Jałowiec w kuchni
Zima to dobry termin na zbieranie w lesie czarnych jagód, ale nie borówek, tylko jałowca. Przydadzą się w kuchni, nie tylko do świątecznych dań
Jak zbierać
Jałowiec zwyczajny (Juniperus communis) rośnie niemal w każdym lesie.Jego owoce, czyli szyszko jagody, są jedną z nielicznych przypraw pozyskiwanych z naturalnych stanowisk. Rozwijają się 2 lata. Dojrzałe mają wielkość ziaren grochu, ciemnogranatową barwę i woskowy nalot. Zbierane są późną jesienią lub zimą. Lepiej je strząsnąć na płachtę, niż zrywać, by nie pokłuć się igłami.
Czy wiesz, że...
Jagody innych gatunków jałowców nie mają balsamicznego aromatu, a po spożyciu mogą wywołać dolegliwości. Nie należy więc używać ich do potraw
Do mięs, sosów, ryb....
Największą wartość mają suszone w temperaturze 35 - 40 C. Szyszkojagody jałowca zawierają kwasy organiczne, garbniki, olejki lotne, flawonoidy, witaminę C oraz związki żywicowe, a także sporo cukrów. Maja lekko piekący, słodko-gorzki smak i balsamiczny zapach. Po zmiażdżeniu stają się bardziej aromatyczne. Używa się ich do mięs, sosów, ryb, kiszonej kapusty, pasztetów, do produkcji wódki jałowcówki, nalewek i likierów.
Właściwości lecznicze
Są skutecznym środkiem przy infekcjach dróg moczowych. Wykorzystuje się je także przy nie wydolności wątroby i niedostatecznym wytwarzaniom żółci. Zawierają również silnie działającą substancje, która blokuje rozwój wirusów, np. grypy i opryszczki. Uwaga! Duże dawki jałowca mocno podrażniają berki, nie powinno się go więc nadużywać (dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży)
Skomentuj:
Jałowiec w kuchni