Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)

Małgorzata Wójcik
Kniphofia - Fot. Flora Press

Okazała, niezwykła trytoma ożywi ogród płomienną barwą swych oryginalnych kwiatów i doda mu nieco egzotyki.

Kniphofia - Fot. Flora Press

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)

Pochodząca z południowej Afryki trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) w czasie kwitnienia przypomina płonącą pochodnię otoczoną jęzorami długich, wąskich liści. I choć roślina ta ma egzotyczne pochodzenie, w sprzyjających warunkach może u nas obficie kwitnąć, a nawet przetrwać silne mrozy. Aby tak się stało, wybierzmy dla trytomy osłonięte od wiatru i w pełni nasłonecznione miejsce. Bardzo ważna w uprawie tej rośliny jest lekka, piaszczysta, umiarkowanie wilgotna ziemia (nie mokra!). Warto ją wcześniej dobrze spulchnić, przekopując, i nawieźć. Potem raz w sezonie, przed nadejściem lata, stosujemy nawóz organiczny (np. kompost). Latem trytoma wymaga regularnego podlewania, natomiast zimą podłoże musi być suche - gnicie korzeni to najczęstsza przyczyna niepowodzeń w uprawie. Poza tym roślina nie jest chorowita; głównym problemem bywają ślimaki.

Na zdjęciu powyżej: Żółto-pomarańczowa trytoma pięknie komponuje się z kwitnącymi późnym latem miskantami, tojadem i drobnymi chryzantemami.

trytoma - Fot. Lilianna Sokołowska

Co warto sadzić w towarzystwie

Tak okazała i oryginalna roślina wymaga odpowiedniego tła, które utworzą inne gatunki. Dobrze ją wyeksponujemy, sadząc obok dużych kęp traw ozdobnych, szałwii omszonej, krwawników, pysznogłówki, jeżówki, nawłoci, floksów wiechowatych o jasnych kwiatach, astrów nowoangielskich, lawendy wąskolistnej czy kocimiętki. Wspaniale zaprezentuje się również na rabatach żwirowych z rojnikami i rozchodnikami oraz wśród kamieni.

Na zdjęciu powyżej: Wysmukłe kwiaty trytom groniastej rozwijają się w nietypowy sposób - od dołu do góry. Z prawej widać jeżówki

trytoma - Fot. Lilianna Sokołowska

Jak zabezpieczyć ją przed zimą

Podczas upałów trytoma czuje się doskonale. Trudny czas nadejdzie dla niej dopiero zimą, gdy ściśnie mróz. Wbrew pozorom nie musimy jednak wykopywać rośliny jesienią. Odpowiednie okrycie pozwoli jej przetrwać zimę na rabacie. Trzeba tylko obsypać część nadziemną torfem, korą lub liśćmi, a rozetę liściową okryć słomianą matą.

Na zdjęciu powyżej: Kniphofia triangularis

trytoma - Fot. Lilianna Sokołowska

Jak ją rozmnażać trytomę?

Wczesną wiosną rozety można dzielić. Dzięki temu uzyskamy nowe sadzonki trytomy. Natomiast jesienią można oddzielać od rośliny boczne młode przyrosty. Uprawa z nasion jest dość skomplikowana, gdyż trzeba je skaryfikować (czyli uszkodzić okrywę nasienną). W marcu wysiewa się je do ciepłego inspektu.

Na zdjęciu powyżej: Trytoma groniasta 'Citrina'

Gdzie kupić

Trytomy sprzedawane są w centrach ogrodniczych i sklepach internetowych (cena 8-25 zł za sadzonkę), np. www.sadowniczy.pl, www.ogrodniczyraj.pl, www.florini.pl, www.mojsklepogrodniczy.pl.

trytoma - Fot. Lilianna Sokołowska

Odmiany trytomy

Odmiany trytomy różnią się między sobą kolorem kwiatów oraz wysokością. Niskie osiągają 70-80 cm, najwyższe dorastają nawet do 1,3 m. Większość kwitnie na pomarańczowo lub czerwono. Rzadkością są odmiany o kwiatach prawie białych ('Ice Queen') lub żółtych ('Sunningdale Gold', 'Shining Sceptre', 'Citrina'). Dwukolorowe kwiatostany (dolne rurkowate kwiaty są żółte, a w górnej części kwiatostanu znajdują się kwiaty o barwie szkarłatnej) mają 'Express', 'Flamenco', 'Royal Standard' i 'Alcazar'. Natomiast jednokolorowy kwiatostan jest charakterystyczny dla trytomy 'Nancy's Red'. Nieco odmienny wygląd ma Kniphofia triangularis, której rurkowate kwiaty skierowane są w jedną stronę i rzadziej rozmieszczone na łodydze. Ich kolor jest jasnopomarańczowy.

Na zdjęciu powyżej: Trytoma groniasta 'Express'

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Egzotyczne doniczkowe
Nietypowe rośliny cebulowe
Angielskie róże

Skomentuj:

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej