Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie do ogrodu

Aldona Zakrzewska

Urodą ogrodu można się delektować również po zmierzchu. Wystarczy trafnie dobrać ogrodowe lampy i odpowiednio je ulokować wśród zieleni.

Takie ogrodowe oprawy stylizowane na tradycyjne lampy podłogowe sprawią, że poczujemy się w ogrodzie jak w domowym zaciszu.
Takie ogrodowe oprawy stylizowane na tradycyjne lampy podłogowe sprawią, że poczujemy się w ogrodzie jak w domowym zaciszu.
Fot. Shutterstock


Zanim zdecydujemy się na założenie instalacji elektrycznej czy wybierzemy oprawy lamp, zastanówmy się, gdzie najczęściej będziemy przebywać po zmroku. Uczęszczane miejsca (np. schody, ścieżki, podjazd do garażu) ze względów bezpieczeństwa zawsze powinny być podświetlone. Nie są tu potrzebne lampy o dużej mocy - sprawdzą się punktowe źródła światła umieszczone przy każdym stopniu lub wzdłuż ścieżki, np. płaskie lampy wbudowane w nawierzchnię (tzw. nawierzchniowe), często wyposażone w przesłony dające ciekawe efekty świetlne. Ścieżki można też oświetlać światłem odbitym od rosnących obok roślin; niskie lampy są skierowane na zieleń, a na ścieżce powstaje tylko delikatna poświata. Strefę wypoczynku (np. taras, altanę, ulubiony zakątek) najlepiej rozjaśnić podobnie jak domowy salon - kinkietami albo silną lampą umieszczoną nad głową. Mniej praktyczne, choć bardzo istotne jest oświetlenie dekoracyjne tworzące magiczną oprawę wieczorów. Wystarczy sznur solarnych lampek rozpiętych na gałęziach i kilka lampionów

Fot. Tchibo



Ogrodowe lampy muszą być przede wszystkim bezpieczne: powinny mieć znak bezpieczeństwa B, odpowiedni stopień ochrony IP (odporność na działanie czynników zewnętrznych) i należeć do wymaganej klasy bezpieczeństwa. Informacji szukajmy na etykietach.

Ogrody odległe od źródeł energii elektrycznej również nie powinny tonąć w mroku. Można w nich stosować lampy solarne, których baterie są ładowane w ciągu dnia przez ogniwa słoneczne. Niektóre lampy (np. umieszczone przy wejściu do domu, na schodach) powinny się palić codziennie, inne zaś - dające efekty dekoracyjne - tylko okazjonalnie. Instalację warto wyposażyć w automatyczne włączniki czasowe, które będą ją uruchamiać w wybranych przez nas godzinach (należy wybrać te wodoodporne, przeznaczone do stosowania na zewnątrz). Wygodnym rozwiązaniem są automaty zmierzchowe włączające światła, kiedy zapada zmrok, oraz lampy z czujnikiem ruchu zapalające się dopiero wtedy, gdy w pobliżu pojawi się człowiek lub zwierzę. Warto też zastąpić tradycyjne żarówki źródłami światła LED, bardziej długowiecznymi, a przy tym zużywającymi o wiele mniej energii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie do ogrodu