Parki na majówkę. Pojedź tam z dziećmi
Tegoroczny długi majowy weekend układa się wyjątkowo dogodnie - trzy dni urlopu to aż dziewięć dni wolnego. Dokąd pojechać, żeby i nasze dzieciaki miały frajdę? Oto przykłady miejsc, gdzie w plenerze dobrze się będzie bawić cała rodzina.
Parki na majówkę. Ogród Doświadczeń im. St. Lema, Kraków
Wyprawa do wnętrza kalejdoskopu
Czy można się uczyć fizyki poprzez zabawę? Jak najbardziej! Na terenie Parku Lotników Polskich, w otoczeniu bujnej zieleni, umieszczono kilkadziesiąt instalacji obrazujących prawa optyki, akustyki, dynamiki itp. Można wejść do kalejdoskopu, wywołać wir wodny, rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie... Każde urządzenie jest zaopatrzone w instrukcje, pomocą służą też instruktorzy.
Z parku jest tylko kilometrów do innych krakowskich atrakcji - ogrodu botanicznego, Starego Miasta, Wawelu.
Więcej informacji: http://www.ogroddoswiadczen.pl/
Parki Miniatur - Inwałd (k. Wadowic) i Kowary. Parki na majówkę.
Świat w miniaturze
W Polsce jest kilka miejsc, gdzie można się poczuć jak Guliwer w krainie liliputów. Jedno z ciekawszych to Park Miniatur w Inwałdzie. Tu w ciągu jednego dnia odbędziemy podróż dookoła świata - Akropol, Mur Chiński, wieża Eiffla, Bazylika Św. Piotra czy Koloseum leżą w zasięgu ręki. Budowli jest pół setki, niemal wszystkie w skali 1:25.
Więcej informacji: http://www.parkminiatur.com/nasz_park.
W Inwałdzie jest też Dinolandia - park dinozaurów oferujący wiele rozrywek.
Z kolei w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach zobaczymy zabytki regionu: repliki pałaców, kościołów, zamków. Więcej informacji http://park-miniatur.com/pl/
Inna atrakcja Kowar to zwiedzanie podziemnych sztolni.
Park Jurajski, Bałtów (woj. świętokrzyskie). Parki na majówkę.
Zajrzeć w paszczę tyranozaura
W Polsce mamy już kilka parków jurajskich. W Bałtowie prehistoryczne gady naturalnej wielkości "mieszkają" na ładnie zagospodarowanym terenie o pow. ponad 3 ha. Zwiedzających prowadzi ścieżka edukacyjna z objaśnieniami. Jest tu także Muzeum Jurajskie ze zbiorami skamieniałości. Po wrażeniach dzieci mogą odpocząć na miniplaży nad stawem lub wykopać szkielet tyranozaura na jurajskim placu zabaw.
Podobne wrażenia oferuje JuraPark Solec Kujawski, zajmujący obszar aż 12 ha. Powstał w 2008 roku. Poza figurami dinozaurów szczyci się największym w Polsce muzeum paleontologicznym.
Park Jurajski, Bałtów (woj. świętokrzyskie), http://www.juraparkbaltow.pl/,
JuraPark Solec Kujawski,http://www.juraparksolec.pl/
Motylarnie - Wrocław, Łódź, Poznań (na terenie ogrodów zoologicznych). Parki na majówkę
Wśród motyli
Co powiecie na spacer po dżungli? Wśród bananowców, cytrusów, storczyków i wielkich kolorowych motyli siadających na rękach? W motylarniach we Wrocławiu i w Poznaniu urządzonych można oglądać dziesiątki tych egzotycznych owadów. Są tu hale wolnych lotów oraz wylęgarnie, gdzie zobaczymy przekształcanie się poczwarek w motyle. Po wizycie w motylarni można udać się do zoo.
Fot. www.ministerstwo-motyli.pl
Muzeum Archeologiczne, Biskupin (k. Gniezna). Parki na majówkę
Jak żyli dawni Słowianie.
Najstarsza osada słowiańska jest malowniczo położona nad Jeziorem Biskupińskim, otoczona wałem oraz obronną palisadą. Spacerując po zrekonstruowanych uliczkach, zaglądając do chat i zagród ze zwierzętami, mamy wrażenie, że jesteśmy mieszkańcami grodu sprzed 2700 lat. Na koniec można opłynąć osadę Diabełem Weneckim - stateczkiem kursującym po jeziorze.
Fot. Daniel Sukniewicz
Więcej informacji:http://www.biskupin.pl/asp/intro.asp
Kto teraz nie zdąży, niech się wybierze do Biskupina 15-23 września - wtedy odbywa się tu wielki festyn archeologiczny.
Park Dzikich Zwierząt, Kadzidłowo (na terenie Puszczy Piskiej). Parki na majówkę
W krainie wilków i żubrów
W tym zoo nie zobaczymy ciasnych klatek. Dzikie krajowe zwierzęta mieszkają tu w warunkach zbliżonych do naturalnych. Mają obszerne wybiegi. Wiele jest oswojonych - można je głaskać, karmić. Zobaczymy tu np. łosie, bobry, żubry, bizony, a także gatunki zagrożone wyginięciem, jak rysie, wilki, puchacze czy cietrzewie
Galindia, Iznota (okolice Mikołajek). Parki na majówkę
Napadnięci przez Galindów
Jak wyglądała Galindia, kraina leżąca na terenie Mazur? Można się o tym przekonać, przyjeżdżając do Mazurskiego Edenu w Puszczy Piskiej. Cały ośrodek urządzony jest w galindyjskim stylu. Są tu pieczary, leśne uroczyska, lochy demonów, skansen. Obsługa, przebrana w oryginalne stroje, urządza rozmaite zabawy, np. walki wojów, wróżby i obrzędy szamańskie. Można się uczyć gry na bębnach czy odróżniania tropów zwierząt. Organizowane są wycieczki konne i piesze, biesiady, wyprawy łodziami po bursztyn oraz... napady rabunkowe na turystów.
Więcej informacji: www.galindia.com.pl
Dom na głowie, Szymbark (Szwajcaria Kaszubska). Parki na majówkę
Spacer po suficie
Tu wszystko stoi do góry nogami - także w środku wszystkie meble i sprzęty są przytwiedzone do sufitu. Podczas zwiedzania "Domu na głowie" doznajemy dziwnych wrażeń - nasz błędnik wariuje!
Inne atrakcje Szymbarka to m.in. dom Sybiraka przywieziony spod Irkucka, chata kanadyjskiego trapera, zabytkowy drewniany kościółek, Muzeum Ciesielnictwa czy... najdłuższa deska świata (37 m) wycięta z daglezji rosnącej na Kaszubach.
Muzeum Indiańskie, Wymysłowo (k. Tucholi). Parki na majówkę
Z wizytą u Indian
Muzeum Indian Północnoamerykańskich to jedno z niewielu w Europie. Można zobaczyć wigwamy, tomahawki, fajki pokoju, indiańskie stroje. Obok jest stadnina - dzieci mogą skorzystać z konnej przejażdżki na kucyku lub bryczką. Wszystko to w pięknej scenerii Borów Tucholskich.
Zoo Safari, Świerkocin (woj. lubuskie). Parki na majówkę
Na lwy by?
A może na safari? Nie trzeba już jechać do Afryki - lwy, zebry i antylopy zobaczycie w Świerkocinie.To bodaj jedyny polski ogród zoologiczny, przez który można przejechać samochodem, oglądając z bliska dzikie zwierzęta dalekich stron.
Fot. www.zoo-safari.com.pl
Nieopodal znajduje się zoo, które można zwiedzać pieszo oraz park rozrywki z karuzelami.
Skomentuj:
Parki na majówkę. Pojedź tam z dziećmi