Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalendarz prac na styczeń

Red.
Dbajmy o Ptaki. Po obfitych opadach śniegu wysypujmy im więcej pokarmu. - Fot. Shutterstock

Styczeń głównie kojarzy się z odśnieżaniem ogrodu. Jest jednak żelazna lista zabiegów które trzeba wykonać teraz, by zaprocentowały wiosną.

Dbajmy o Ptaki. Po obfitych opadach śniegu wysypujmy im więcej pokarmu. - Fot. Shutterstock

Ogród w styczniu

Drzewa i krzewy ozdobne i owocowe

Zakładamy lub poprawiamy zabezpieczenia pni przed zającami, używając słomy, kartonu lub ażurowych plastikowych osłonek. Po obfitych opadach strząsamy z gałęzi warstwę śniegu. Najbardziej zagraża on kolumnowym iglakom, których pędy łatwo się wyginają lub łamią pod jego ciężarem. Na ziemię wokół drzew i krzewów (jeśli nie rosną tam inne rośliny) możemy odgarniać śnieg ze ścieżek - będzie dodatkową ochroną korzeni. Pryzmy nie mogą być jednak zbyt duże, by wiosną nie utrudniały roślinom wegetacji. W bezmroźne dni możemy rozpocząć przycinanie najodporniejszych krzewów: agrestu, jagody kamczackiej, porzeczki czerwonej i rokitnika. Dzięki temu unikniemy spiętrzenia prac na przedwiośniu.

Na zdjęciu powyżej: Dbajmy o Ptaki. Po obfitych  opadach śniegu wysypujmy im więcej pokarmu

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Nieliczne kępy jemioły nie szkodzą drzewom. Owocami z żeńskich okazów zimą żywią się ptaki

Rabaty i grządki

Sprawdzamy, czy rośliny są dobrze chronione przed mrozem, słońcem i wiatrem. Przy braku śniegu szkody może spowodować zarówno bardzo niska temperatura, jak i prawie wiosenna aura. Osłona z gałęzi iglaków lub ściółki pomoże roślinom bez szkody przetrwać trudny okres. W razie potrzeby uzupełniajmy okrycie. W warzywniku przy ładnej pogodzie możemy zbierać jarmuż, pietruszkę naciową, pory i kapustę brukselską. Warzywa warto osłonić przed mrozem włókniną.

kamyki w podstawce - Fot. Łukasz Zandecki

Pielęgnacja roślin doniczkowych w styczniu

Doświetlamy

Okazy wyginające się do okna co 2 tygodnie odwracamy inną stroną do szyby. Nad roślinami w głębi pokoju po zmroku zapalamy na 3-4 godziny energooszczędne żarówki.

Podlewamy

Gdy w jednej doniczce rośnie kilka poinsecji, podłoże szybko wysycha, a przesuszone rośliny więdną. Po podlaniu pędom można przywrócić wigor, lecz liście przedwcześnie opadną. Wystarczy jednak roślinę przyciąć, by znów się zazieleniła.

Fot. Ibulb

Konwalia majowa (Convallaria majalis) - rozkwitając w doniczce pachnącymi dzwoneczkami, zimą i na przedwiośniu z powodzeniem zastąpi bukiet ciętych kwiatów. W jaki sposób skłonić ją, aby szybciej zakwitła? Do pędzenia w styczniu nadają się wczesne odmiany konwalii, które już w sierpniu mają na kłączach wykształcone pąki kwiatowe, np. 'Vierländer'. Sadzimy je w wilgotnym torfie i przechowujemy do końca jesieni w temperaturze około zera. Pod koniec grudnia umieszczamy je w ciemnym, ciepłym (24°C) miejscu. Gdy pojawią się zawiązki nowych liści, konwalie przenosimy do chłodniejszego o kilka stopni, widnego pomieszczenia. Powinny zakwitnąć po 3-4 tygodniach. Konwalie dłużej zachowają urodę w chłodnym (12-14°C), jasnym miejscu, obficie podlewane. Uwaga, pędzone rośliny są wydelikacone i po przesadzeniu do ogrodu długo się regenerują.

Fot. Shutterstock/Jo Ann Snover

Prace porządkowe na balkonie i tarasie w styczniu

Podlewamy

W okresach, gdy nie ma mrozu, zimozielone krzewy i byliny w pojemnikach podlewamy, jeśli ich podłoże zdążyło już wyschnąć.

Ochraniamy

Zimotrwałe liście osłaniamy przed mroźnym wiatrem i ostrym słońcem gałęziami iglaków lub okryciami z włókniny. Nie wymagają tego wytrzymałe jałowce i kosówka.

Odśnieżamy

Usuwamy gromadzący się na balkonie śnieg, zarówno jego czapy w pojemnikach z zimującymi roślinami, jak i warstwę pokrywającą podłogę. Sprawdzamy, czy nie tworzą się groźne dla ludzi lodowe sople, i w bezpieczny sposób je usuwamy.

Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Gazeta

Na zdjęciu powyżej: Duże donice nieco ocieplmy. To wystarczy, by odporne gatunki iglaków przetrwały zimę na tarasie

mączniak prawdziwy - Fot. Anna Kulikowska

Choroby i szkodniki w styczniu

W mieszkaniu: Na choinkach często rozwijają się przędziorki, które przechodzą na rośliny doniczkowe stojące w pobliżu świątecznych drzewek. Nieproszonych gości zwalczamy opryskami (Agricolle Spray, Envidor 240 SC). Agricolle Spray pomoże nam też zniszczyć mączniaka prawdziwego i szarą pleśń, które mogą uaktywnić się zimą.

W przechowalni: Sprawdzamy stan zimujących cebul i karp. Chore egzemplarze usuwamy, a resztę moczymy przez 20 min w 0,4-0,6% zaprawie z Topsinu M 500 SC. W ogrodzie: Malujemy specjalnym wapnem pnie i konary drzew rosnących w słonecznych miejscach. Niszczymy oprzędy szkodników i usuwamy fragmenty porażone chorobami. By zniszczyć jaja szkodników, wykonujemy opryski preparatem olejowym (Promanal 60 EC). Rany po cięciu gałęzi smarujemy pastą Funaben Plus 03 PA.

Przygotowania do nowego sezonu: Kupujemy środki ochrony roślin zwalczające choroby, które występują w naszym ogrodzie, np. mączniaki, plamistości liści, brunatną zgniliznę owoców (Rovral Aquaflo 500 SC, Topsin M 500 SC), szarą pleśń (Teldor 500 SC, Polyversum WP) oraz chrząszcze, pędraki, gąsienice i larwy szkodników (Decis Ogród 015 EW, Karate Zeon 050 CS, Polysect Hobby K AL).

Na zdjęciu powyżej: Mączniak prawdziwy

Fot. Anna Kulikowska

Na zdjęciu powyżej: Plamistość liści

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kwiaty, a kaloryfer - jak im pomóc?
Nagłe zamieranie roślin
Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków

Skomentuj:

Kalendarz prac na styczeń

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej