Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Choroba, czy szkodnik?

dr Hanna Masternak
Miniarka złotokapianka na liściu złotokapu - Fot. Anna Kulikowska

Przyczyną powstawania różnych przebarwień, plam i wzorków na liściach bywają nie tylko choroby, lecz także szkodniki.

Plamistość liści azalii - Fot. Anna Kulikowska

Plamy na liściach

W poprzednim artykule omówiliśmy plamy na liściach spowodowane chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Ale sprawców takich zmian możemy szukać również pośród wirusów oraz owadów i pajęczaków wysysających soki z tkanek. Plamy powstałe wskutek działalności szkodników są raczej łatwe do identyfikacji, gdyż na liściu znajdujemy od razu ich sprawców. Są to żerujące na spodzie blaszki liściowej przędziorki, skoczki, mączliki i wciornastki oraz żerujące w minach - czyli korytarzykach pod skórką liścia - miniarki (powodujące powstawanie wzorków). Niektóre owady są tak maleńkie, że zobaczyć je można tylko przez lupę. Pierwszym objawem ich pojawienia się na liściach są bardzo małe plamki, które z czasem powiększają się i przybierają srebrzyste lub jasnożółte odcienie. Występują też duże plamy lub różnego rodzaju wzorki, spowodowane żerowaniem larw lub gąsienic wewnątrz liścia.

Na zdjęciu powyżej: Plamistość liści azalii

Przędziorki - Fot. Anna Kulikowska

Atakują rośliny zarówno w ogrodzie, jak i w domu, szybko je opanowując. Na liściach widoczne są jasnożółte cętki lub większe srebrzyste powierzchnie, a pod spodem blaszek liściowych małe "pajączki" i cieniutkie oprzędy.

Zwalczanie: Od wiosny do połowy sierpnia (co 21 dni) stosujemy Magus 200 SC lub Envidor 240 SC.

skoczki - Fot. Anna Kulikowska

Skoczki

Pierwszym objawem ich żerowania są małe jasnożółte plamki na liściu, który z czasem staje się jasnoszary, zasycha i opada. Pod spodem blaszek liściowych widoczne są skaczące owady i mało ruchliwe larwy. Skoczki żerują przez cały okres wegetacji, często na różach oraz innych krzewach i drzewach ozdobnych.

Zwalczanie: Po zauważeniu pierwszych szkodników opryskujemy zaatakowane rośliny preparatem Decis Ogród 015 EW i w miarę potrzeby powtarzamy zabieg po 10-14 dniach.

Mączliki - Fot. Anna Kulikowska

Szczególnie groźne są dla upraw pod osłonami (w szklarniach i tunelach). Pod wpływem ich żerowania na liściach powstają bardzo małe żółte plamki, a pod spodem liścia widać białe "muszki".

Zwalczanie: Opanowane rośliny opryskujemy preparatem Confidor 200 SL lub Karate Zeon 050 CS.

Objawy żerowania wciornastków i ich odchody - Fot. Anna Kulikowska

Wciornastki

Sygnałem ich obecności są żółte plamki, które z czasem stają się srebrzyste. W miejscu żerowania widać czarne grudki - odchody wciornastków.

Zwalczanie. Rośliny opryskujemy 2-3 razy, co 10 dni, stosując jeden z preparatów: Confidor 200 SL, Decis Ogród 015 EW lub Karate Zeon 050.

Na zdjęciu powyżej: Objawy żerowania wciornastków i ich odchody

Smugowatość liści lilaka - Fot. Anna Kulikowska

Mozaiki i smugi

Smugowatość liści lilaka

Powoduje ją wirus. Na liściach widać plamy w postaci żółtawych smug.

Zwalczanie: Takie samo jak mozaikowatości hortensji.

Na zdjęciu powyżej: Smugowatość liści lilaka

Mozaikowatość liści hortensji wywołana jest chorobą wirusową. Na liściach hortensji powstają plamy w różnych odcieniach jasnej zieleni i żółci.

Zwalczanie: Chore rośliny usuwamy, a rosnące obok wzmacniamy stymulatorem wzrostu, np. Asahi SL lub Septovital 200 SL. Zwalczamy szkodniki, takie jak np. mszyce i skoczki, przenoszące choroby wirusowe.

Miniarka złotokapianka na liściu złotokapu - Fot. Anna Kulikowska

Miny na liściach

Minami nazywamy wąskie korytarzyki w miękiszu blaszki liściowej wyjedzone przez szkodniki. Od zewnątrz wyglądają one jak delikatne wzorki.

Dorosłe muchówki składają jaja na liściu w maju. Rozwijające się z nich larwy wgryzają się w miękisz i zjadają go. W efekcie na liściu powstają różnego rodzaju wzorki - miny. W ciągu roku wylęga się kilka pokoleń miniarek; pierwsze pojawia się w maju. Szkodniki te atakują kwiaty jednoroczne, wiele bylin i krzewów ozdobnych.

Zwalczanie: Po zauważeniu pierwszych min zrywamy i palimy zaatakowane liście, a roślinę opryskujemy środkiem Decis Ogród 015 EW. Gdy inwazja miniarek trwa nadal, zwalczamy je jednym z preparatów: Karate Zeon 050 CS lub Sumi-Alpha 050 EC, stosując 2-3 opryskiwania co 7 -10 dni.

Na zdjęciu powyżej: Miniarka złotokapianka na liściu złotokapu

Kibitnik lilakowiaczek - Fot. Anna Kulikowska

Motyle składają na liściach jaja od maja do sierpnia. Wylęgające się z nich gąsienice wgryzają się w miękisz i zjadają go. W rezultacie na liściu powstają wzorki, liście zasychają i opadają. Kibitnik atakuje lilak, ligustr, trzmielinę i jesion.

Zwalczanie: W maju, tuż po zauważeniu pierwszych min, opryskujemy rośliny preparatem Decis Ogród 015 EW, a gdy szkodnik wystąpi ponownie, zabieg powtarzamy. Zbieramy i palimy liście opanowane przez kibitnika.

Na zdjęciu powyżej: Kibitnik lilakowiaczek - miny na liściach lilaka

Miny Wystroja wężowiaczka na liściu wiśni - Fot. Anna Kulikowska

Wystrój wężowiaczek

Często występuje na jabłoniach, czereśniach i wiśniach. Pierwsze pokolenie składa jaja w czerwcu pod skórkę liści. Gąsienice wyżerają miękisz, wskutek czego powstają miny i zasycha znaczna powierzchnia liścia, co osłabia drzewa. Następne pokolenie składa jaja w lipcu i we wrześniu.

Zwalczanie: Jest konieczne, tylko jeśli szkodnik wystąpi masowo. Gdy widać pierwsze miny, najlepiej wykonać opryskiwanie preparatem Decis Ogród 015 EW.

Na zdjęciu powyżej: Miny wystroja wężowiaczka na liściu wiśni

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Naturalne środki ochrony roślin. Jak ekologiczne walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin?
Jaki wybrać nawóz?
Szkodniki liści

Skomentuj:

Choroba, czy szkodnik?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej