Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Konserwacja narzędzi

Małgorzata Wójcik
Siekierę - Fot. Shutterstock

Czas na porządki w schowku ogrodowym i przygotowanie narzędzi do kolejnego sezonu.

Siekierę - Fot. Shutterstock

Narzędzia na koniec sezonu

Po sezonie narzędzia ogrodowe wymagają konserwacji: oczyszczenia, naostrzenia i zabezpieczenia przed korozją. Należy też sprawdzić, czy nie wymagają czasem naprawy. Wszystkie sprzęty, zarówno mechaniczne, jak i elektryczne czy spalinowe, powinny znaleźć się w ogrzewanym garażu lub na strychu - tam, gdzie jest sucho i przewiewnie. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu urządzeń do podlewania. Przed nastaniem mrozów zamknijmy dopływ wody we wszelkich ogrodowych ujęciach. Odłączmy węże podlewające i usuńmy z nich wodę. Zwińmy je tak, by nie powstały żadne zgięcia lub załamania, po czym przenieśmy (wraz ze złączkami) do garażu. Przed pierwszymi mrozami przygotujmy do zimy system automatycznego nawadniania: spuśćmy wodę i, używając kompresora, przedmuchajmy każdą z rur silnym strumieniem powietrza.

Na zdjęciu powyżej: Siekierę można naostrzyć szlifierką. Ostrzymy tylko część ze ścięciem

Fot. Materiały prasowe

Na zdjęciu powyżej: Ostrzałka  do siekier i noży XSHARPx, dł. 16 cm, cena ok. 60 zł, Fiskars

Przed zimą wymieniamy olej oraz świecę i kontrolujemy stan paska napędowego silnika kosiarki. - Fot. Materiały prasowe

Kosiarka

Najwięcej zabiegów konserwacyjnych wymagają urządzenia z silnikiem spalinowym: kosiarki, pilarki, nożyce, rozdrabniacze do gałęzi, dmuchawy i odkurzacze. Można to zlecić w punkcie serwisowym lub zrobić samemu - zawsze ściśle według instrukcji. Ważne jest także, by przestrzegać kilku zasad: Zawsze odłączamy przewód od świecy zapłonowej. Opróżniamy w całości zbiornik paliwa. Czyszcząc filtr powietrza, zwróćmy uwagę na to, czy nie jest zdeformowany (wtedy wymaga wymiany na nowy). Olej w silniku zmieniamy, gdy jest ciepły (łatwiej go wtedy usunąć). Zależnie od budowy urządzenia wylewamy go przez wlew, spust w misce olejowej lub odsysamy specjalną pompką. Olej wymieniamy na nowy takiego samego rodzaju, jakiego użyto do zalania silnika (inny do silnika 2-suwowego, inny do 4-suwowego). Zużyty olej oddajemy do zakładu utylizacji. Pamiętajmy, by oczyścić też wentylator urządzenia spalinowego, obudowę i spód, narzędzie tnące oraz kanał wlotu do pojemnika na resztki trawy lub liści. Powstałe na obudowie ubytki lakieru oczyszczamy i nakładamy na nie nowy lakier (sok z roślin lub skoszonej trawy przyspiesza proces korozji).

Na zdjęciu powyżej: Przed zimą wymieniamy olej oraz świecę i kontrolujemy stan paska napędowego silnika kosiarki

Fot. Materiały prasowe

Na zdjęciu powyżej: Po sezonie wymieniamy olej silnikowy na nowy, by nie spowodować odkładania się zanieczyszczeń

ZARDZEWIAŁY SEKATOR wymaga całkowitego rozkręcenia. Każdy element czyścimy i zabezpieczamy środkiem antykorozyjnym. - Fot. Paweł Słomczyński

Narzędzia mechaniczne

Wszystkie narzędzia do kopania (szpadle, widły, grabie, motyki) i do cięcia (sekatory, piły, siekiery, nożyce) czyścimy jesienią z resztek trawy, żywicy czy ziemi drucianą szczotką i wodą. Metalowe przedmioty lub ich części zabezpieczamy środkiem antykorozyjnym. Sekatory i mechaniczne nożyce najlepiej rozkręcić na części, a ich ruchome elementy posmarować specjalnym olejem. Natomiast ostrza przed zabezpieczeniem środkiem antykorozyjnym trzeba przemyć rozpuszczalnikiem lub spirytusem w celu usunięcia bakterii. Urządzenia tnące warto też oddać do ostrzenia lub samemu naostrzyć osełką, pilnikiem diamentowym, ostrzałką bądź używając szlifierki z tarczą. Przyda się wówczas specjalny olej służący do schładzania ostrzonych powierzchni.

Na zdjęciu powyżej: Zardzewiały sekator  wymaga całkowitego rozkręcenia. Każdy element czyścimy i zabezpieczamy środkiem antykorozyjnym.

Fot. Materiały prasowe

 

Na zdjęciu powyżej:

1. Olej do czyszczenia i zabezpieczania narzędzi ogrodniczych

2. Zestaw do konserwacji narzędzi

kosiarka - Fot. Shutterstock

Narzędzia elektryczne

Nie wymagają wprawdzie tylu zabiegów konserwujących co narzędzia spalinowe, każdej jesieni trzeba jednak porządnie oczyścić ich obudowy, spody oraz wszystkie części tnące z resztek trawy, błota i kurzu. Właśnie teraz jest też najlepszy czas na naostrzenie elementów tnących i zabezpieczenie ich środkiem antykorozyjnym. Należy też sprawdzić, czy elektryczne urządzenia (np. pilarki, kosiarki) są sprawne i nie wymagają ostrzenia. W razie widocznych uszkodzeń trzeba je oddać do serwisu.

Na zdjęciu powyżej: Nóż tnący odkręcamy, oczyszczamy z resztek skoszonej trawy, po czym oddajemy do naostrzenia i wyważenia.

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Nóż tnący odkręcamy, oczyszczamyz resztek skoszonej trawy, po czym oddajemy do naostrzenia i wyważenia

Kosy spalinowe - Fot. Materiały prasowe

Ekspert radzi

Jak zabezpieczyć kosiarkę lub kosę spalinową przed zimą? Zaczynamy od opróżnienia i wyczyszczenia zbiornika paliwa - robimy to zawsze w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza. Pamiętamy, by zużyć do końca paliwo znajdujące się w systemie paliwowym. Dokładnie czyścimy obudowę urządzenia. Demontujemy element tnący, czyścimy i sprawdzamy jego stan techniczny (w razie konieczności trzeba je naostrzyć, wyważyć i z powrotem przykręcić). Dokładnie czyścimy filtr powietrza. Urządzenie mechaniczne przenosimy w suche miejsce. Metalowe elementy tnące po oczyszczeniu spryskujemy środkiem antykorozyjnym. W kosie spalinowej zdejmujemy z głowicy szpulę z żyłką.

Na zdjęciu powyżej: Kosy spalinowe należy przechowywać w pozycji wiszącej.

Fot. Materiały prasowe

Na zdjęciu powyżej: Nóż kosiarki oczyszczamy, ostrzymy i spryskujemy środkiem antykorozyjnym

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rośliny balkonowe - jak je chronić przed mrozem?
Oświetlenie do ogrodu
Drzewa na tarasie

Skomentuj:

Konserwacja narzędzi

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej