liściastych. W początkowej fazie rozwoju (czyli wczesną wiosną) roślina dobrze się czuje w wilgotnej glebie. Gdy latem zapada w stan spoczynku, bardziej korzystne dla niej jest suche podłoże.Przed posadzeniem miłka amurskiego kopiemy dołek, którego dno wypełniamy warstwą drenażu, a następnie kompostem zmieszanym z kwaśnym włóknistym torfem. Takie podłoże będzie dość żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne lub kwaśne. Aby rozmnożyć miłek amurski, wysiewamy jego nasiona lub dzielimy rozrośnięty egzemplarz.

Na zdjęciu powyżej: Miłek amurski 'Sandanzaki'

Nasiona miłka - Fot. Flora Press/Stephan Rech

Ciekawostki

Miłek amurski to bylina z rodziny jaskrowatych. W stanie dzikim występuje w Azji - na wschodzie Rosji, w Chinach i Korei, a także w Japonii, gdzie uchodzi za symbol szczęścia. Łacińska nazwa rodzajowa rośliny Adonis amurensis pochodzi od imienia greckiego boga Adonisa - pięknego młodzieńca, który według mitu zginął ugodzony przez dzika. W miejscu, gdzie pad-ły krople jego krwi, wyrósł kwiat.Za rarytasy uważane są odmiany miłka amurskiego uzyskane przez hodowców. Mają one pełne kwiaty bądź ciekawie wybarwione płatki. Nie są jednak tak długowieczne jak sam miłek amurski. Odmiany pełne rozmnaża się tylko przez podział.

Na zdjęciu powyżej: Nasiona miłka dojrzewają latem. Gdy zbrązowieją, trzeba je szybko wysiać, bo stracą siłę kiełkowania

miłek wiosenny - Fot. Tomek Ciesielski

Flora Polski

W Polsce rośnie dziko miłek wiosenny (Adonis vernalis), bylina dorastająca do ok. 40 cm. Jego kwiaty rozwijają się później, to jest w kwietniu i w maju (są bardzo podobne do miłka amurskiego). Liście mają bardziej delikatną budowę i przypominają zielony koper. Roślina ta jest objęta ochroną, ponieważ została u nas niemal całkowicie wyniszczona jako gatunek leczniczy. Obecnie występuje na nielicznych stanowiskach w południowo-zachodniej części kraju.

Na zdjęciu powyżej: Miłek wiosenny

Adonis aestivalis miłek letni - Fot. Wiesław Gawryś

Jednoroczny miłek

Kwitnący na czerwono miłek letni (Adonis aestivalis) to roślina jednoroczna. Jej nasiona są dostępne w sklepach ogrodniczych. Można je wysiać wprost do gruntu w kwietniu. Siewki zakwitną w lipcu na pędach wysokości 40 cm.

Na zdjęciu powyżej: Miłek letni

rannik zimowy - Fot. Shutterstock/Fexel

Kuzyni

Bardzo podobny do miłków jest spokrewniony z nimi rannik zimowy. Ma on jednak mniejsze kwiaty i wyrasta z bulwek.

Na zdjęciu powyżej: Rannik zimowy

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Glony zwiększają masę trzy, czterokrotnie w ciągu doby. Można z nich zrobić paliwo
Marzec w ogrodzie [Kalendarz prac]
Japoński ogórd

Skomentuj:

Miłek amurski [Pielęgnacja]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej