Warzywa z własnej doniczki
Młode listki sałaty, małe marchewki i pomidorki jak wisienki stanowią świetną przekąskę i składnik surówek. Uprawiać je można nawet w doniczce!
Mini-warzywa
Dawniej uważano, że warzywo im większe, tym lepsze. Pierwsze wyłom w tej zasadzie zrobiły pomidorki koktajlowe. Potem dołączyły do nich małe marchewki, patisony i kolbki kukurydzy. Teraz coraz częściej zamiast główek sałaty kupujemy paczkowane małe warzywa liściowe, z których bez rozrywania lub siekania można błyskawicznie przygotować apetycznie wyglądającą sałatkę. Uprawa miniwarzyw jest prosta, szybka i nie wymaga wiele miejsca - roślinom wystarczy skrzynka na balkonie, a nawet doniczka na okiennym parapecie. Wiele z nich można siać i zbierać przez cały sezon. Są przy tym tak różnorodne i efektowne, że z powodzeniem spełniają również funkcję dekoracji.
"Gąsienica" na liściach
Na talerzu ułóż młode liście szpinaku. Skrop je oliwą i sokiem z cytryny. Połóż na nich naprzemiennie po 3 małe pomidorki i kulki mozzarelli. Na pierwszym pomidorku zrób główkę gąsienicy: oczy z cieniutkich plasterków sera, a źrenice i buzię z kawałków krążka czarnej oliwki. Tuż przed podaniem oprósz pieprzem i solą.
Baby leaf
Sporo warzyw można zbierać jako "baby leaf" (dosłownie dziecinny liść), czyli zanim rośliny osiągną typowe rozmiary. Do najbardziej popularnych należą odmiany sałaty niezawiązujące główek, buraki, zarówno liściowe, jak i korzeniowe, szpinak, kapusta chińska, endywia i cykoria. Zalicza się do nich także gatunki i odmiany, które z natury tworzą drobne liście, np. rukolę, roszponkę i grupę sałat Salanowa. Ich mieszanki o różnych kształtach i kolorach efektownie wyglądają i oryginalnie smakują.
Na zdjęciu powyżej: Kapusta chińska po 3-6 tygodniach uprawy mieści się na widelcu.
Zielono-żółta sałatka
Na dnie salaterki wyłóż obrane z błonki, pokrojone cząstki pomarańczy. Przykryj ją małymi listkami szpinaku ('baby leaf') i skrop sosem przygotowanym z 3 łyżek soku z pomarańczy, 3 łyżek oliwy i odrobiny soli morskiej. Na szpinaku ułóż kolejne kawałki pomarańczy i nieco półkrążków czerwonej cebuli. Posyp sałatkę sezamem.
Marchewki baby
Kupowane w sklepach jako młode marchewki "baby carrots" o średnicy 1-1,5 cm i o centymetr grubsze "mini" to w rzeczywistości długie, wąskie korzenie, maszynowo pocięte na kawałki i zaokrąglone na końcach. Wykorzystuje się do tego celu odmiany typu karotka - intensywnie pomarańczowe, o twardawym środku, soczyste i słodkie, bogate w karotenoidy i niegromadzące wiele azotanów. W ogrodzie typowe karotki możemy siać gęściej niż jest to zalecane i zbierać je, gdy osiągną 5-7 cm, ewentualnie uprawiać odmianę kulistą "Paryska Okrągła", której korzenie dorastają do 3-4 cm długości i szerokości. Młode korzenie marchwi dają niewielkie zbiory, ale nie wymagają krojenia ani obierania.
Na zdjęciu powyżej: Marchew nie zawsze jest pomarańczowa ? bywa też biała, żółta i fioletowa. Jej wielkość zależy od długości okresu uprawy.
Marchewki w glazurze
Około 0,5 kg młodych marchewek lekko obgotuj, tak by pozostały twardawe. Delikatnie podgrzej 3 łyżki oliwy i 2 łyżki miodu. Gdy miód się rozpuści, dodaj łyżkę soku z cytryny i szczyptę pieprzu. Wsyp osączone marchewki i podgrzewaj je, mieszając, by pokryły się glazurą. Od razu podawaj, np. do pieczonego kurczaka.
Siejemy w sierpniu
Te, które zbiera się po kilku tygodniach, jeszcze można wysiewać latem. Jednak gdy nastaną chłody, będą rosnąć wolniej niż dotychczas. Do gatunków sianych do końca lata na jesienny zbiór należą: buraki (z przeznaczeniem na liście), kapusta chińska, koper, portulaka warzywna, roszponka, roczna rukola (inaczej rokietta) i podobny do niej, wolniej rosnący bylinowy dwurząd rokiettowaty, rzeżucha, sałata i szpinak.
Patisony faszerowane
Obsmaż na oliwie małe kawałki kurczaka, dodaj podduszoną cebulę, pieczarki oraz pokrojoną czerwoną i żółtą paprykę, duś kwadrans. Dopraw do smaku. Patisony wstaw do gorącego piekarnika, by skórka lekko zmiękła, po czym odetnij wierzchołki, wydrąż i napełnij farszem. Duś do miękkości (ok. 20 min) w bulionie.
Uprawa na balkonie
Warto kupić mieszanki nasion ?baby leaf? przeznaczone na różne sałatkowe zestawienia. Nasiona wysiewa się gęsto, w kilkucentymetrowych odstępach; jeśli jest ciepło, liście zbierzemy już po 3 tygodniach. Najwygodniej siać małe porcje dostosowane do naszych potrzeb, ale robić to często (co 2-3 tygodnie) - od wiosny do końca lata. Natomiast wystarczy krzaczek koktajlowych pomidorów, by mieć spore plony. Trzeba przeznaczyć na niego donicę o pojemności 3-5 l. Rozsadę wysadza się w maju. Obficie owocują odmiany kuliste: czerwone 'Koralik' i 'Pokusa', pomarańczowa 'Venus', jasnożółta 'Cytrynek Groniasty' i brązowa 'Black Cherry', a także gruszkowata, żółta 'Perun'.
Na zdjęciu powyżej: Pomidory koktajlowe zwykle trzeba podwiązywać. Powinny mieć jedynie 1-2 pędy.
Fot. Materiały prasowe
Na zdjęciu powyżej:
1. Marchew 'Paryska okrągła', czyli 'Paryżanka', ma słodki smak i nie gromadzi szkodliwych azotanów.
2. 'Baby leaf' mieszanka włoska składa się z nasion sałaty, rukoli, cykorii, endywii i bazylii.
3. 'Baby leaf' mieszanka fantazyjna zawiera nasiona buraka, endywii, szczawiu i odmian kolorowych sałat.
4. Pomidor koktajlowy 'Garden perle' nadaje się do uprawy w wiszących koszach. Z jednej rośliny uzyskuje się 2-3 kg owoców.
Fot. Red
Artykuł pochodzi z sierpniowej Magnolii, która jest już do kupienia w kioskach
Skomentuj:
Warzywa z własnej doniczki