Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kliwia pomarańczowa, kliwia cynobrowa (Clivia miniata)

Clivia miniata

WNETRZA ROSLINY KLIWIA PODLOZE ZEL

Kolor kwiatów

pomarańczowe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

przedwiośnie, wiosna

Rodzaj gleby

gliniasta, żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna, wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Kliwia pomarańczowa, cynobrowa należy do rodziny amarylkowatych. Kliwia w naturze wieloletnia roślina zielna u nas doniczkowa. Jej liście są długie, równowąskie, skórzaste. Ciemnozielone liście, wyrastają w dwóch naprzeciwległych rzędach. Większe i gęstsze egzemplarze wypuszczają pędy boczne. Kwiaty kielichowate, lśniące, pomarańczowe, zebrane po 10-20 na szczycie pędu w kuliste baldachy. Owoc- jagoda dojrzewająca po 10 miesiącach. Kwitnąca roślina doniczkowa. Posiada trujące właściwości.

Rozmiary Wysokość do 50 cm.

Odmiany:

  • 'Citrina' - kwiaty jasnożółte

Kwitnienie

Kwiaty kliwii ładnie pachną. Kliwia pomarańczowa w warunkach domowych zdobi swoje pędy pięknymi w kształcie kielicha. Kliwia kwitnie od lutego do maja (II-V). Kwiaty przybierają jaskrawo pomarańczową barwę. 

Kliwia pomarańczowa - uprawa

Stanowisko: Kliwia dobrze znosi ziemię ciężka i żyzną - gliniastą z próchniczną wierzchnią warstwą. Miejsce półcieniste. Temperatura uprawy jesienią i zimą 10-12oC, w okresie kwitnienia 15oC, maksymalna latem 21oC.

Wilgotność powietrza :Umieszczamy doniczkę z kliwią pomarańczową na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie.

Podlewanie i nawożenie: Kliwię pomarańczową podlewamy wiosną i latem 1- 2 razy w tygodniu, tak by ziemia była stale lekko wilgotna. W okresie spoczynku zimowego przerywamy podlewanie na około miesiąc. W przypadku przelania, wodę z podstawki należy bezwzględnie opróżnić, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Kliwię zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, co tydzień, od marca do sierpnia (III-VIII).

Pielęgnacja: Liście kliwii pomarańczowej przemywamy wilgotną szmatką, nie nabłyszczamy. Po kwitnieniu wycinamy pęd kwiatostanowy, zanim zawiążą się nasiona, w przeciwnym razie roślina może nie zakwitnąć w następnym roku. Brązowe plamy na liściach są wynikiem oparzenia słonecznego - przenosimy roślinę z bezpośredniego nasłonecznienia i nie moczymy liści.

Kliwia pomarańczowa przesadzanie:  Młode rośliny przesadzamy co roku, po przekwitnieniu. Starszym wystarczy co 2-3 lata zmienić wierzchnią warstwę ziemi, a przesadzamy je, gdy korzenie wyrastają ponad powierzchnię ziemi. Kliwia lubi małe doniczki.

Przesadzanie: Zazwyczaj młode rośliny przesadzamy co roku, zaś starsze raz na 2-3 lata. Nowa doniczka powinna być o 2-3 cm większa od bryły korzeniowej.

Rozmnażanie kliwii: Wysiew nasion w produkcji masowej (zapylenie krzyżowe). Podział starszych roślin po kwitnieniu - odejmujemy boczne odrosty.

Najczęstsze choroby i szkodniki

Kliwia jest odporna na większość szkodników - Kliwia często zmaga się ze szkodnikami zagnieżdżającymi się między liśćmi tj. tarczniki
wełnowce. Choroby patogenne zazwyczaj nie występują.  

Kliwia - choroby liści 

Jak mogę wyleczyć dotkniętą chorobą kliwię? Usuwanie porażonych liści nie pomaga. Pyta: Ewa Krysa. Kliwia z plamami na liściach - jak leczyć radzi ekspert.

Wojciech Słomka: Pani roślinę zaatakowała choroba grzybowa - czerwona plamistość. Może ona porażać także inne egzemplarze z rodziny amarylkowatych:

  • hipeastrum,
  • błonczatkę,
  • krasnokwiat
  • oraz narcyzy
  • i śnieżyczki.


Grzyb rozwija się na wszystkich ich częściach. Początkowo plamy na liściach są drobne i czerwonawe. Następnie powiększają się i ciemnieją, doprowadzając do zamierania liści. Na częściach podziemnych pojawiają się brązowe wodniste plamy, po czym cebula gnije. Silnie zaatakowany okaz jest, niestety, nie do uratowania. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotne powietrze i temperatura 15-25°C.

Czerwoną plamistość łatwo przynieść do domu, kupując zainfekowany okaz. Przenoszą ją na inne rośliny także roztocza i wciornastki.

Kliwia brązowe plamy na liściach - leczenie

Leczenie kliwii zaczynamy od zwalczenia szkodników (jeśli zauważy Pani ich obecność). Przeciwko roztoczom (przędziorkom) stosujemy Magus 200 SC. Części nadziemne opryskujemy dwukrotnie co 14-21 dni. Jeśli wyśledziła Pani wciornastki, radzimy użyć Mospilanu 20 SP. Następnie proszę opryskać kliwię przeciwko czerwonej plamistości. Skuteczne są: Amistar 250 SC oraz Discus 500 WG. Zabiegi powtarzamy co 2 tygodnie do ustąpienia objawów. Podłoże dezynfekujemy dwukrotnie Kaptanem zawiesinowym 50 WP co 10-14 dni .

Wyraźne, powiększające się plamy na liściach kliwii to objaw choroby - czerwonej plamistości.

Kliwia pomarańczowa cena

Kliwia cynobrowa jest dostępna bez problemu w stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Cena rośliny o wysokości 45cm wynosi ok. 50 zł. 

1 z 3WNETRZA ROSLINY KLIWIA PODLOZE ZEL
2 z 3OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Fot.: Ewa Krysa
3 z 320165377 https bi
Fot.: Mariusz S. Jurgielewicz shutterstock