Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kliwia pomarańczowa

Clivia miniata

WNETRZA ROSLINY KLIWIA PODLOZE ZEL

Kolor kwiatów

pomarańczowe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

przedwiośnie, wiosna

Rodzaj gleby

gliniasta, żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna, wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Kliwia pomarańczowa, k. cynobrowa (Clivia miniata). W naturze wieloletnia roślina zielna u nas doniczkowa. Liście długie, równowąskie, skórzaste i ciemnozielone, wyrastają w dwóch naprzeciwległych rzędach. Kwiaty kielichowate, lśniące, pomarańczowe, zebrane po 10-20 na szczycie pędu w kuliste baldachy. Owoc- jagoda dojrzewająca po 10 miesiącach. Kwitnąca roślina doniczkowa. Posiada trujące właściwości.

Rozmiary Wysokość do 50 cm.

Odmiany 'Citrina' - kwiaty jasnożółte

Kwitnienie II-V

Stanowisko Ziemia ciężka i żyzna - gliniasta z próchniczną wierzchnią warstwą. Miejsce półcieniste. Temperatura uprawy jesienią i zimą 10-12oC, w okresie kwitnienia 15oC, maksymalna latem 21oC.

Wilgotność powietrza Umieszczamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie.

Podlewanie i nawożenie Wiosną i latem podlewamy 1- 2 razy w tygodniu, tak by ziemia była stale lekko wilgotna. W okresie spoczynku zimowego przerywamy podlewanie na około miesiąc. Kliwię zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co tydzień, od III-VIII.

Pielęgnacja Liście przemywamy wilgotną szmatką, nie nabłyszczamy. Po kwitnieniu wycinamy pęd kwiatostanowy, zanim zawiążą się nasiona, w przeciwnym razie roślina może nie zakwitnąć w następnym roku. Brązowe plamy na liściach są wynikiem oparzenia słonecznego - przenosimy roślinę z bezpośredniego nasłonecznienia i nie moczymy liści.

Przesadzanie Młode rośliny przesadzamy co roku, po przekwitnieniu. Starszym wystarczy co 2-3 lata zmienić wierzchnią warstwę ziemi, a przesadzamy je, gdy korzenie wyrastają ponad powierzchnię ziemi. Kliwia lubi małe doniczki.

Rozmnażanie Wysiew nasion w produkcji masowej (zapylenie krzyżowe). Podział starszych roślin po kwitnieniu - odejmujemy boczne odrosty.

Najczęstsze choroby i szkodniki Zazwyczaj nie występują. Wełnowce.

1 z 1WNETRZA ROSLINY KLIWIA PODLOZE ZEL