Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Wszystko o wiosennym nawożeniu

Elżbieta Smolińska
Początek wegetacji to najlepsza pora na rozpoczęcie nawożenia roślin wieloletnich - bylin, krzewów, młodych drzew i żywopłotów - Fot. Shutterstock/Hannamariah

Gdy tylko ziemia rozmarznie, w roślinach ruszają soki. To najlepsza pora, aby rozpocząć nawożenie drzew, krzewów i bylin. Jakimi nawozami wzmocnić rośliny?

Początek wegetacji to najlepsza pora na rozpoczęcie nawożenia roślin wieloletnich - bylin, krzewów, młodych drzew i żywopłotów - Fot. Shutterstock/Hannamariah

Rodzaje nawozów

Sukces w uprawie roślin wieloletnich gwarantuje ich odpowiednia pielęgnacja. Oprócz systematycznego podlewania, cięcia i pielenia nie można pominąć nawożenia, które jest jednym z najważniejszych zabiegów. Ma ono na celu uzupełnienie w glebie składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju, kwitnienia i owocowania rośliny. Nawożenie jest szczególnie istotne w okresie wiosennym, gdy przyroda budzi się do życia po długiej i mroźnej zimie.

Nawozy ze względu na ich pochodzenie możemy podzielić na organiczne (zwierzęce i roślinne) oraz mineralne (sztuczne) powstałe podczas licznych procesów chemicznych. Podstawowa różnica między tymi dwoma typami nawozów wynika z czasu ich działania. Nawozy organiczne rozkładają się stopniowo, zasilając roślinę nie tylko w roku zastosowania, ale również przez kolejne (nawet 4) lata. Nawozy mineralne działają krócej, stosujemy je co roku w dawkach wskazanych na opakowaniu.

Na zdjęciu powyżej: Początek wegetacji to najlepsza pora na rozpoczęcie nawożenia roślin wieloletnich - bylin, krzewów, młodych drzew i żywopłotów

Kalendarz pylenia

Fot. Shutterstock/Kzenon

nawozy w postaci granulek - Fot. Shutterstock/egilshay

Rodzaje nawozów mineralnych

Ze względu na czas działania możemy je podzielić na:

Nawozy mineralne o spowolnionym działaniu (czyli długo działające). Granulka nawozu zawiera odpowiednio dobrany komplet mikro i makroelementów, które są zamknięte w półprzepuszczalnej otoczce. Pod wpływem wilgoci składniki mineralne stopniowo przenikają do roztworu glebowego, systematycznie odżywiając roślinę. Może to trwać nawet 5-6 miesięcy. Stosując tego typu nawóz, nie musimy się obawiać, że podamy roślinie zbyt dużą ilość składników pokarmowych.

Nawozy długo działające stosujemy raz w sezonie, wiosną. Granulki powinny się znaleźć pod ziemią. W tym celu najlepiej wykonać z każdej strony rośliny 4 otwory o głębokości ok. 5 cm i do każdego wsypać ¼ zalecanej dawki. Nawozy zwykłe (krótko działające). Tego typu odżywki mineralne rozpuszczają się szybko, dlatego stosuje się je 2-3 razy w sezonie.

Po raz pierwszy zasilamy rośliny wiosną, w kwietniu lub maju, po raz ostatni - w lipcu. Nawozy wiosenne zawierają dużo azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. Zbyt późne ich zastosowanie (np. w sierpniu) może doprowadzić do przemarznięcia rośliny, ponieważ będzie ona rosła do późnej jesieni. Przed rozsypaniem nawozu rozgarniamy ściółkę, po czym ponownie przykrywamy go jej warstwą.

Ze względu na formę aplikacji nawozy mineralne dzielimy na:

Sypkie - tego typu preparaty najlepiej stosować, gdy istnieje możliwość rozgarnięcia ściółki pod rośliną. Płynne - najlepiej rozprowadzać je na rabatach żwirowych, gdzie nie ma możliwości zmieszania nawozu sypkiego ze ściółką. Wówczas rozpuszczone w wodzie składniki wnikają do gleby podczas podlewania rośliny. Nawozy płynne mają także postać preparatów dolistnych (opryskujemy nimi liście).

Na zdjęciu powyżej: Nawozy w postaci granulek rozsypujemy wokół roślin (byli, krzewów, drzew). Jeśli zabieg przeprowadzamy ręcznie wkładajmy rękawice ochronne

Porządki w ogrodzie po zimie

Fot. Gardena

Płynne nawozy - Fot. Shutterstock/lightpoet

Wiosenne nawożenie w sadzie

Wiosennego nawożenia wymagają również drzewa i krzewy owocowe. Młodych drzewek w pierwszym roku po posadzeniu nie należy nawozić. Sadząc roślinę, wystarczy zaprawić dołek niewielką ilością kompostu lub obornika, który koniecznie należy wymieszać z podłożem, tak aby młode korzenie rośliny nie miały bezpośredniego kontaktu z nawozem. Następnie wystarczy już tylko zadbać o odpowiednie nawodnienie. Dopiero w drugim roku po posadzeniu drzewka, wiosną, rozpoczynamy zasilanie mineralne.

Na zdjęciu powyżej: Płynne nawozy rozcieńczamy woda i uzyskanym roztworem podlewamy rośliny

Zobacz jakie prace warto wykonać w marcu by mieć piękny i zdrowy ogród

Fot. Shutterstock/Denis and Yulia Pogosting

Nawozy sypkie - Fot. Shutterstock/Shcherbakov Ilya

Siedem zasad nawożenia roślin

1. W momencie sadzenia nie stosujemy nawozów. Rośliny kupione w centrach ogrodniczych i szkółkach najczęściej mają podłoże wzbogacone nawozem długo działającym. Ponadto zbyt duże stężenie soli mineralnych w glebie niekorzystnie wpływa na rozwój korzeni. Gdy w ogrodzie mamy mało urodzajną ziemię, można ją przekopać z kompostem.

2. Rośliny sadzone wiosną nawozimy po upływie 8-10 tygodni połową zalecanej dawki. W kolejnych latach zasilamy je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

3. Okazy posadzone na jesieni nawozimy dopiero wiosną. Odżywkę stosujemy po pojawieniu się pierwszych oznak wegetacji. Najlepiej zrobić to, gdy ziemia zupełnie rozmarznie, a temperatura powietrza przez kilkanaście dni będzie wyższa niż 4°C. Nie powinniśmy rozpoczynać nawożenia za wcześnie, gdyż może ono za szybko pobudzić rośliny do wzrostu, wskutek czego będą bardziej wrażliwe na wiosenne przymrozki.

4. Po każdym nawożeniu roślinę koniecznie trzeba podlać, w przeciwnym wypadku duże stężenie soli mineralnych w podłożu zaszkodzi korzeniom.

5. Nawóz rozsypujemy po obwodzie gałęzi. Korzenie wieloletnich ro­ślin ozdobnych sięgają dalej niż obrys części nadziemnej. Nawożenie zbyt blisko pnia może być szkodliwe dla starszego egzemplarza. Wyjątek stanowią młode sadzonki, których system korzeniowy nie jest jeszcze mocno rozwinięty. Wtedy nawóz możemy rozsypać bliżej.

6. Nawóz aplikujemy ostrożnie, aby nie pozostawić granulek na liściach, gdyż mogą poparzyć roślinę.

7. Nawozy specjalistyczne stanowią uzupełnienie uniwersalnych. Należy je stosować w konkretnym celu, np. zakwaszenia podłoża lub dostarczenia mu odpowiedniego mikroelementu.

Na zdjęciu powyżej: Nawozy sypkie i granulowane mieszamy z górną warstwą gleby

Wiosenne wysiewy. Zobacz jak samemu przygotować rozsadę

Fot. Shutterstock

nawozy - Fot. Materiały producentów i dystrybutorów

Nawozy

1. Nawóz organiczny Planta Bio na trawniki, ok. 18 zł/3 kg, Planta

2. Nawóz granulowany, Fructus Ogrodnik, ok. 20 zł/5 kg, Fosfan

3. Nawóz do trawników Antymech Twój Ogród, ok. 10 zł/1 kg, Agrosimex

4. Substral Osmocote Róże, nawóz ekstra długo działajacy, ok. 13 zł/300 g, Scotts

5. Florovit, płynny nawóz do powojników, ok. 13 zł/1 l, Grupa In­co

6. Pokon, nawóz do rododendronów i hortensji, ok. 14 zł/1 kg, Pokon

Jak przygotować rozsadę do skrzynek

Fot. Flora Press

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Storczyki w kolorze roku 2014 - Radiant Orchid
Bratki uprawa i pielęgnacja
Beton w ogrodzie

Skomentuj:

Wszystko o wiosennym nawożeniu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej