Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Balkon za szkłem

Alicja Gawryś
m - Fot. GAP Photos/Medium/Friedrich Strauss Compulsory Credit: GAP Photos/Fr

Zabudowany szkłem i lekko ogrzewany balkon to świetne miejsce dla sporej grupy roślin.

m - Fot. GAP Photos/Medium/Friedrich Strauss Compulsory Credit: GAP Photos/Fr

Sposób na zielony zakątek

Jeśli balkon odgrodzimy od zewnątrz szybą, będziemy tam mogli uprawiać rośliny przez cały rok. Oczywiście to małe pomieszczenie musimy ogrzewać, ale wystarczy, jeśli utrzymamy w nim zimą temperaturę około 5°C - wówczas koszty przedsięwzięcia będą stosunkowo nieduże.

Taki balkon przypomina werandę, a panujące na nim warunki są idealne do całorocznej uprawy gatunków śródziemnomorskich (jak laur, oliwka i mirt), a także innych roślin, które zimą przechodzą okres spoczynku w chłodzie (np. bluszcz i agawa). Umieszczenie ich tutaj to dobry pomysł, ponieważ w mieszkaniu jest im za ciepło. Można tu także ustawić rośliny o pięknych kwiatach, takie jak bugenwilla, lantana, ołownik, prusznik, oleander i fuksja. Zimą nie będą kwitły, bo odpoczywają, ale ich wegetacja rozpocznie się już w lutym i szybko zawiążą pąki, które rozwiną się wiosną.

Na zdjęciu powyżej: Na tej werandzie rosną gatunki, które lubią zimą chłód: pelargonie, drzewko pomarańczowe, tibuchina, palma feniks i osteospermum.

Fot. shutterstock/Ronnachai Palas

 

Na zdjęciu powyżej: Zielistkom sprzyja zimą niska temperatura. Na naszym oszklonym balkonie lub werandzie będzie im doskonale.

m - Fot. shutterstock/Sarycheva Olesia

Cyklameny, azalie i kaktusy

Osoby, które lubią cyklameny i azalie w doniczkach, właśnie tu mogą je pielęgnować z dobrym skutkiem. Wszak rośliny te najdłużej kwitną w chłodzie i zimą ubarwią nam świat za oknem.

Również głęboko śpiące kaktusy mogą spędzić zimę na obudowanym balkonie (w tym czasie nie podlewamy ich wcale), a na wiosnę obdarzą nas kwiatami.

Dla aukuby i araukarii, które w mieszkaniu często cierpią z powodu zbyt suchego powietrza, obudowany balkon i weranda są także dobrym zimowym lokum. Tu na pewno jest bardziej wilgotno.

Kto miał problemy ze skłonieniem do kwitnienia kliwii, pozbędzie się ich na lekko ogrzewanym balkonie. Roślina odpocznie w chłodzie

i latem z pewnością pięknie zakwitnie.

Na zdjęciu powyżej:Kwiatami cyklamenu będziemy się tu cieszyć do wiosny - o wiele dłużej niż w ciepłym mieszkaniu.

Fot. shutterstock/cheyennezj

Na zdjęciu powyżej: Arukaria dla ktorej balkon za szkłem może okazać się dobrym miejscem

s - Fot. shutterstock/Anna Jurkovska

Propozycje Roslin

Rośliny na zabudowany chłodny balkon: ananas, aspidistra, araukaria, agapant, agawa, aukuba, azalia, bluszcz, bugenwilla, cytrusy, cyklamen, figa, fuksja, gardenia, granatowiec, jakobinia, kaktusy, kamelia, klonik, kuflik, kasja, laur, mirt, oliwka, oleander, ołownik, pierwiosnek, rozmaryn, ruszczyk, szlumbergera, zielistka.

Na zdjęciu powyżej: Kaktusy na oszklonym balkonie mają bardzo dobre warunki do odpoczynku. Na zdjęciu: astrofytum.

Fot. shutterstock/Sunny baby

Na zdjęciu powyżej: Mirt w donicy

Lawenda francuska - Fot. shutterstock/Tatiana Mihaliova

Jak wybrać i ustawić rośliny

Dobór roślin zależy od ekspozycji balkonu. Od strony południowej, wschodniej i zachodniej warunki będą dobre dla większości kwiatów. Od strony północnej asortyment ogranicza się do gatunków, które znoszą półcień: zielistek, aspidistr, bluszczy i gardenii.

Rośliny zestawiamy w osobnych doniczkach albo sadzimy we wspólnych naczyniach, łącząc ze sobą gatunki o podobnych wymaganiach.

Gatunki światłolubne umieszczamy w pobliżu oszklonej ściany (uwaga: nie powinny dotykać szyby), a te, które wolą światło rozproszone, stawiamy głębiej. Gdy słońce mocniej przypiecze, konieczne jest cieniowanie roślin. Ale niezbędne jest także wietrzenie, bo zamknięte wnętrze szybko się nagrzewa od silnego słońca i wiele roślin może zwiędnąć.

Przydatna jest możliwość regulowania pracy urządzeń grzewczych, np. termostat przy kaloryferze.

O wszystkie rośliny musimy należycie dbać, podlewać je według potrzeb danego gatunku, nawozić w okresie intensywnego rozwoju, przycinać, gdy się nadmiernie rozrosną, a kiedy zachorują - leczyć i tępić szkodniki.

Na zdjęciu powyżej: Bugenwilla i Gardenia

 

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Heliokonie [Przegląd odmian]
Zimowe zagrożenia dla roślin doniczkowych
Duże rośliny doniczkowe

Skomentuj:

Balkon za szkłem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej