Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny na żywopłoty [Szkółkarze polecają]

Grzegorz Falkowski
żywoplot - Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Gazeta

Wysoki zwarty żywopłot tłumi hałas, chroni ogród przed wiatrem, kurzem i zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, a także... ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

żywoplot - Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Gazeta

Żywoplot

Chęć odgrodzenia się od oczu sąsiada lub przechodniów jest tylko jednym z powodów, dla których zakładamy żywopłoty. Dom i ogród otoczony zielonymi ścianami staje się prawdziwą oazą spokoju. Ale żywopłoty i szpalery pełnią też inne funkcje, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Przede wszystkim w gąszczu gałęzi gniazdują ptaki zjadające szkodniki roś-lin, muchy i komary. Najwięcej ptaków przyciągają rośliny iglaste. Jeśli zatem chcemy mieć codzienne ptasie koncerty, posadźmy żywopłot z żywotnika, cisa lub jałowca. Oczywiście nasz wybór nie może być przypadkowy, bo np. cis sprawdzi się na północnej granicy działki, gdzie jest cień i inne krzewy nie poradziłyby sobie, natomiast jałowce potrzebują słońca, ale są jednocześnie odporne na suszę i dobrze rosną na glebach słabych. Cis pośredni "Hicksii" zawiązuje nasiona pokryte czerwoną osnówką, natomiast jałowiec pospolity "Meyer" rośnie w formie kolumny niewymagającej cięcia. Jeśli zaś chcemy uzyskać wysoki szpaler, wybierzmy świerk serbski. To piękne drzewo zachwyca dwubarwnymi igłami, z wierzchu zielonymi, od spodu niebiesko-białymi.

Na zdjęciu powyżej: Tak uformowany żywopłot jest nie tylko praktycznym, ale także bardzo efektownym i niebanalnym ogrodzeniem.

Fot. Jerzy Romanowski

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Spośród roślin liściastych na żywopłot doskonale nadaje się grab pospolity. Część jego zaschniętych jesienią liści utrzymuje się niemal do wiosny, chroniąc ogród przed podmuchami wiatru. Natomiast pachnący żywopłot uzyskamy z jaśminowca, a kolczaste zasieki utworzy szpaler z berberysu "Red Tears" o wygiętych pędach, na których jesienią i zimą wiszą grona czerwonych owoców. Jedne z najbardziej szykownych żywopłotów utworzy laurowiśnia wschodnia "Etna". Ten wiecznie zielony krzew ma skórzaste, błyszczące liście, a w dodatku wiosną pięknie zakwita. Chociaż "Etna" jest bardziej odporna na mróz od innych odmian, nadaje się do sadzenia przede wszystkim w cieplejszych rejonach Polski, na zachód od Wisły.

Na zdjęciu powyżej: Żywopłot z roślin liściastych, np. z grabu, odpowiednio przycinany i pielęgnowany będzie osłaniał posesję także zimą.

Fot. Małgorzata Dyrska

Żywopłot z pnączy

Jeśli w ogrodzie zabraknie miejsca na drzewa i krzewy, zieloną ścianę szybko utworzą pnącza. Obficie kwitnące powojniki i wiciokrzewy najlepiej sprawdzą się przy ażurowych ogrodzeniach: siatkach, metalowych przęsłach lub drewnianych płotach. Po kamiennych lub ceglanych murach wespną się bluszcze, winobluszcze i hortensja pnąca.

Na zdjęciu powyżej: Melanż krzewów liściastych i iglastych daje ciekawy kolorystycznie efekt.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Porady: Jak przycinać żywopłot
Rododendron zachorował po zimie
Czy można skrócić starą tuję

Skomentuj:

Rośliny na żywopłoty [Szkółkarze polecają]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej