Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Plamy na liściach klonu, róży, rożanecznika,

dr Hanna Masternak
liście klonu - Fot. Shutterstock/idiz

Plamy na liściach nie tylko szpecą rośliny, ale zwykle są świadectwem groźnych chorób. Przedstawiamy te najczęściej spotykane.

liście klonu - Fot. Shutterstock/idiz

Choroby roślin. Plamy na liściach

Chorób powodujących plamistości liści jest mnóstwo. Największą - bo aż kilkutysięczną grupę atakującą rośliny - stanowią choroby grzybowe. Wywoływane przez nie plamy mogą być małe, duże, okrągłe, nieregularne, czasem otoczone obwódką. Ich kolor także bywa rozmaity: żółty, szary, brązowy, czerwony lub czarny. W środku plam niekiedy widać małe kulki ? to owocniki grzyba. Zdarzają się też plamy z nalotem ? takie są na przykład widoczne przy zakażeniach mączniakiem prawdziwym i rzekomym czy szarą pleśnią. Wielkość i kształt tych zmian mogą nam podpowiedzieć, jaka choroba zaatakowała rośliny. Trzeba przy tym podkreślić, że to samo schorzenie inaczej wygląda w stadium początkowym, a inaczej w końcowym. W następnym numerze ' Magnolii' napiszemy o plamach wywoływanych przez wirusy oraz szkodniki.

Czarna plamistość liści klonu - Fot. Anna Kulikowska

To choroba grzybowa. Na liściach widać wyraźne, okrągłe, duże czarne plamy z żółtą obwódką, które stopniowo się powiększają. Część porażonych liści opada już latem. Choroba atakuje różne gatunki klonów, bardzo je oszpecając. Jest szczególnie groźna dla młodych okazów.Zwalczanie. Gdy wystąpią plamy, na zwalczanie jest już za późno. Ochronę trzeba rozpocząć w okresie rozwijania się liści i powtarzać 2-3 razy co 10-14 dni, stosując preparat Carpene lub Syllit 65 WP.  Poza tym warto wygrabiać spod drzew opadłe, porażone chorobą liście, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby.

plamistość róży - Fot. Anna Kulikowska

Czarna plamistość liści róży

Wywołują ją patogeny grzybowe. Pierwsze plamy obserwujemy w czerwcu. Początkowo na dolnych liściach widać drobne, okrągłe czerwonobrunatne lub czarne koła. W miarę rozwoju choroby powiększają się one i zlewają ze sobą. Liście przedwcześnie opadają. Niekiedy już w lipcu krzewy róż są ogołocone.Zwalczanie. Tuż po zauważeniu pierwszych objawów, zwłaszcza w okresie obfitych opadów, opryskujemy rośliny 4-5-krotnie co 10 dni jednym ze środków: Baymat Ultra 0,015 AE, Dithane Neo Tec 75 WG, Skore 250 EC, Topsin M 500 SC. Chore liście usuwamy spod róż i palimy.

Brunatna plamistość liści różanecznika - Fot. Anna Kulikowska

Jest chorobą grzybową. Jej objawem są duże brunatne plamy pomiędzy nerwami liści. Z czasem plamy zlewają się ze sobą. Chore liście przedwcześnie opadają. Zwalczanie. Po zauważeniu pierwszych plam krzewy opryskujemy 2-3-krotnie co 10 dni Topsinem M 500 SC oraz wzmacniamy je stymulatorem wzrostu Septovital 200 SL.

Zgorzelowa plamistość liści kosaćca - Fot. Anna Kulikowska

Zgorzelowa plamistość liści

Wywołana jest chorobą grzybową. Na liściach widać owalne plamy otoczone jasnożółtą obwódką. Plamy powiększają się i zlewają ze sobą, z czasem ich kolory ciemnieją. Choroba ta występuje na kosaćcach, mieczykach i narcyzach. Zwalczanie. Należy usuwać i palić zamarłe liście. Wiosną, gdy rośliny osiągną wysokość ok. 20 cm, trzeba rozpocząć ochronę i opryskać je kilkakrotnie co 10 dni preparatem Dithane Neo Tec 75 WG lub Topsin M 500 SC.

Antraknoza (plamistość liści brzozy) - choroba grzybowa - Fot. Anna Kulikowska

Na liściach powstają drobne ciemnobrązowe plamki. Liście żółkną i opadają. Zwalczanie. Tuż po zauważeniu pierwszych plam rośliny opryskujemy 2-3-krotnie co 10 dni preparatem Dithane Neo Tec 75 WG, Score 250 EC lub Topsin M 500 SC.

Rdza na górnej stronie liścia malwy - Fot. Anna Kulikowska

Rdza

Jest wywoływana przez patogeny grzybowe. Plamy są charakterystyczne: na górnej stronie liścia jasnożółte, na spodzie mają postać rdzawych brodawek. Liście zasychają i opadają. Atakowane są także ogonki liściowe i młode pędy. Rdze dzielą się na jednodomowe, które swój rozwój przechodzą na jednej roślinie (np. róży, jeżynie, wierzbie, barwinku, mahonii, kwiatach jednorocznych i bylinach), i dwudomowe, które do przejścia całego rozwoju potrzebują dwóch roślin (np. gruszy i jałowca, porzeczki i sosny wejmutki, berberysu i trawy). Zwalczanie. Po zauważeniu pierwszych objawów rośliny opryskujemy 2-3-krotnie co 10-14 dni jednym z preparatów: Baymat Ultra 0,015 AE, Dithane Neo Tec 75 WG lub Score 250 EC.

Na zdjęciu powyżej: Rdza na górnej stronie liścia malwy

Mączniak prawdziwy na liściu derenia - Fot. Anna Kulikowska

Mączniak prawdziwy

Ta choroba grzybowa stanowi zagrożenie dla jabłoni, róż, floksów, azalii i różaneczników, katalp, berberysów, wielu ziół i bylin. Na górnej stronie liścia powstają małe plamy pokryte białym nalotem, które szybko powiększają się na całą powierzchnię liścia. Chore liście zasychają. Wzrost rośliny jest zahamowany. Zwalczanie. Usuwamy silnie porażone części, a rośliny opryskujemy kilkakrotnie co 7-14 dni, stosując preparaty przemiennie ? dla roślin ozdobnych: Baymat Ultra 0,015 AE, Nimrod 250 EC, Score 250 EC, Topsin M 500 SC, dla upraw sadowniczych i warzyw Nimrod 250 EC.

Na zdjęciu powyżej: Mączniak prawdziwy na liściu derenia

Mączniak rzekomy na liściu bratka - Fot. Anna Kulikowska

Mączniak rzekomy

Wywołują go patogeny grzybowe. Na górnej stronie liścia pojawiają się jasnożółte lub brunatne plamy, a na dolnej stronie szarobiały, delikatny nalot (widoczny przy dużej wilgotności). Choroba jest groźna dla sałaty, kapusty, cebuli, róży, winorośli, bratków i niektórych bylin. Zwalczanie. Wykonujemy 2-3 opryskiwania co 7 dni, stosując na roślinach ozdobnych: Dithane Neo Tec 75 WG, Proplant 722 SL lub Mildex 711,9 WG, na warzywach: Mildex 711,9 WG lub Timorex Gold 24 EC, a na winorośli Dithane Neo Tec 75 WG.

Na zdjęciu powyżej: Mączniak rzekomy na liściu fiołka

Szara pleśń - Fot. Anna Kulikowska

Powodowana jest przez patogeny grzybowe. Początkowo powstają brunatnobrązowe plamy, które w miarę rozwoju choroby powiększają się i pokrywają szarym nalotem. Zwalczanie. Rośliny opryskujemy co 7 -10 dni, stosując przemiennie preparaty: Kaptan 50 WP, Rovral Aquaflo 255 SC, Teldor 500 SC, Topsin M 500 SC.

Bakteryjna plamistość liści - Fot. Anna Kulikowska

Plamy początkowo są jasne, tłuste, przeświecające, nieregularne lub okrągłe. W czasie suszy wykruszają się i w liściu powstają dziurki. Zwalczanie. Usuwamy porażone rośliny. Drzewa i krzewy opryskujemy w okresie kwitnienia, stosując Miedzian 50 WP lub Nordox 75 WG. Dobrze jest też wzmocnić je stymulatorem wzrostu, np. zastosować Septovital 200. Trzeba unikać przenawożenia roślin azotem.

Dziurkowatość liści na liściach śliwy - Fot. Anna Kulikowska

Dziurkowatość liści

Powodowana jest przez infekcje grzybowe. Na liściach powstają plamy o dł. 1,5-4 mm, początkowo zielone, później brązowe z czerwoną obwódką. Plamy wykruszają się i powstają okrągłe dziurki. Choroba występuje na wiśniach i czereśniach.Zwalczanie. Zimą staramy się wyniszczyć formy zimujące grzyba przez opryskiwanie roślin Miedzianem 50 WP, a w okresie wegetacji przed kwitnieniem i później podczas opadów stosujemy Dithane Neo Tec 75 WG.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Szkodniki liści
Porażone pąki
Jak powinna być odpowiednia donica dla róż?

Skomentuj:

Plamy na liściach klonu, róży, rożanecznika,

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej