Jak wykonać mini choinkę
Są oryginalne, pełne uroku i nie zajmują wiele miejsca. Nie sypią igłami i równie dobrze pełnią funkcję choinki jak tradycyjne drzewka.
Choinka
Gwiazdą grudniowych świątecznych wieczorów jest oczywiście choinka. Pięknie udekorowana, rozświetlona blaskiem lampek jest symbolem nadziei i życia. Zwyczaj jej przystrajania zrodził się w Niemczech już w średniowieczu i dopiero w XIX wieku zyskał zwolenników w innych krajach.
Ale choć tradycja każe ubierać prawdziwe choinki, coraz częściej dekorując wnętrza na Boże Narodzenie, sięgamy po alternatywne rozwiązania. Przeważnie kierują nami względy praktyczne (np. brak miejsca w mieszkaniach dla prawdziwych drzewek, niechęć do sprzątania sypiących się igieł). Niekiedy jednak (dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych) wynika to z chęci ucieczki od nużącej tradycji. Tym bardziej że takie "drzewka" można stawiać na stole czy komodzie jako świąteczne dekoracje, a także składać obok nich podarki. W przeciwieństwie do tradycyjnych choinek po świętach nie trafią na wysypisko - wręcz przeciwnie: większość z nich może być bożonarodzeniową ozdobą przez kilka lat.
Na zdjęciu powyżej: Gotowa "choinke" od czasu do czasu należy zwilżyć wodą - wówczas kompozycja dłużej utrzyma świeżość.
Czy wiesz, że...
Niektóre dekoracje roślinne dadzą się zasuszyć. Potem warto je spryskać lakierem do włosów, by dłużej zachowały formę.
Na zdjęciu powyżej:Z liści monstery Do naczynia z wodą wstawiamy stożek z metalowej siatki. Pokrywamy go liśćmi (np. monstery), ogonki wsuwamy w oczka siatki (muszą sięgać do wody), końce przyklejamy do siatki i dekorujemy kwiatkami.
Krok po kroku choineczka z żywa gwiazdą
Podstawą naszej kompozycji jest zielona gąbka florystyczna w kształcie stożka. Okładamy ją zielonym podkładem - czyli płatami mchu. Przytwierdzamy je do gąbki specjal- nymi szpilami.
Teraz dodajemy owoce. Rajskie jabłuszka mocujemy na wykałaczkach. Owoce irgi oraz szyszki owijamy drucikami, których końce wbijamy w gąbkę. Dodajemy krótkie gałązki świerka kłującego.
Całość wieńczymy "gwiazdą", czyli uciętą gałązką poinsecji z dorod- nym kwiatem. Jej końcówkę opalamy nad świecą (żeby nie wyciekał sok mleczny) i wbi- jamy na szczycie kompozycji. Gotowe!
Można i tak
Można i tak... Nic nie stoi na przeszkodzie, by funkcję bożonarodzeniowego drzewka pełniła odświętnie przystrojona roślina doniczkowa czy iglak uprawiany w balkonowej donicy. Godne uwagi są też całkiem minimalistyczne rozwiązania, np. choinka wycięta z... tektury czy udrapowana z choinkowego łańcucha naklejonego na szybę lub ścianę.
Rytmiczne Imitacje choinek można stworzyć dosłownie z niczego... Ustawiono je w rytmicznym szyku.
Z żywotnika Balkonowy iglak w odświętnie udekorowanej donicy ozdabiamy kokardkami i szklanymi sopelkami.
Z bluszczu Pnącze pozazdrościło choince i wspięło się po stelażu. Doniczkę umieszczono w ozdobnej osłonce.
Ze skórek pomarańczy Taka minichoinka zmieści się na świątecznym stole. Będzie jego uroczą i pachnącą ozdobą.
Z kaktusa Żeby był świąteczną ozdobą, wystarczy na jego kolcach zawiesić lekkie (!) ozdoby.
- Więcej o:
Jesienny stroik [Zrób to sam]
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody