Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Świąteczne oświetlenie do ogrodu

Katarzyna Jodłowska
Ozdoby świąteczne na zewnątrz domu - Fot. Shutterstock/Volodymyr Burdiak

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy. Wówczas ogród - ubrany w tysiące migotliwych światełek - może wyglądać niczym w odświętnej sukni.

Jak zrobić ozdoby świąteczne na zewnątrz?

A by ogród zachwycał magiczną atmosferą, sięgnijmy po świecące ozdoby i systemy iluminacji - najlepiej wykonane w energooszczędnej technologii LED. Najpopularniejsze są węże świetlne (wystarczy zastosować sterownik, by emitowane światło falowało, migotało, przygasało), łańcuchy i kurtyny (idealne do rozwieszania na elewacjach). Można się też zdecydować na świetliste nitki (zlewające się w jedną smugę światła) i opleść nimi gałęzie drzew, sztachety czy balustrady.

Na zdjęciach: Dzięki kurtynie świetlnej nawet skromna elewacja domu może wyglądać bardzo okazale.

Oświetlenie elewacji domu - Fot. Shutterstock/Fotomicar
W tej prostej aranżacji główną rolę odgrywają zawieszone u stropu ledowe gwiazdki. - Fot. Jula Anders Paulsson

Ozdoby świąteczne na zewnątrz domu

Magiczny nastrój wyczarują także świecące gwiazdy, choinki oraz inne świąteczne motywy (np. renifery, bałwanki). Wśród konarów drzew można rozwiesić festony żarówek, po zmierzchu wyglądające jak robaczki świętojańskie, lub silniejsze lampki, które sprawią, że na śniegu roztańczą się plamki światła. Nie zapominajmy też o przenośnych lampionach i latarenkach - to najprostszy, a zarazem najtańszy sposób na świąteczne iluminacje.

Na zdjęciu powyżej: W tej prostej aranżacji główną rolę odgrywają zawieszone u stropu ledowe gwiazdki

Urok choinek uplecionych z wiklinowych witek w pełni objawia się dopiero po zmroku, kiedy zapłoną przymocowane do nich lampki

Dekoracja frontu domu - Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Reflektorki zamaskowane w donicach podświetlają rośliny. Kompozycji dodają koloru czerwone rajskie jabłuszka

Ozdoby świąteczne na zewnątrz - DIY - Fot. Shutterstock

Ozdoby świąteczne na zewnątrz - DIY - dekoracje z lodu

Gdy zima jest mroźna, płomyk świecy może "tańczyć" także w lodowym lampionie, np. w formie misy lub walca. Pomysł na ich wykonanie opiera się na tym, że woda zamarza od zewnątrz do wewnątrz. Powstaje lodowa skorupa z niezamarzniętą cieczą w środku. Wystarczy ją wylać, by uzyskać miejsce na świeczkę. W innych modelach stosujemy metodę "miska w miskę" - wstawiamy mniejsze naczynie do większego i żeby się nie przesuwało, obciążamy je np. kamieniem, po czym unieruchamiamy taśmą klejącą. Między ścianki wlewamy wodę, która zamarzając, tworzy ścianki lampionu.

Na zdjęciu powyżej: Kształt lampionu zależy od formy naczynia, w którym zamarzała woda. Tutaj zastosowano prosty pojemnik w kształcie walca

 "Choinka" ze śnieżnych kulek - na pieńku stawiamy świeczkę, a wokół niej wznosimy ażurową śnieżną konstrukcję w formie stożka.

Na zdjęciu: Dodatkowe efekty uzyskamy, dodając do wody listki, płatki kwiatów, gałązki tui, kolorowe owoce (np. jarzębiny, głogu)

Świecące obrzeże

Dobry pomysł na śnieżne wieczory - do drewnianego trzonka przyklejamy klejem wodoodpornym gwiazdkę wyciętą np. z grubej tektury, sklejki lub plastiku.

Wsuwamy ją w świeży śnieg, zachowując podobne odstępy . W powstałe zagłębienia wstawiamy słoiki ze świeczkami, np.do podgrzewaczy. Zapalone po zmroku dadzą magiczny efekt.

Lampiony z lodu - Shutterstock

Ozdoby świąteczne na zewnątrz - DIY - lampiony

Ozdoby świąteczne na zewnątrz - DIY - lampiony z balonów

Przygotowujemy farby akwarelowe i 3 szklanki pełne zimnej (!) wody, którą zabarwiamy na wybrany kolor, maczając w niej pędzelek z farbą.

Kiedy woda osiągnie już odpowiednio nasycony kolor, przelewamy ją ze szklanek do 3 typowych baloników. Związujemy je gumkami i wystawiamy na mróz.

Czas zamarzania wody zależy od temperatury powietrza. Gdy lodowe ścianki są już twarde, przecinamy balon i wylewamy z niego resztkę niezamarzniętej wody. Do środka lampionu wstawiamy świecę.

Dekoracje świąteczne DIY - Fot. Shutterstock

Bombki choinkowe świetnie będą wyglądać w klatce dla ptaków postawionej w ciekawym zakątku ogrodu.

Dzięki diodom bezlistne korony drzew po zmroku zdają się płonąć. Pamiętajmy jednak, że w doborze kolorów światła warto zachować umiar. Najlepiej ograniczyć się do 2-3 odcieni. - Fot. Shutterstock

Ozdoby świąteczne na zewnątrz domu

W ogrodach przeważnie podświetlamy sznurami lampek iglaki o tradycyjnej formie stożka. Tymczasem równie ciekawie wyglądają drzewa i krzewy o innym kształcie, np. kuliste lub o zwisających gałązkach. Te ostatnie mogą przypominać podświetloną fontannę.

Na zdjęciu powyżej: Dzięki diodom bezlistne korony drzew po zmroku zdają się płonąć. Pamiętajmy jednak, że w doborze kolorów światła warto zachować umiar. Najlepiej ograniczyć się do 2-3 odcieni.

 

Ozdoby świąteczne na zewnątrz domu - Fot. Shutterstock

Pięknie będą wyglądać również podświetlone pnie i konary drzew

SHUTTERSTOCK

Oświetlenie ogrodzenia

Na zdjęciu powyżej: Świąteczną girlandę z iglastych gałązek i sznurów ledowych lampek rozpięto na drewnianych sztachetach.

 

Świąteczne dekoracje ogrodzenia - Fot. Shutterstock/PhotoTrippingAmerica

Na zdjęciu powyżej: A zwykły wianek z igliwia podświetlony zyskuje świąteczny wymiar.

Świetlne detale

Na zdjęciu powyżej: Na ośnieżonym tarasie wypoczywa przed dalszą podróżą rumak Świętego Mikołaja wykonany z ledowej taśmy

Święcące detale - Fot. Shutterstock/Image Supply

Na zdjęciu poniżej: Dobre wejście - "obsypane" diodami choinki z gałązek świerków wyglądają, jakby obsiadły je świetliki

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Sprzęt do odśnieżania [52 produkty]
Świąteczne światełka
Jak wykonać mini choinkę

Skomentuj:

Świąteczne oświetlenie do ogrodu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej