Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki wybrać nawóz?

Katarzyna Jodłowska

Rośliny są organizmami samożywnymi, co oznacza, że w procesie fotosyntezy produkują cukry proste (węglowodany). Inne niezbędne do życia składniki pobierają z gleby. Dlatego przynajmniej raz w roku (najlepiej wiosną) należy ją zasilić odpowiednim preparatem. Im staranniej przygotujemy glebę do sezonu wegetacyjnego, tym rośliny będą piękniej kwitły, bujniej rosły i owocowały.

Stosując nawozy sypkie pamiętajmy o ochronnych rękawiczkach.
Stosując nawozy sypkie pamiętajmy o ochronnych rękawiczkach.
Fot. Shuterrstock

Jaki nawóz?

Półki sklepowe półki uginają się po ciężarem różnorodnych nawozów. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych, nowocześniejszych i łatwiejszych w użyciu nawozów mineralnych. Nawozy różnią się między sobą składem (jedno lub wieloskładnikowe), formą podania (do podsypywania, do podlewania lub do oprysku), przeznaczeniem (uniwersalne lub dostosowane dla danej grupy roślin), a także długością działania. Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze nawozów.

Jaki nawóz wybrać do drzew, krzewów, kwiatów czy warzyw? Najlepsze nawozy do roślin. Nawozy uniwersalne i dedykowane>>>

Jaki nawóz długo działający? 

Nawozy mineralne o spowolnionym działaniu (czyli długo działające) od 100 do 180 dni. Producenci uzyskują spowolnione działanie nawozów, poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów, takich jak: kondensacja składników pokarmowych, otoczkowanie granulatu (siarką, olejami mineralnymi, tworzywami sztucznymi), spiekanie w szkliwa czy stosowanie związków trudno rozpuszczalnych. Granulka nawozu zawiera odpowiednio dobrany komplet mikro i makroelementów, które są zamknięte w półprzepuszczalnej otoczce. Dzięki specjalnym otoczkom (np. granulki nawozu Osmocote otoczone są naturalną żywicą). Pod wpływem wilgoci składniki mineralne stopniowo przenikają do roztworu glebowego, systematycznie odżywiając roślinę. Może to trwać nawet 5-6 miesięcy. Stosując tego typu nawóz, nie musimy się obawiać, że podamy roślinie zbyt dużą ilość składników pokarmowych. Dzięki powolnemu uwalnianiu składników mineralnych są one przyswajane przez rośliny w ponad 70%. To świetny wynik. Dla porównania, w przypadku zwykłych granulatów, rośliny przyswajają zaledwie około 30% składników mineralnych zawartych w nawozie. Reszta składników jest wypłukiwana w głębsze warstwy gleby. To porównanie pokazuje, że nawozy długo działające powodują znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż zwykłe granulaty. Nawozy długo działające stosujemy raz w sezonie, wiosną.

Granulki powinny się znaleźć pod ziemią. W tym celu najlepiej wykonać z każdej strony rośliny 4 otwory o głębokości ok. 5 cm i do każdego wsypać 1/4 zalecanej dawki. Szybkość uwalniania składników pokarmowych jest uzależniona od temperatury i wilgotności podłoża - im gleba cieplejsza i bardziej mokra, tym więcej składników pokarmowych zostaje uwolnionych. Jest to współmierne z szybkością wzrostu roślin - im wyższa temperatura i więcej światła, tym szybciej rosną, a więc wymagają więcej składników odżywczych.

Choć cena nawozu długo działającego jest wprawdzie sporo wyższa niż cena zwykłego granulatu, to w końcowym rachunku może się okazać że nawożenie nawozami długo działającymi, które kupujemy raz w sezonie kosztuje nas mniej, niż nawożenie zwykłym granulatem. Zachęcam zatem do porównywania cen i wydajności poszczególnych nawozów mineralnych.

Jaki nawóz długo działający do trawnika?

  • Nawozy działające przez 6 miesięcy są idealne do pielęgnacji trawnika który po zimie nie jest w dość dobrej kondycji warto użyć bogaty w makro i mikroelementy. Nawozy takie są bardzo wydajne, choć ich cena jest nieco wyższa od innych to naprawdę działają i zmniejsza naszą pracę do minimum. Jedno wiosenne nawożenie wystarcza na cały sezon.
  • Nawozy działające 100 dni. Jest ich sporo. Wersja podstawowa polecana jest do zasilania dobrze utrzymanej murawy. Inne odżywiają trawnik i jednocześnie likwidują konkretne problemy, z którymi często się borykamy, i to nie tylko wiosną. Sprawiają, że murawa nie żółknie, jest równomiernie zagęszczona i nie przyrasta za szybko. Niektóre z nich zwalniają od częstego koszenia - Jeśli dość rzadko używamy kosiarkę, lepiej jest stosować nawóz powodujący wolniejszy wzrost traw. Zasilana nim murawa nie jest jednak zagłodzona, zachowuje żywą zieleń i ładnie wygląda. Są też specjalne nawozy używane przy zakładaniu nowego trawnika, który wzmacnia system korzeniowy. Trawa staje się bardziej odporna na suszę i lepiej znosi upały. Inne np. z dosiewką likwidują łysinki lub zagęszczają trawnik lub nawet likwidują mech i chwasty mniszek.

Jaki nawóz krótko działający? 

Nawozy zwykłe (krótko działające). Tego typu odżywki mineralne rozpuszczają się szybko, dlatego stosuje się je 2-3 razy w sezonie. Po raz pierwszy zasilamy rośliny wiosną, w kwietniu lub maju, po raz ostatni - w lipcu. Nawozy wiosenne zawierają dużo azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. Zbyt późne ich zastosowanie (np. w sierpniu) może doprowadzić do przemarznięcia rośliny, ponieważ będzie ona rosła do późnej jesieni. Przed rozsypaniem nawozu rozgarniamy ściółkę, po czym ponownie przykrywamy go jej warstwą.

Ze względu na formę aplikacji nawozy mineralne dzielimy na:

  • Sypkie - tego typu preparaty najlepiej stosować, gdy istnieje możliwość rozgarnięcia ściółki pod rośliną. "Zwykłe" nawozy granulowane działają przez okres do 30 dni. Takie nawozy znajdują zastosowanie głównie dla roślin rabatowych, iglaków i trawników. Granulki lub nawozy w postaci proszku rozsypujemy pod roślinami w dawce podanej na opakowaniu. Zachowujemy przy tym kilkucentymetrowy odstęp od pnia lub łodygi. Preparat przykrywamy cienką warstwą ziemi.Minusem tego typu nawozów jest to, że ich stosowanie należy powtarzać co miesiąc. W związku z krótkim czasem działania zwykłych nawozów granulowanych, rośliny wykorzystują tylko niewielką część składników pokarmowych w nich zawartych. Większa część składników mineralnych zostaje wypłukana do głębszych warstw gleby, zanieczyszczając przy tym środowisko. Kolejnym minusem zwykłych granulatów jest duże ryzyko przenawożenia roślin. Należy pamiętać, że stosowanie nawożenia na zapas może przynieść niepożądane skutki w postaci "spalenia" roślin.
  • Płynne - najlepiej rozprowadzać je na rabatach żwirowych, gdzie nie ma możliwości zmieszania nawozu sypkiego ze ściółką. Wówczas rozpuszczone w wodzie składniki wnikają do gleby podczas podlewania rośliny. Nawozy płynne mają także postać preparatów dolistnych (opryskujemy nimi liście). Z koncentratów, żelów oraz nawozów krystalicznych sporządzamy roztwór wodny w stężeniu zalecanym przez producenta danej mieszanki. Podlewamy nim ziemię wokół roślin. Niektóre nawozy rozpuszczalne nadają się do opryskiwania roślin (roztwór powinien być słabszy niż do podlewania). Odżywka szybko wchłaniana jest przez liście.Dużym minusem tego typu nawozów jest konieczność ich częstego stosowania. W zależności od zaleceń producenta, w czasie wegetacji roślin, stosujemy je co kilka lub co kilkanaście dni, wraz z podlewaniem. W związku z dużym ryzykiem przenawożenia, należy bardzo ostrożnie i dokładnie odmierzać ilość nawozu przeznaczoną do podlania roślin.

Nawożenie roślin ozdobnych. Jaki nawóz wybrać?>>>

Jaki nawóz wybrać? 

Warto wiedzieć, że każda grupa roślin (iglaki, róże itd.) wymaga nieco innych składników pokarmowych. Wybór odżywek jest ogromny. Producenci, jak co roku, przygotowali sporo nowości. W kwietniu i w maju następuje intensywny rozwój zielonych części roślin, do czego potrzebny jest przede wszystkim azot. Latem, gdy zawiązują się kwiaty i owoce, spada zapotrzebowanie na azot, a rośnie na potas i fosfor, które sprzyjają kwitnieniu i owocowaniu.

Jaki nawóz uniwersalny? 

Uniwersalny nawóz bezchlorkowy do kwiatów, roślin iglastych, liściastych, warzyw i trawników Fructus, ok. 15 zł/5 kg, Fosfan

Granulowany uniwersalny kompleks stymulująco-odżywczy Active-Green, ok. 25 zł/2,5 kg, Intermag

Długo działający nawóz do wszystkich roślin Substral Osmocote Ogród, ok. 130 zł/5 kg, Scotts

Jaki nawóz do trawników?

Planton do trawników, zwiększona zawartość N i Ca, ok. 10 zł/kg, Plantpol

Quattro 4 w1 (nawozi, długo działa, niszczy chwasty i mech), ok. 100 zł zł/4,5 kg, Compo

Nawóz długo działający 100 dni do trawników, do pól golfowych, boisk sportowych, ok. 25 zł/1,5 kg, Agrecol

Długo działający wiosenny nawóz do roślin balkonowych i domowych Substral Osmocote, ok. 20 zł/300 g, Scotts

Preparat granulowany do borówek, z mikro-składnikami, stabilizuje kwaśny odczyn gleby, ok. 10 zł/kg, Target

Nawóz mineralny pod róże i inne kwitnące gatunki ogrodowe, ok. 30 zł/5 kg, Planta

Szybko działający nawóz granulowany do warzywnika, sadu i ogrodu Azofoska, ok. 25 zł/3 kg, Inco

Nawóz do roślin balkonowych i domowych Rośliny Kwitnące, ok. 15 zł/500 ml, Pokon

Dolistny i doglebowy nawóz do roślin kwiatowych Fructus, ok. 6 zł/500 ml, Fosfan

Jaki nawóz do iglaków? 

Nawóz przeciwko brązowieniu igieł Twój Ogród, ok. 10 zł/ kg, Agrosimex

Wieloskładnikowy nawóz do iglaków Fructus, ok. 8 zł/ kg, Fosfan

Nawóz o długotrwałym działaniu100 dni do iglaków, ok. 40 zł/5 kg, Agrecol

Nawóz do iglaków i roślin ogrodowych Trio 3 w 1 (nawozi, długo działa i zapobiega brunatnieniu igieł), ok. 60 zł/4,5 kg, Compo

Długo działający dwufazowy nawóz do iglaków, ok. 20 zł/kg, Compo

Nawóz w postaci granulatu Planton, zapobiega brunatnieniu igieł, ok. 10 zł/kg, Plantpol

Nawóz do tui - jaki wybrać?>>>

Skomentuj:

Jaki wybrać nawóz?