Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Gabiony. Co i jak można zbudować z gabionów w ogrodzie

Aldona Zakrzewska
gabiony - Fot. F.Strauss/Mak Media

Te oryginalne konstrukcje do niedawna widywane tylko w miejskiej przestrzeni. Obecnie - w mniejszej skali - pojawiają się także w ogrodach

gabiony - Fot. F.Strauss/Mak Media

Gabiony

Czym są gabiony? Mówiąc najprościej, to kosze ze stalowej siatki wypełnione różnymi materiałami (np. kamieniami, szkłem, drewnem). Do tej pory stosowano je głównie przy budowie dróg i w hydrotechnice: do umacniania nasypów, skarp, nabrzeży i koryt rzecznych. Solidnie wykonane i wypełnione odpowiednim materiałem okazały się niesłychanie mocne i odporne na korozję. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby służyły nam również w przydomowych ogrodach.

Rafał Walo - ekspert firmy Redhen producent i dystrybutor gabionowych koszy

Gabiony zdobywają coraz większą popularność, wyróżniają się bowiem na tle tradycyjnych rozwiązań oryginalnością, a przy tym są praktycznym elementem ogrodu. Decydując się na nie, warto jednak sięgnąć po najnowsze modele koszy z wyprofilowanymi narożnikami gwarantującymi bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Obłe narożniki wpływają też korzystnie na estetykę takiej konstrukcji - dzięki nim metalowe kosze wydają się smuklejsze.

 

Fot. Redhen

Na zdjęciu powyżej: Gabionowe kosze wypełnione kamieniami najczęściej pełnią funkcję modułów ogrodzenia

Bloom AO.ZA-GARDENCinas Amalienborg & Rosenbo...Donica Technorattanowa 1200...
Sprawdź ceny ?Sprawdź ceny ?Sprawdź ceny ?
źródło:Okazje.info
Tutaj druciane kosze służą za siedziska i... schowki na niewykorzystane do budowy kamienia - Fot. F.Strauss/Mak Media

Pełne siatki

Tajemnica trwałości gabionu tkwi głównie w solidnej konstrukcji z siatki ze stalowego drutu, ocynkowanego ogniowo lub zabezpieczonego cynkowo-aluminiową powłoką antykorozyjną. Często dodatkowo powleka się go PCW. Drut zabezpieczony powłoką w otoczce z plastiku przetrwa nawet 120 lat! Gabion z reguły ma formę prostopadłościanu, ale dostępne są również tzw. trapiony o ścianach nachylonych pod różnymi kątami, świetne do wznoszenia stabilnych murów. O atrakcyjności kosza decyduje jednak głównie jego zawartość. Ważne, żeby pasowała do otoczenia, warto więc wykorzystać ten sam materiał, z którego zbudowano inne elementy małej architektury ogrodowej (np. kostkę brukową, cegły). Przeważnie są to kamienie (ozdobne, polne, łamane). Jeżeli różnią się kolorami, można z nich układać ciekawe wzory. Ale nierzadko też wrzuca się do kosza szkło, gruz czy ziemię (a potem sadzi w niej rośliny). Popularnymi wypełniaczami są również materiały z recyklingu (np. potłuczone dachówki). A koneser wina może wypełnić kosz? butelkami.

Na zdjęciu powyżej: Tutaj druciane kosze służą za siedziska i... schowki na niewykorzystane do budowy kamienia

Fot. Flora Press/Royal Horticultural Society

Na zdjęciu powyżej: Kosz z umieszczoną wewnątrz specjalną gąbką utrzymującą wilgoć jest świetnym lokum dla poziomek

Lite Ścianki z wypełnionych kamieniami drucianych koszy sprawiają, że niezbyt efektowny kącik do kompostowania jest prawie niewidoczny. - Fot. Betafence

Ogrodzenia i siedziska

Lista pomysłów na zastosowanie gabionów w ogrodzie jest długa. Świetnie spiszą się w roli murka umacniającego skarpę czy osłony miejsca do wypoczynku. W kącikach do relaksu coraz częściej stawiamy gabionowe stoły i siedziska, a nawet grille. Z drucianych koszy buduje się schody, mostki, elementy pergoli i altan, wznosi osłony śmietników i studni. W większych gabionach wypełnionych kamieniami i ziemią można urządzać klomby i skalniaki, mniejsze zaś potraktować jako osłonki na donice. Z metalowych koszy pełnych kamieni można stworzyć efektowne ogrodzenie.

Gabiony sprawdzą się też jako elewacja domu. Wystarczy obłożyć ściany płaskimi koszami (o grubości ok. 30 cm) i umocować je solidnie do muru, by nie wywróciły ich podmuchy wiatru.

Na zdjęciu powyżej: Lite Ścianki z wypełnionych kamieniami drucianych koszy sprawiają, że niezbyt efektowny kącik do kompostowania jest prawie niewidoczny.

Fot. Betafence

Na zdjęciu powyżej: Stabilny słupek z blatem (pełen kamieni i brył szkła) świetnie się sprawdza w roli ogrodowego stolika.

Rozwiązanie typu 2 w 1:podwyższona rabata z drucianych koszy wypełnionych kostką granitową pozwala lepiej wyeksponować porastający ją łan szałwii, a przy okazji służy za siedzisko - Fot. Betafence

Stabilne i łatwe w montażu

Dużą zaletą mebli ze zgrzewanej siatki (zwłaszcza wypełnionych ciężkim materiałem) jest stabilność - nawet w czasie wichury będą się trzymać podłoża. Ich plusem jest też prosty montaż. Producenci dostarczają je ułożone płasko na palecie (przeważnie z elementami niezbędnymi do montażu). Wystarczy je rozłożyć w upatrzonym miejscu, umocować w ziemi lub do muru (jeśli konstrukcja tego wymaga) i wypełnić wybranym materiałem. Łatwo to zrobić samemu, ale można też skorzystać z usług specjalistycznej firmy.

Na zdjęciu powyżej: Rozwiązanie typu 2 w 1:podwyższona rabata z drucianych koszy wypełnionych kostką granitową pozwala lepiej wyeksponować porastający ją łan szałwii, a przy okazji służy za siedzisko

Fot. Stalmex Slomka

Na zdjęciu powyżej: Gabionowy słupek - solidna podstawa ogrodowej lampy

Murek oporowy z koszy wypełnionych m.in. potłuczonymi glinianymi donicami i rurkami drenarskimi - Fot. F.Strauss/Mak Media

Gabiony - często wypełniane materiałami z recyklingu

Gabiony - często wypełniane materiałami z recyklingu - są również cenione przez zwolenników ekologii. Zwłaszcza jeśli zostaną oddane we władanie zieleni, czyli obsadzone roślinami. Wtedy mogą tworzyć tak modne ostatnio zielone ściany. Te sprytne konstrukcje ze stalowego drutu świetnie wpiszą się w każdy pejzaż - wiele zależy od zastosowanego wypełnienia. A kiedy przestaną być potrzebne lub po prostu nam się znudzą, łatwo je zdemontować lub wypełnić innym materiałem.

Na zdjęciu powyżej: Murek oporowy z koszy wypełnionych m.in. potłuczonymi glinianymi donicami i rurkami drenarskimi

Fot. F.Strauss/Mak Media

Na zdjęciu powyżej: Gabion można wypełniać dowolnymi materiałami, a z tych różniących się barwą układać ciekawe desenie

Zobacz jak samodzielnie wykonać skalniak z gabionów

Fot. Flora Press/Royal Horticultural Society

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Samojezdne kosiarki
Ogród pełen kwiatów
Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie

Skomentuj:

Gabiony. Co i jak można zbudować z gabionów w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej